wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Duże szanse na olimpijski basen

  Edytuj ten wpis

Polski Związek Pływacki uzna budowę lubelskiej "50” za kluczową inwestycję dla sportu. A to otwiera drogę do ministerialnych dotacji.

To przełom w sprawie budowy pierwszej w naszym regionie krytej 50-metrowej pływalni. Przypomnijmy, że we wrześniu prezydent Lublina opublikował Wieloletni Plan Inwestycyjny dla Miasta. Zapisano w nim, że basen może zostać zbudowany dopiero po 2015 r., bo wtedy znajdą się pieniądze.

Tymczasem warszawski architekt Paweł Tiepłow właśnie projektuje obiekt (wygrał konkurs ogłoszony w ub. roku przez Ratusz). Kompleks basenowy z 50-metrową pływalnią, trybunami na 2 tys. widzów i aqua­parkiem dookoła miałby powstać przy Al. Zygmuntowskich. Koszt: 80 mln zł.

- Byłby to pierwszy taki kompleks w naszej części Polski. Moglibyśmy organizować zawody pływackie rangi światowej - mówi Bogdan Wagner, prezes Miejskiego Towarzystwa Pływackiego "Lublinianka”.

Projekt ma być gotowy już w marcu 2009 roku. Wtedy miasto będzie musiało zapłacić za niego 5 mln zł, bo na tyle opiewa umowa. - Ale jeśli dokument będzie musiał leżeć w szufladzie do 2015 roku, będziemy mogli wyrzucić go do kosza, a pieniądze się zmarnują - mówi Wagner. - Bo wtedy trzeba będzie robić wszystko od nowa.

Pojawiła się szansa, że budowa jednak ruszy przed 2015 r. Pomóc ma dotacja z Ministerstwa Sportu. - Jeżeli obiekt zostanie uznany za inwestycję o szczególnym znaczeniu dla sportu, dotacja może wynosić do 50 proc. - tłumaczy Małgorzata Pełechaty, rzecznik resortu.

Kluczowe inwestycje ministerstwo wybierze po konsultacjach z Polskim Związkiem Pływackim. W kolejce, oprócz Lublina, czekają jeszcze Warszawa, Szczecin, Olsztyn czy Gliwice. - Warszawa i Szczecin od dawna są zapisane w strategii rozwoju sportu - tłumaczy Krzysztof Usielski, prezes PZP. - Z pozostałych ośrodków Lublin jest najbliżej dołączenia. To miasto o dużych tradycjach pływackich. A na całej ścianie wschodniej nie ma takiego obiektu.

Zarząd związku wstępnie już zgodził się na włączenie lubelskiej pływalni do projektów kluczowych. Ostateczna decyzja ma zapaść na listopadowym zjeździe działaczy. Projekt odpowiedniej uchwały już jest gotowy. - Szansa na jej przyjęcie jest bardzo duża - zapewnia Usielski
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!