wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Droga ostatnia posługa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2003, 21:44

Do lubelskiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływają skargi o bezprawnym pobieraniu opłat przez zakłady pogrzebowe. W kostnicach przy szpitalach w Tomaszowie Lubelskim i Krasnymstawie pojawią się kontrolerzy.

– Docierają do nas sygnały także z Zamościa i Świdnika – potwierdza Ewa Wiszniowska, dyrektor delegatury UOKiK w Lublinie. – Jeżeli pacjent umiera w szpitalu, usługi związane z standardową kosmetyką zwłok czyli mycie, golenie i ubieranie w kostnicy należącej do szpitala powinny być bezpłatne. Tymczasem z doniesień, które otrzymujemy wynika, że we wskazanych miejscach opłaty są pobierane – wyjaśnia E. Wiszniowska. Dwa miesiące temu w kostnicy przy szpitalu w Tomaszowie Lubelskim, była już przeprowadzona kontrola. Jej efektem było zalecenie odstąpienia od opłat skierowane do firmy, która dzierżawi od szpitala przechowalnię zwłok.
– Umowa z Zakładem Usług Komunalnych, który zarządza kostnicą, przewiduje bezpłatną kosmetykę zwłok pacjentów zmarłych w naszym szpitalu – mówi Andrzej Kaczor dyrektor Szpitala Miejskiego w Tomaszowie Lubelskim. – Jeżeli okaże się, że ZUK się z tego nie wywiązuje, umowę natychmiast rozwiążemy.
Co na to zarządca kostnicy? – Nie będę się wypowiadał w tej sprawie przez telefon – usłyszeliśmy od prezesa zarządu ZUK w Tomaszowie Lubelskim.
Kontroli w najbliższym czasie może się spodziewać także Zakład Pogrzebowy Onyx, który dzierżawi kostnicę od Szpitala Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie.
– Mieliśmy już kontrolę na wiosnę i wszystko było w porządku – dziwi się Marian Galewski, właściciel przedsiębiorstwa – Stosujemy się do przepisów, chociaż są one dla nas krzywdzące. Nikt nam nie zwraca pieniędzy za przygotowanie zwłok do pochówku, a ta usługa przecież kosztuje – skarży się M. Galewski.
Jeżeli zmarły jest przewożony do kostnicy spoza terenu szpitala, jego mycie, golenie i ubieranie kosztuje w firmie Onyx około 150 zł. Podobne ceny obowiązują w przedsiębiorstwie pogrzebowym Wrzos, które dzierżawi kostnicę od Szpitala Miejskiego w Zamościu. Z sygnałów, które docierają do UOKiK wynika, że i tam może dochodzić do pobierania bezprawnych opłat. Przeciwnego zdania są władze szpitala.
– Mamy standardową umowę, która zapewnia bezpłatną kosmetykę zwłok osób zmarłych w szpitalu. Może jednak dochodzić do szczególnych uzgodnień pomiędzy rodzinami zmarłych a usługodawcą. Do tej pory nie dotarły do nas żadne sygnały o wymuszaniu opłat – mówi Mariusz Paszko, główny specjalista ds. analiz ekonomicznych Szpitala Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Zamościu.

Ile za pogrzeb

Cena skromnego pochówku w Zamościu waha się w granicach
od 1 do 1, 2 tys. zł.
Płacimy zawsze za:
– trumnę – 450 zł
– transport zwłok do miejsca
pochówku – 400 do 500 zł
– korzystanie z kaplicy – 80 zł
– wianki – od 40 do 100 zł
– garnitur – 200 zł
Płacimy tylko wtedy, gdy nieboszczyk umrze poza szpitalem:
– kosmetyka zwłok – 100 zł
– przechowywanie zwłok – 3 zł za godzinę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!