wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Dwóch kandydatów na stanowisko rektora UMCS. Kto kogo pokona?

Dodano: 9 kwietnia 2016, 07:43

Prof. Ryszard Bera i prof. Stanisław Michałowski
Prof. Ryszard Bera i prof. Stanisław Michałowski

Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii prof. Ryszard Bera będzie rywalem obecnego rektora prof. Stanisława Michałowskiego w wyborach nowych władz UMCS. O tym, kto będzie kierował uczelnią przez kolejne cztery lata dowiemy się 22 kwietnia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W piątek Uczelniana Komisja Wyborcza przyjmowała zgłoszenia kandydatów na rektora na kadencję 2016-2020. O tym, że prof. Michałowski będzie ubiegał się o reelekcję było wiadomo już wcześniej.

– Zamierzam kontynuować to, co zacząłem cztery lata temu i poprawiać pozycję naszej uczelni w kraju i za granicą. Budowałem i chcę budować uniwersytet kompletny i stawiać na naukę i dydaktykę, ale też na działalność kulturalną i aktywność sportową, bo to świetny sposób na promocję – mówi prof. Stanisław Michałowski.

Przed czterema laty konkurenta nie miał, bo dotychczasowy rektor, prof. Andrzej Dąbrowski zrezygnował z ubiegania się o reelekcję tłumacząc to chęcią zakończenia skierowanej przeciwko niemu „bezprecedensowej, agresywnej kampanii”.

Teraz prof. Michałowski o swoim kontrkandydacie mówić nie chce. – To elektorzy zdecydują, kto zostanie wybrany na kolejne cztery lata – ucina.

Prof. Ryszard Bera to dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii i kierownik Zakładu Pedagogiki Pracy i Andragogiki. Podczas spotkania przedwyborczego w 2012 roku chwalił prof. Dąbrowskiego, a krytykował prof. Michałowskiego, zadając mu serię niewygodnych pytań. Teraz sam zdecydował się na kandydowanie.

– W mojej ocenie ostatnie cztery lata to czas bezplanowej działalności, braku gospodarności i transparentności finansowej oraz trwonienia wypracowanego w minionych latach dorobku. Na uczelni jest bardzo dobry PR, wręcz propaganda sukcesu, a brakuje dobrego gospodarza – twierdzi prof. Bera. – Jako dziekan udowodniłem, że potrafię dobrze gospodarować.

Debatę przedwyborczą z udziałem obu kandydatów zaplanowano na 20 kwietnia. Wybory odbędą się dwa dni później. W tajnym głosowaniu weźmie udział 200 elektorów reprezentujących nauczycieli akademickich, pracowników oraz studentów i doktorantów UMCS.

Rok wyborczy

W tym roku wybory odbyły się już na trzech uczelniach. Na kolejną kadencję wybrani zostali rektorzy Politechniki Lubelskiej – prof. Piotr Kacejko i Uniwersytetu Medycznego – prof. Andrzej Drop. Obaj nie mieli konkurentów. We wtorek nowe władze wybierano na Uniwersytecie Przyrodniczym. Z grona czterech kandydatów największe poparcie uzyskał prof. Zygmunt Litwińczuk, który zastąpi kierującego uczelnią przez ostatnie dwie kadencje, a poprzednio w latach 1996-2002 prof. Mariana Wesołowskiego. W maju wybory odbędą się na KUL. Tam rektora wybierze Senat uczelni.

Gość
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 kwietnia 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ha ha ha

Poznasz głupiego po śmiechu jego.
Rozwiń
Gość
Gość (18 kwietnia 2016 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ha ha ha
Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2016 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rektorem powinna zostać osoba UCZCIWA I O KRYSTALICZNEJ MORALNOŚCI!

A skąd ty wiesz, że prof. Michałowski nie jest człowiekiem uczciwym?! Daj Boże, żeby wszyscy byli tacy jak Profesor. Znam go na tyle i obserwuję od tak dawna, że mogę śmiało powiedzieć: to człowiek dobry i uczciwy. Jeden z nielicznych, którym stanowisko i zaszczyty nie przewróciły w głowie. Pan Rektor zawsze, w każdej sytuacji jest sobą i potrafi okazać szacunek każdemu człowiekowi. To rzadka dziś cecha. Uważam też, że był jednym z aktywniejszych rektorów dbając o rozwój uczelni i jej poziom. Nie ma lepszego kandydata. Powodzenia, Magnificencjo!
Rozwiń
Student
Student (17 kwietnia 2016 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego Berze blokuje się możliwość spotkań na wydziałach?

Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2016 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
srututu. Ja pitole, człowieku - chociaż byś zmienił kilka słów a nie kopiuj - wklej wszędzie -_-'
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!