Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 kwietnia 2019 r.
21:41

Co zrobią radni po referendum ws. górek czechowskich? Zapytaliśmy szefów klubów PiS i komitetu Żuka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 171 A A
Górki czechowskie i osiedle Botanik
Górki czechowskie i osiedle Botanik (fot. Maciej Kaczanowski)

Trzeba przedyskutować wyniki referendum ws. górek czechowskich - mówi Michał Krawczyk, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka. - Ono było zupełnie niepotrzebne - ocenia Piotr Gawryszczak, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszechobecne reklamy nie przekonały mieszkańców do zgody na budowę bloków na 30 ha górek czechowskich w zamian za 75-hektarowy park. Przeciw temu zagłosowało 67 proc. uczestników niedzielnego referendum. Nie rozstrzyga to jednak sporu o górki, bo referendum jest nieważne przez zbyt niską frekwencję.

W pierwszym w historii Lublina referendum lokalnym, którego organizacja kosztowała miejską kasę 500 tys. zł, mieszkańcy mieli się wypowiedzieć o przyszłości dawnego poligonu na północy miasta. Jego właściciel, spółka TBV, zabiega u władz miasta o możliwość budowy bloków na 30 ha górek. Władze miasta spytały mieszkańców o to, czy zgodzą się na bloki w zamian za urządzenie i przekazanie przez TBV na rzecz miasta naturalistycznego parku na pozostałych 75 ha terenu.

Sprzeciw, ale nieważny

Według oficjalnych wyników odpowiedź „nie” zaznaczyło 67,7 proc. głosujących, natomiast na „tak” było tylko 32,3 proc. Niedzielne referendum jest jednak nieważne, bo wzięło w nim udział zaledwie 12,91 proc. uprawnionych, tymczasem ustawa wymaga przynajmniej 30-procentowej frekwencji.

– Nie została spełniona ustawowa przesłanka ważności referendum, a tym samym wynik nie jest wiążący – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. W tej sytuacji samorząd miasta może, ale nie musi wziąć pod uwagę rozkład głosów na „tak” i na „nie”.

Górki w rękach Żuka

Teraz piłka znalazła się po stronie prezydenta Krzysztofa Żuka. Jego podwładni mają już prawie gotowy projekt nowego studium przestrzennego wyznaczający na górkach czechowskich obszar zabudowy wielorodzinnej.

Od prezydenta zależy to, czy właśnie taka wersja trafi do zatwierdzenia przez Radę Miasta, czy też blokowiska zostaną wykreślone z projektu. Jaką decyzję podejmie Krzysztof Żuk? Jego rzeczniczka nie składa w tej sprawie jednoznacznej deklaracji. – Będziemy analizować wynik referendum – stwierdza Duma.

Oczekiwania i oceny

– Prezydent powinien zmienić projekt studium – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka przeciwnego blokom na górkach. – Wynik jest prosty: bardzo mocne „nie”. Naszym zdaniem jest to „nie” dla zabudowy górek czechowskich, dla urbanizacji tego terenu. I skutkiem tego głosu ludu, o który władze miasta same poprosiły, powinny być kroki zmierzające do tego, żeby zabudowa na górkach się nie pojawiła.

Inaczej wyniki referendum interpretuje TBV. – Osób, które nie uczestniczyły w referendum lub głosowały na „tak” dla parku było aż ponad 91 proc. – stwierdza spółka w oficjalnym oświadczeniu. – Lublinianie dali wyraźny sygnał, że sami nie chcą decydować o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i oddają tę decyzję miejskim planistom i Radzie Miasta. Mamy nadzieję, że radni podejmą odważną decyzję.

Co na to radni?

– W najbliższych dniach będziemy mieli spotkanie klubu z prezydentem – mówi Michał Krawczyk, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka dysponującego większością 19 głosów w 31-osobowej Radzie Miasta. – Podczas tego spotkania podejmiemy decyzję odnośnie dalszych kroków. Ogłaszając referendum liczyliśmy na to, że frekwencja pozwoli na uznanie go za ważne, czyli co najmniej 30 proc. Zgodnie z polskim prawem frekwencja wynosząca niecałe 13 proc. oznacza, że referendum jest nieważne. Trzeba przedyskutować jego wyniki.

– To referendum było zupełnie niepotrzebne, o czym mówiliśmy już w dyskusji nad uchwałą o jego przeprowadzeniu – ocenia Piotr Gawryszczak, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Małej frekwencji można się było spodziewać, ale wydawało mi się, że większość uczestników zagłosuje na „tak”, bo propaganda właściciela terenu była widoczna wszędzie. Moim zdaniem prezydent nie powinien już się angażować w działania dotyczące górek, które już mają plan zagospodarowania, poza działaniami mającymi wymusić na właścicielu uporządkowanie terenu.

Głosowali w referendum w sprawie górek czechowskich

Przeciwnicy zabudowy górek czechowskich o wyniku referendum

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty