czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Dwie lekcje i... matura. Kolejni świadkowie pogrążają dyrektora szkoły im. św. Teresy w Lublinie

Dodano: 1 września 2016, 09:16

Kolejni świadkowie pogrążają Antoniego L., byłego dyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. św. Teresy w Lublinie. Mężczyzna odpowiada za wyłudzenia i handel świadectwami. Usłyszał ponad sto zarzutów.

Antoniego L. nie było wczoraj na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Lublinie. Pojawił się za to jeden z jego dawnych uczniów. – Chodził pan do szkoły im. św. Teresy – pytał świadka sędzia Adam Daniel.

– Tak, dwa razy – odparł 34-letni Michał O., przedsiębiorca z Lublina. – Nie dane mi było skończyć szkoły, a świadectwo jest potrzebne do życia.

Mężczyzna usłyszał od znajomego, że w „Teresce” można dostać taki dokument nie chodząc na zajęcia. Michał O. zapisał się więc do szkoły i kupił świadectwo maturalne, choć nigdy nie przystąpił do egzaminu. Zapłacił za nie tysiąc złotych. Odłożył na półkę i nigdy nie wykorzystał. 34-latek został już wcześniej skazany za kupno podrobionego dokumentu. Obecnie jest jednym z kilkudziesięciu „absolwentów” zeznających w procesie Antoniego L. – byłego dyrektora szkoły. To z wykształcenia teolog i filozof. Kierował ZSK im. Św. Teresy w latach 2004–2010. Kiedy afera wyszła na jaw, biskup odebrał placówce prawo posługiwania się przymiotnikiem „katolicki”.

Aby uzyskać świadectwo ukończenia „Tereski” lub świadectwo maturalne nie trzeba było chodzić na zajęcia – ustalili śledczy. Wystarczyła łapówka dla Antoniego L. Mężczyzna i podlegli mu pracownicy mieli później samodzielnie wypełniać arkusze ocen i dodawać wpisy w dziennikach.

Jedna z nauczycielek przyznała podczas śledztwa, że w niektórych semestrach niesklasyfikowane z danego przedmiotu były nawet całe klasy. W dziennikach pojawiały się później poprawki w ocenach. Nie nanosiła ich nauczycielka.

– Od słuchaczy słyszałam, że w naszej szkole można nic nie robić. Wystarczy zapłacić i można nie chodzić na zajęcia – zeznała nauczycielka. – Kiedy Antoni L. odszedł już ze szkoły, dyrektorki powiedziały, że handlował świadectwami i wydawał pieniądze na własne interesy. Miał otwierać bar z kababem i gabinet masażu.

Potwierdziły to ustalenia prokuratury. Oprócz korupcji i handlu świadectwami, śledczy zarzucili Antoniemu L., że z pieniędzy stowarzyszenia finansował prywatne przedsięwzięcia biznesowe. Miał zdefraudować ok. 7 mln zł.

Skandal dotyczący kupowania świadectw lubelskiej szkoły zakończył się oskarżeniem kilkudziesięciu osób. Większość z nich usłyszała już wyroki skazujące. Wobec niektórych osób sprawy warunkowo umorzono. Obecnie przed sądem odpowiadają Antoni L. oraz 9 innych osób. Sprawa wróci na wokandę pod koniec września.

Czytaj więcej o: Lublin szkoła sąd antoni l
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 września 2016 o 22:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zachował się jak prawdziwy katolik , powiernik biskupa . Wykonał świetnie swoją robotę , wszak ten szmal zbierał tylko na CHWAŁĘ PANA !!!! , no i może na nowoczesne połączenia z NIEBEM :))))))))))
Rozwiń
Gość
Gość (6 września 2016 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do tego poniżej. Pisowcy rządzili od 2005 d0 2007 więc nauczył się kraść za ich rządów drogi gimnazjalisto.
Rozwiń
Gość
Gość (4 września 2016 o 17:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za PO to można było zaszaleć. Powinien być co najmniej zastępcą przewodniczącego partii.
Rozwiń
Gość
Gość (4 września 2016 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po katolicku .
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2016 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Małe GWno czepiło się gościa jak mokra koszula tyłka. A o Bufetowej Hanie z warszafki nai słowa. Nie ma to jak nasi koszerni.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!