środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Dotacje unijne. Uważaj na cwaniaków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2012, 18:23
Autor: Rafał Panas

Firmy doradcze oferują fundacjom i przedsiębiorcom pomoc w zdobyciu dziesiątek tysięcy złotych unijn
Firmy doradcze oferują fundacjom i przedsiębiorcom pomoc w zdobyciu dziesiątek tysięcy złotych unijn

Firmy doradcze oferują fundacjom i przedsiębiorcom pomoc w zdobyciu dziesiątek tysięcy złotych unijnych dotacji. Ale zanim skorzystasz, sprawdź. Nie brakuje takich, które próbują wykorzystać swoich klientów.

Przekonała się o tym nasza czytelniczka, Ewa Wytrążek, prezes Fundacji Wiedza i Przedsiębiorczość. Zadzwoniła do niej pracownica katowickiej firmy, która zaoferowała pomoc w zdobyciu unijnego dofinansowania – napisanie projektu i poprowadzenie przez proces pozyskiwania do 200 tys. zł z unijnego programu Kapitał Ludzki.

– Jedynym kosztem miało być 185 zł – opowiada Ewa Wytrążek. Kilka dni później przyszła do jej fundacji koperta. Do odebrania za zaliczeniem pocztowym za 185 zł.

– Tego nie ustalałam i dlatego przesyłki nie odebrałam – mówi prezes Wytrążek. Gdy zadzwoniła do Katowic, dowiedziała się, że w kopercie jest faktura i certyfikat z którym może się zgłosić do jednego z trzech punktów z doradcami w Warszawie.

– A także, co kompletnie mnie zadziwiło, biznesplan. Jak można go przygotować, gdy nie ma się pojęcia o projekcie? Usłyszałam, że doradca przystosuje go do potrzeb mojej fundacji. Byłam wkurzona i zniesmaczona całą sytuacją – dodaje Wytrążek. Jej fundacja współpracy z katowicką firmą nie kontynuuje.

– Wysłaliśmy wstępnie opracowany biznesplan, to był wzór – tłumaczy pracownik katowickiej firmy (nie zgadza się publikację swojego nazwiska). W rozmowie z nami przyznaje, że w płatnej przesyłce były namiary na doradców, których usługi są bezpłatne. – Ale był też telefon do naszego profesjonalnego doradcy, który sprawdzi z jakich funduszy można starać się o dotację i poprowadzi przez cały proces. Szkoda, że ta pani zadzwoniła do prasy, a nie do konsultanta – stwierdza rozmówczyni.

Okazuje się, że nie był to odosobniony przypadek. – Mieliśmy sygnały o firmach, które wręcz sprzedawały nasze materiały, które są dostępne na naszej stronie internetowej lub w punktach informacyjnych – mówi Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Resort oficjalnie przestrzegał przed naciągaczami na swojej witrynie internetowej.

W lutym do lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego zgłosił się właściciel małego przedsiębiorstwa, któremu nieuczciwa firma proponowała komplet dokumentów dotyczących programów unijnych. Koszt? 240 zł.

– Wszystkie dokumenty i instrukcje potrzebne przedsiębiorcom można znaleźć w naszej siedzibie, punktach informacyjnych lub stronie internetowej. Za darmo – mówi Izabela Byzdra, szefowa Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. I dodaje: – Firmy doradcze powinny brać pieniądze za wiedzę i umiejętność wypełniania wniosków, a nie informowanie, na co można wziąć unijną dotację.

Nie płać za darmowe materiały

Informacji o funduszach unijnych dla przedsiębiorców udziela Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości (tel. 081 46 23 831, 46 23 812) i Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, tel. 22 626 06 32, 626 06 33.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
oszukana
Szrajbka
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 czerwca 2017 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja samemu załatwiałem sobie dotację, fakt że przytłaczająca masa roboty papierkowej może zniechęcić, ale dla chcącego nic trudnego. przy samym staraniom o dotacje kierowałem się poradami z tej strony ***s://***sekwencja.eu/ , mało tego to tam zacząłem walkę o moją dotację
Rozwiń
oszukana
oszukana (14 lipca 2014 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piechocki to jeden z lepszych cwaniaków, gówniarz jeden tylko kase potrafi brać a na wypełnianiu wniosków się nie zna , ciemniak i złodziej uczciwych ludzi którzy chcą coś robić w życiu ,okrada. O swoje to się umie upomnieć a nic nie potrafi zrobić. Ale czekaj PANIE Piechocki przyjdzie KRYSKA NA MATYSKA , BÓG NIE RYCHLIWY ALE SPRAWIEDLIWY, TRAFI SWÓJ NA SWEGO.
Rozwiń
Szrajbka
Szrajbka (16 czerwca 2014 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niestety, firmy wykorzystują to, że wiele osób chce się starać o tę dotację. Dotacja: bizinwest.pl/doskonaly-czas-na-dotacje/ to bardzo dobry sposób na otwarcie działalności i wybicie się.

Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2014 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Witam!

Prosze o podanie Pana nazwy firmy i o kontakt pod 

vaneo@poczta.onet.pl w celu weryfikacji  błednie stworzonego projektami z 2012. Zostały dokonane zwroty z wniosków 2012 i trzeba sprawdzić Pana wniosek,ponieważ juz jedna osoba chciała wyłudzić nie słusznie pieniądze i na teraz problem  

Środki w wyniku kłamst i nieprawdziwych informacji odnośnie projektów-zostały włudzone przez N.Piechockiego, a nie przez osoby które niczego nie otrzymały.Poza tym - groźby w postaci smsów - jak nie zgodzę się na powtórne zlożenie projektu(dwa tygodnie to nie czas na poprawienie), to wytoczy dla mnie proces cywilny, odnośnie należnej prowizji dla niego od dotacji. Czysta farsa. Firmom sam wybierał nazwy, jedne zalecał rejestrować, a drugie nie !!!!!! Nietrudno sprawdzić z kim miał podpisane umowy i kto uiścił środki za "rzekome" badania rynku na podany przez niego rachunek. Czy poza tym odprowadził podatek do US ??? Co za specjalista !!!!!!!!!!!!

Rozwiń
dorota
dorota (18 lutego 2014 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Poza tym od listopada 2012, kiedy zostały ogłoszone wyniki konkursu nie otrzymałam zwrotu wpłaconych środków na projekt, który z winy tego pana nie przeszedł nawet oceny formalnej, nie zostały wpisane szczegóły takie jak Pesel itd. i cała masa innych ważnych identyfikatorów, poza tym z jego strony był brak odpowiedzi na wezwania PARPU w celu uzupełnienia brakujących szczegółów. I druga rzecz o niczym mnie nie informował, jako wnioskodawcy.To się nazywa profesjonalista !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlatego żądam wystawienia zaległej f-ry vat , zwrotu wniesionej oplaty za NIC, odsetek ustawowych do dnia zapłaty. W wyniku jego partactwa została zamknięta dla mnie droga do uzyskania środków z innych źródeł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Witam!

Prosze o podanie Pana nazwy firmy i o kontakt pod 

vaneo@poczta.onet.pl w celu weryfikacji  błednie stworzonego projektami z 2012. Zostały dokonane zwroty z wniosków 2012 i trzeba sprawdzić Pana wniosek,ponieważ juz jedna osoba chciała wyłudzić nie słusznie pieniądze i na teraz problem  

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!