sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Katarzyna Kołodziej, studentka V roku architektury Politechniki Wrocławskiej, w najbliższych dniach bronić będzie pracę dyplomową – projekt kazimierskiego Kolegium Artystycznego.
Kolegium merytorycznie nadzoruje Wydział Artystyczny UMCS. Aby mogło się rozwijać, niezbędny jest nowy obiekt.

Pomoże szkole

– Obecnie koegzystujemy ze szkołą zawodową – mówi prof. Grzegorz Mazurek, dziekan Wydziału Artystycznego UMCS. – Wspólnie korzystamy z zabytkowego obiektu zaprojektowanego przez Witkiewicza oraz baraków. Nie dążymy do likwidacji szkoły. Wręcz przeciwnie. Zależy nam na jej rozwoju, dlatego też proponujemy zmianę nieatrakcyjnego profilu ogólnobudowlanego, na kształcenie w zakresie rzemiosł artystycznych. Z radością przyjęliśmy więc inicjatywę wykonania projektu budynku kolegium w ramach pracy dyplomowej. Przedstawiliśmy nasze oczekiwania i teraz z satysfakcją stwierdzamy, że „to jest to”.

Kolegium według Kasi

W części dydaktycznej znalazłyby się pracownie: malarstwa, rysunku, rzeźby, ceramiki, grafiki oraz sale wykładowe i seminaryjne. W drugiej części Kasia rozmieściła: salę multimedialną (dawniej mówiło się aula) na 250 miejsc oraz dwie galerie. Są także w tej części pracownie dla profesury. Będą też kuchnia, stołówka i sala bankietowa. Pod całością obiektu – podziemny parking. A wszystko trafnie wpisywać się miało w kazimierski pejzaż.
Lada dzień studentka Katarzyna Kołodziej z projektem tym stanie przed swoim promotorem dr inż. Wojciechem Brzozowskim. Z przecieków do nas docierających, promotor dobrze wyraża się o projekcie. Czy praca Kasi będzie sztuką dla sztuki, czy też znajdzie zastosowanie, jeszcze nie wiadomo.

Cichną swary

Rada Powiatu Puławskiego – jak informowaliśmy – przekazała Uniwersytetowi Marii Curie Skłodowskiej za symboliczną sumę działkę w Kazimierzu Dolnym przy ul. Nadwiślańskiej 9, z przeznaczeniem na obiekty Kolegium Artystycznego. Grupa mieszkańców Kazimierza złożyła protest do wojewody, uzasadniając go degradacją znajdującej się tu szkoły zawodowej i możliwością uzyskania od innego kontrahenta znacznej sumy pieniędzy, które można byłoby przeznaczyć na cele społeczne. Wojewoda nie podzielił tej opinii i w lipcu podpisany został pomiędzy Starostwem Powiatowym w Puławach, a UMCS protokół uzgodnień. 27 września, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu, swoją decyzję w sprawie inwestowania w Kazimierzu podejmie Senat uniwersytetu.
1 października rok akademicki, już drugi w historii kolegium, rozpocznie w systemie trzyletnich studiów wieczorowych 26 pierwszoroczniaków i 18 słuchaczy drugiego roku, na dwu kierunkach: malarstwo i grafika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!