Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2013 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Dwa miliardy do wydania. Radni uchwalili budżet Lublina na 2014 rok (debata)

0 27 A A
Radni uchwalili budżet Lublina na 2014 rok (Jacek Świerczyński)
Radni uchwalili budżet Lublina na 2014 rok (Jacek Świerczyński)

Przytłaczającą większością głosów, po trwającej ok. 4 godzin debacie, miejscy radni uchwalili budżet Lublina na przyszły rok. Były 24 głosy "za", 6 "przeciw" i jeden wstrzymujący się. Jak wyglądała debata?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4 minuty na wypowiedź

Najpierw przez kilka minut radni rozmawiają o tym, jak mają dyskutować o budżecie.

– Składam wniosek o ograniczenie czasu wypowiedzi do 4 minut – oświadcza Piotr Dreher (PO). – Czy można swoje 4 minuty oddać koledze? – pyta Zdzisław Drozd (PiS). A jego klubowa koleżanka nie chce limitów.

– Dziwię się, że radni radnym ograniczają wypowiedź – protestuje Małgorzata Suchanowska.

Większość rady jest innego zdania i staje na tym, że nie wolno mówić dłużej, niż 4 minuty. – Potem będę wyłączać mikrofon – ostrzegł Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Dużo inwestycji, dług pod kontrolą

Prezydent chwali się, że w projekcie budżetu dużo pieniędzy przeznaczono na inwestycje.

– Kolejny rok będzie dopełnieniem kadencji bardzo intensywnego inwestowania – mówi Krzysztof Żuk. – Udział inwestycji w wydatkach ogółem będzie wynosić blisko 37 proc.

Planowane dochody miasta to 1,97 miliarda złotych, a wydatki 2,14 miliarda złotych. Różnicę (176 milionów złotych) pokryć ma kolejny kredyt.

– W tej kadencji dług przyrośnie o ok. 400 milionów zł – przyznaje Żuk. A skarbniczka, Irena Szumlak zapewnia, że dług zmieści się w ustawowym limicie. – Udało się zachować wszystkie wymagane prawem wskaźniki – podkreśla.

Jak budżet oceniają kluby radnych?

Budżet nie podoba się opozycyjnemu klubowi PiS.

– Jest napisany w sposób nierealny, za zadaniami nie idzie odpowiednie finansowanie, wyprzedajemy majątek miejski, zadłużenie gigantycznie wzrasta – wylicza Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu.

– Ten budżet trzeba przemodelować tak, aby służył mieszkańcom Lublina - dodaje. Wytyka m.in. wpisanie w pozycji "dokumentacja przyszłościowa” aż 26 zadań, na które wystarczyć ma nieco ponad 13 milionów zł. I pyta po co miasto planuje tworzenie projektów ulic, które są już zaprojektowane. Tułajew podkreśla, że za mało jest pieniędzy na remonty budynków ZNK, który wnioskował o 18 milionów a dostał półtora. Jednocześnie Tułajew wypomina wzrost funduszy na kulturę. – Instytucje kultury nie muszą się martwić – stwierdza lider opozycji. I podaje przykłady: dotacja dla Centrum Kultury rośnie o 20 proc., a dla Galerii Labirynt o 62 proc.

Plan dochodów i wydatków chwali klub Wspólny Lublin.

– Najprościej byłoby podnieść podatki i opłaty. Tak się jednak nie stało i za to dziękuję – mówi Krzysztof Siczek, przewodniczący klubu. Chwali prezydenta m.in. za pozyskiwanie dotacji i tanich kredytów.

– Podkreślenia wymaga utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji miejskich, w tym głównie drogowych – stwierdza Siczek. Chwali prezydenta za uwzględnienie kilkudziesięciu propozycji zgłaszanych przez radnych. – Takie podejście do tworzenia budżetu sprawia, że jest on budżetem wszystkich mieszkańców Lublina – podkreśla przewodniczący Wspólnego Lublina. – Ten projekt przyczynia się do rozwoju Lublina w najbliższych latach. Pozytywne jest to, że nie podejmujemy nowych, kosztownych zadań inwestycyjnych, co skutkowałoby obciążeniem przyszłych budżetów w następnej kadencji, a jedynie kończymy to, co zaczęliśmy w latach poprzednich.

– Jako mieszkańcy odczuwamy coraz większą satysfakcję z mieszkania w Lublinie, mieście, które po kilkunastu latach zastoju staje się atrakcyjną metropolią na wschodzie Polski – mówi Wojciech Krakowski, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

– Projekt jest konkretny i rozsądny, uwzględniający potrzeby i aspiracje mieszkańców miasta – dodaje. Odpiera zarzuty Tułajewa, że wiele zapisów jest tylko PR-owskim zabiegiem. – Krytykowanie, tylko dla samej krytyki to za mało. Mieszkańcy Lublina widzą, co się dzieje w Lublinie, są mądrzy i są w stanie ocenić kadencję prezydenta Żuka – mówi Krakowski.

– Można się doszukiwać pozytywów, można i negatywów – mówi Jan Gąbka, radny niezrzeszony. – W mojej ocenie zapominamy o tym, co już jest w mieście – dodaje Gąbka i podaje przykład zbyt małych nakładów na remonty budynków ZNK oraz brak kompleksowego rozwiązania komunikacji między północą i południem przez ul. Sowińskiego. Przypomina problemy mieszkańców ul. Wallenroda i wypomina brak funduszy na budownictwo mieszkaniowe.

– Od 2010 r., jeśli sobie dobrze przypominam, nie oddaliśmy ani jednego mieszkania komunalnego – wytyka Gąbka.

– TBS albo zlikwidujmy, albo próbujmy go reanimować. Na wsparcie TBS już trzeci rok z rzędu nie zaplanowano ani złotówki – mówi radny. Krytykuje też wyprzedaż miejskiego majątku i podkreśla, że kredyty trzeba będzie kiedyś spłacić.

- Będę głosował za przyjęciem tego budżetu z nadzieją, że uda się wprowadzić autopoprawką zadania zgłaszane nie tylko przeze mnie – zastrzega Piotr Krzysztof Kuty, drugi z radnych niezrzeszonych.

Krzyki i wypominanie

Zaczyna się zasadnicza dyskusja, w której obowiązuje ograniczenie do 4 minut. – Możemy mówić o udanym trzyleciu i mieć głęboką wiarę, że kolejny rok będzie dopełnieniem udanej kadencji prezydenta Krzysztofa Żuka – chwali prezydenta Marcin Nowak (Wspólny Lublin).

Radny przekracza czas wypowiedzi, przewodniczący go strofuje. A to nie podoba się radnej Suchanowskiej.– Wstyd! Wstyd! Jeszcze tego nie było! – krzyczy radna. Kowalczyk sugeruje, by się uspokoiła. – A będę wykrzykiwać – odpowiada Suchanowska. Dalej jest przewidywalnie: PiS krytykuje, Wspólny Lublin oraz Platforma Obywatelska chwalą budżet.

Tomasz Pitucha (PiS) wypomina m.in. brak budowy przedszkola na ul. Fulmana, czy też brak sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Wrotkowskiej z Diamentową ani przeniesienia pętli autobusowej "Żeglarska” w lepsze miejsce.

Jan Madejek (PO) zwraca uwagę na brak kładki między Węglinem a Czubami (w rejonie ul. Kaczeńcowej i Poznańskiej). – Jaka byłaby szansa, żeby można było tę inwestycję zrealizować, bo starsi ludzie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nie mają możliwości przejścia – pyta Madejek. – Przepowiednia powtarzana przez parę ostatnich lat przez liderów opozycji o nadejściu katastrofy finansowej nie sprawdziła się – mówi Leszek Daniewski (PO)

– Lublin nie jest własnością osób sprawujących władzę – radna Suchanowska czyta wcześniej przygotowane wystąpienie. – Są inne zadania, widać ważne dla pana, jak zabezpieczenie w rezerwie celowej 40 milionów zł na budowę pl. Litewskiego, a potrzebna jest tam tylko drobna kosmetyka. Czy zakupi pan fontannę ze złota dla Lublina? – pyta radna z uśmiechem. -Lecące na ekranie show jest kosztowne, a nie ma nic wspólnego z poprawą jakości życia mieszkańców – grzmi Suchanowska. I dodaje, że w mieście pogłębia się bieda, a jako dowód podaje, że w 2010 r. zaległości czynszowe w lokalach komunalnych wynosiły 119 mln zł, a w 2012 r. już 151 milionów.

Radna Elżbieta Mroczkowska (PO) zwraca uwagę na potrzebę przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego oraz ul. Ducha i Północną.

Radni dostali też pismo podpisane przez przewodniczących zarządów 9 z 27 dzielnic a adresowane do prezydenta miasta. – Zarządy dzielnic nie zgadzają się z zaproponowanym przez pana budżetem na rok 2014, który dla większości dzielnic jest krzywdzący ze względu na brak inwestycji w dzielnicach. Mimo zaproponowanych przez pana konsultacji społecznych z mieszkańcami i przedstawicielami dzielnic nic nie uwzględniono w budżecie – czytamy w piśmie.

Co chciało okroić Prawo i Sprawiedliwość

Po dyskusji zarządzona zostaje przerwa na wniosek klubu PiS. Ma to być czas na rozmyślanie nad listą ośmiu poprawek rozdaną radnym przez przewodniczącego klubu PiS, Sylwestra Tułajewa. Poprawki sprowadzają się do odebrania niektórym placówkom kultury części pieniędzy i przekazaniu ich na inne cele. Podobnie miałoby być też w przypadku pl. Litewskiego.

Z planowanej na pl. Litewski 40-milionowej rezerwy PiS proponuje uszczknąć 10 milionów złotych: 4 mln miałyby trafić na podwyżki dodatku motywacyjnego dla nauczycieli, taka sama kwota na podwyżki dla "administracyjno-obsługowych” pracowników szkół i placówek oświatowych, a 2 miliony zł na dotację dla ZNK z przeznaczeniem na remonty.

Pozostałe poprawki to przesunięcie 1,5 mln zł z dotacji na Centrum Kultury na budowę ul. Sławin, odebranie Galerii Labirynt 730 tys. zł i przeznaczenie ich na remonty obiektów oświatowych. Warsztaty Kultury miałyby stracić 220 tys. zł na rzecz rezerwy celowej na zadania zgłaszane przez rady dzielnic. Na ten sam cel miałyby trafić kwoty odebrane z dotacji dla Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” (220 tys. zł) i Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN (500 tys. zł).

Co na to prezydent Lublina?

– Wniosek, który składa PiS oznacza tak naprawdę duże uderzenie finansowe w instytucje kultury. Chciałem tylko przypomnieć, ze wspólnie zobowiązaliśmy się do tego, że kulturę traktujemy jako koło zamachowe miasta – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Wydajemy ok. 2,4 proc. budżetu na kulturę, a Kraków trzy razy tyle. Daleko nam do tego, co byśmy chcieli.

Żuk odniósł się też do uwag radnych. Pętla przy Żeglarskiej ma być dopisana do budżetu w ciągu roku. Podobnie jak ul. Sowińskiego, dla której powstaje już dokumentacja. – Chciałbym zapewnić, że o Sowińskiego myślimy. Jest dla nas kluczowa dla zapewnienia drożności między Czubami a Czechowem – mówi prezydent. – Jak będzie dokumentacja i stosowne pozwolenia, to będzie z mojej strony wniosek do rady o przesunięcie pieniędzy – zapewnia Żuk. W sprawie kładki między osiedlami Świt i Łęgi oświadczył, że zobowiązuje się do "przeanalizowania możliwości” zastrzegając, że mowa tu o kwocie kilku milionów złotych.
Prezydent ma również rozważyć wprowadzenie podwyżek dla niepedagogicznych pracowników oświaty.

Odpiera zarzuty o wyprzedawanie majątku, jako przykład powołuje zajezdnię MPK i pyta, czy lepiej, by powstały tam nowe budynki, czy żeby "zostało tak, jak jest”. W sprawie projektowania już zaprojektowanych ulic wyjaśnia, że część dokumentacji trzeba uzupełnić. A tym, którzy krytykują kosztowną budowę stadionu prezydent przypomina: - Wszyscy głosowaliście za stadionem i za lokalizacją przy Krochmalnej – wytyka Żuk.

– Skrzyżowanie Ducha-Willowa będzie miało dokumentację do końca roku, w związku z tym w przyszłym roku jeśli będziemy wiedzieli, jakie jest źródło dofinansowania będziemy przymierzali się do realizacji – mówi Żuk. Zastrzega, że nie można zacząć przebudowy tego skrzyżowania, zanim nie zakończy się budowa przedłużenia al. Solidarności. – Sparaliżowalibyśmy tę część miasta.

Prezydent odrzuca też pomysły na zmniejszenie rezerwy na przebudowę pl. Litewskiego. I tu niespodzianka: - Ta rezerwa jest stworzona tylko po to, byśmy mogli nią dysponować wyłącznie dla skrzyżowania Ducha-Willowa. Dlatego dzisiaj praktycznie nie możemy zgodzić się na rozdysponowanie tej kwoty – mówi Żuk.


Na koniec głosowania

Podczas głosowania radni odrzucili każdą z ośmiu poprawek zgłoszonych przez PiS. Głosy rozkładały się podobnie do ostatniego głosowania w tej sprawie, czyli uchwalenia budżetu n a 2014 r.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelak / 21 grudnia 2013 o 00:22

Sylwek,ile byś się nie namęczył, to i tak prezydentem tego miasta nie będziesz :) Nawet na debacie się nie zjawiłeś, bo zostałbyś tam zjedzony.

Avatar
111elmor111 / 20 grudnia 2013 o 11:43

tułajew olewa nawet własny okręg wyborczy więc od niego ja bym zbyt wiele nie oczekiwał...

Avatar
Agnieszka / 20 grudnia 2013 o 11:23

Tak a propo Tułajewa, to gdyby on chociaż w polowie dbał o mieszkańców i ich potrzeby, tak jak skupia się na swoim wyglądzie zewnętrznym, to szczerze mówiąc mogłabym ufać każdemu pomysłowi Sylwka. niestety tak nie jest i najważniejszy dla niego nie jest Lublin, a on sam.

Avatar
do sylwka / 20 grudnia 2013 o 11:12

Sylwek!!! Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz korzystać z wydarzeń kulturalnych w Lublinie,to już tylko świadczy o tobie. Nie pozwolę na to, żebyś krytykował i chciał zabierać pieniądze, które przeznaczone są na jej rozwój!!!

Avatar
Anonim / 20 grudnia 2013 o 10:55

Bardzo dobry budżet dla mieszkańców kolejne 800 milionów idzie na inwestycje.

Avatar
Maciek / 20 grudnia 2013 o 10:44

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

rozwiń
Avatar
serotonin / 20 grudnia 2013 o 10:25

Może jeszcze Tułajew zabierze pieniądze na organizację Carnaval Sztuk Mistrzów i Jarmarku Jagielońskiego, a i Nocy Kultury, bo po co w naszym mieście takie imprez!!

Zaoszczędzone pieniądze oddać na budowę nowych kościołów w Lublinie!

Avatar
Witek / 20 grudnia 2013 o 09:21

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód... rozwiń

Avatar
Łęgi / 20 grudnia 2013 o 08:42

I bardzo dobrze że nie ma pieniędzy na kładkę pomiędzy Węglinem a Czubami, lepiej by dokończony został park w tym miejscu. To były by wywalone pieniądze w błoto, bo tamtędy chodzi kilkanaście osób max.

Myślę, że ktoś chce na tej kladce po prostu zarobić i tyle. Mieszkańcy na Łęgach chcą alejek w wąwozie i schodów między Kaczeńcową 5 a 3 do ulicy Poznańskiej.

Avatar
jon - drugi / 19 grudnia 2013 o 22:31

dynamika foto , autorstwa jacka Świerczyńskiego , przedstawiającego radnych uchwalających budżet miasta lublina

jest PORAŻAJĄCA  !

Avatar
lubelak / 21 grudnia 2013 o 00:22

Sylwek,ile byś się nie namęczył, to i tak prezydentem tego miasta nie będziesz :) Nawet na debacie się nie zjawiłeś, bo zostałbyś tam zjedzony.

Avatar
111elmor111 / 20 grudnia 2013 o 11:43

tułajew olewa nawet własny okręg wyborczy więc od niego ja bym zbyt wiele nie oczekiwał...

Avatar
Agnieszka / 20 grudnia 2013 o 11:23

Tak a propo Tułajewa, to gdyby on chociaż w polowie dbał o mieszkańców i ich potrzeby, tak jak skupia się na swoim wyglądzie zewnętrznym, to szczerze mówiąc mogłabym ufać każdemu pomysłowi Sylwka. niestety tak nie jest i najważniejszy dla niego nie jest Lublin, a on sam.

Avatar
do sylwka / 20 grudnia 2013 o 11:12

Sylwek!!! Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz korzystać z wydarzeń kulturalnych w Lublinie,to już tylko świadczy o tobie. Nie pozwolę na to, żebyś krytykował i chciał zabierać pieniądze, które przeznaczone są na jej rozwój!!!

Avatar
Anonim / 20 grudnia 2013 o 10:55

Bardzo dobry budżet dla mieszkańców kolejne 800 milionów idzie na inwestycje.

Avatar
Maciek / 20 grudnia 2013 o 10:44

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

rozwiń
Avatar
serotonin / 20 grudnia 2013 o 10:25

Może jeszcze Tułajew zabierze pieniądze na organizację Carnaval Sztuk Mistrzów i Jarmarku Jagielońskiego, a i Nocy Kultury, bo po co w naszym mieście takie imprez!!

Zaoszczędzone pieniądze oddać na budowę nowych kościołów w Lublinie!

Avatar
Witek / 20 grudnia 2013 o 09:21

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód... rozwiń

Avatar
Łęgi / 20 grudnia 2013 o 08:42

I bardzo dobrze że nie ma pieniędzy na kładkę pomiędzy Węglinem a Czubami, lepiej by dokończony został park w tym miejscu. To były by wywalone pieniądze w błoto, bo tamtędy chodzi kilkanaście osób max.

Myślę, że ktoś chce na tej kladce po prostu zarobić i tyle. Mieszkańcy na Łęgach chcą alejek w wąwozie i schodów między Kaczeńcową 5 a 3 do ulicy Poznańskiej.

Avatar
jon - drugi / 19 grudnia 2013 o 22:31

dynamika foto , autorstwa jacka Świerczyńskiego , przedstawiającego radnych uchwalających budżet miasta lublina

jest PORAŻAJĄCA  !

Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 39 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 17

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 0

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 150 5

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.