niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Dopłaty dla byłego posła. PSL żąda protokołów kontroli, albo dymisji dyrektora ARiMR

Dodano: 16 grudnia 2016, 17:23
Autor: toma

Krzysztof Hetman i Henryk Smolarz (fot. AS)
Krzysztof Hetman i Henryk Smolarz (fot. AS)

Udostępnienia protokołu kontroli CBA w sprawie przyznania dopłat dla Henryka Smolarza domagają się od dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa politycy PSL. Ich zdaniem działania wobec byłego posła miały charakter polityczny.

Jak pisaliśmy w piątek, 8 grudnia w centrali ARiMR postanowiono o uchyleniu decyzji szefa lubelskiego oddziału agencji Krzysztofa Gałaszkiewicza (PiS), który unieważnił decyzję z lutego 2011 roku, na mocy której Smolarz otrzymał unijne dopłaty do swojego gospodarstwa.

– Starałem się zachowywać przyzwoicie i nie udzielałem odpowiedzi na pytania w tej sprawie, nie snułem przypuszczeń, a czekałem rozstrzygnięcia właściwych organów. Otrzymałem bardzo korzystną dla mnie decyzję, która potwierdza to, że sprawy nie było i nie ma – mówi Henryk Smolarz.

Gałaszkiewicz powoływał się na protokół kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w którym pojawiły się wątpliwości dotyczące upraw posianych na polach polityka PSL. Decyzja centrali oznacza koniec sprawy, która zdaniem szefa lubelskich ludowców Krzysztofa Hetmana miała motywy polityczne.

– Żądam od dyrektora Gałaszkiewicza, żeby do godz. 15 w poniedziałek upublicznił protokół CBA. Bardzo chętnie się do niego odwołuje, a moja intuicja podpowiada mi, że nikt nie widział tego dokumentu, albo nic w nim nie ma – twierdzi Hetman. – Jeśli go nie pokaże, będzie to znaczyło, że ma coś do ukrycia. W takiej sytuacji będę oczekiwał od niego złożenia wniosku o odwołanie z funkcji, albo sam wystąpię o to do prezesa ARiMR.

– To nie ARiMR, tylko CBA wytworzyło protokół i to w 2013 roku. To tam należy się zwrócić o jego upublicznienie – odpowiada Krzysztof Gałaszkiewicz. – Chciałem rzetelnie wyjaśnić tą sprawę. Nie jest to powód do składania dymisji – dodaje.

Sami kilka miesięcy temu dotarliśmy do protokołu, a jego fragmenty cytowaliśmy w opisującym tę sprawę tekście, który ukazał się na początku sierpnia.

Sprawa ma jeszcze dwa inne wątki. W wyniku postępowania prowadzonego w lubelskim oddziale ARiMR zwolnione zostały trzy osoby, które uczestniczyły w wydaniu decyzji o przyznaniu dopłat Smolarzowi. Dyrektor Gałaszkiewicz zapowiedział, że mimo rozstrzygnięcia centrali, nie zostaną one przywrócone na swoje stanowiska. Sprawa trafiła do sądu pracy.

Z kolei sam Smolarz złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko radnym wojewódzkim PiS Andrzejowi Pruszkowskiemu i Markowi Wojciechowskiemu. Obaj politycy po naszym sierpniowym artykule w liście otwartym zarzucili Smolarzowi wyłudzenie dotacji i wykorzystanie swoich powiązań partyjnych. Postępowanie ugodowe w tej sprawie ma się odbyć 5 stycznia.

Zenon
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zenon
Zenon (18 grudnia 2016 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PSL robił w "Agencji" RiMR taki burdel, że teraz ze wszystkich sił starają się zniechęcić do grzebania w papierach. Jeszcze troszkę! Niech CBA skończy trzepać, to pan Henio nie będzie tak ochoczo zwoływał dziennikarzy.
Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2016 o 08:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łoj miernota ten nasz mały hetmanik. Gdzieś 2,5% chłopa, to gdzies tyle ile poparcie dla zsl
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2016 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Łoj miernota ten nasz mały hetmanik. Gdzieś 2,5% chłopa, to gdzies tyle ile poparcie dla zsl
 Wyziera z ciebie prawdziwa i nieskrywana "miłość" bliźniego. I kto tu jest miernotą? Nie przynoś wstydu PiS-owi i Kościołowi, do którego pewnie chętnie się odwołujesz i, co nie daj Boże, zajmujesz pierwsze miejsce w ławach - tuż przy ołtarzu. Nie bądź obłudnikiem! Ogarnij się trochę, zrób rachunek sumienia, policz swoje winy i zasługi, popatrz w lustro, prosto w swoje oczy. Może wtedy zamilkniesz, zawstydzisz się i uruchomisz szare komórki. 
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2016 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łoj miernota ten nasz mały hetmanik. Gdzieś 2,5% chłopa, to gdzies tyle ile poparcie dla zsl
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2016 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzy etatu w ciągu miesiąca dla tego pana mówią same za siebie bronicie Koryta minus?????? Złodzieje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!