czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Dowództwo jednostki wojskowej w Lublinie. Polska, Ukraina i Litwa podpisały umowę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2014, 14:25
Autor: Paweł Puzio

Projekt powołania Wielonarodowej Brygady Litpolukrbrig przyspiesza. W piątek Polska, Ukraina i Litwa podpisały umowę, która jest przepustką do tworzenia międzynarodowej jednostki z dowództwem w Lublinie.

Mimo że o powołaniu międzynarodowej brygady mówiło się od lat, a jej polska część działa od trzech, to projekt trafił do zamrażarki. Choć nikt tego oficjalnie nie przyznaje to wydarzenia na wschodzie Ukrainy sprawiły, że politycy przypomnieli sobie o pomyśle i dali zielone światło na jego dokończenie. W piątek w Warszawie ministrowie obrony Litwy, Ukrainy oraz Polski podpisali w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego umowę o utworzeniu wspólnej jednostki.

- Porozumienie to otworzyło drogę do szczegółowych uzgodnień technicznych w kwestii organizacji Wielonarodowej Brygady. Wiadomo, że dowództwo tej formacji będzie się znajdować w Lublinie. Natomiast pozostałe bataliony: ukraiński i litewski, które wejdą w jej skład, będą stacjonować na własnym terytorium - mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Od trzech lat działa już polska część brygady, batalion dowodzenia. Jak będzie wyglądać reszta? - Będzie to lekka brygada wyposażona w transportery i samochody opancerzone. Na pewno na jej stanie nie będzie czołgów. Ale szczegóły określające stan osobowy oraz wyposażenie i uzbrojenie będą uregulowane poprzez umowy techniczne - dodaj ppłk Goławski. Dziś już jednak wiadomo, że powstanie wspólna jednostka żandarmerii wojskowej. W skład tej formacji wejdą żołnierze z każdego kraju.

Wojskowi nie informują szczegółowo o liczebności oraz wyposażeniu oraz o konkretnej dacie sformowania brygady. Na pewno wiadomo, że dowództwo oraz komórki odpowiedzialne za łączność będą zlokalizowane w Lublinie. W sztabie oprócz Polaków będą służyli oficerowie w Ukrainy i Litwy.

- Wojsko w Lublinie było, jest i będzie. W ramach planu rozbudowy naszej armii na lata 2013-2022 powstanie tu duży, wojskowy ośrodek szkoleniowy - mówił w czwartek gen. bryg. Andrzej Danielewski.
Wielonarodowa Brygada będzie wykorzystywana do misji rozjemczych i pokojowych prowadzonych pod auspicjami organizacji międzynarodowych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin wojsko Artur Goławski
Gość
arek
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 stycznia 2016 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wstyd i hańba ! Wołyń pamiętamy !
Rozwiń
arek
arek (19 września 2014 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wszędzie gdzie tworzono międzynarodowe jednostki kończyło się to likwidacją i tak zapewne stanie się w Lublinie w którym już i tak wojska nie ma tylko paru wyższych rangą oficerów .Polska to bogaty kraj

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!