sobota, 27 maja 2017 r.

Lublin

Dyplomowe kolegium

Dodano: 20 września 2002, 11:14

Katarzyna Kołodziej, studentka V roku architektury Politechniki Wrocławskiej, w najbliższych dniach bronić będzie pracę dyplomową – projekt kazimierskiego Kolegium Artystycznego.
Kolegium merytorycznie nadzoruje Wydział Artystyczny UMCS. Aby mogło się rozwijać, niezbędny jest nowy obiekt.

Pomoże szkole

– Obecnie koegzystujemy ze szkołą zawodową – mówi prof. Grzegorz Mazurek, dziekan Wydziału Artystycznego UMCS. – Wspólnie korzystamy z zabytkowego obiektu zaprojektowanego przez Witkiewicza oraz baraków. Nie dążymy do likwidacji szkoły. Wręcz przeciwnie. Zależy nam na jej rozwoju, dlatego też proponujemy zmianę nieatrakcyjnego profilu ogólnobudowlanego, na kształcenie w zakresie rzemiosł artystycznych. Z radością przyjęliśmy więc inicjatywę wykonania projektu budynku kolegium w ramach pracy dyplomowej. Przedstawiliśmy nasze oczekiwania i teraz z satysfakcją stwierdzamy, że „to jest to”.

Kolegium według Kasi

W części dydaktycznej znalazłyby się pracownie: malarstwa, rysunku, rzeźby, ceramiki, grafiki oraz sale wykładowe i seminaryjne. W drugiej części Kasia rozmieściła: salę multimedialną (dawniej mówiło się aula) na 250 miejsc oraz dwie galerie. Są także w tej części pracownie dla profesury. Będą też kuchnia, stołówka i sala bankietowa. Pod całością obiektu – podziemny parking. A wszystko trafnie wpisywać się miało w kazimierski pejzaż.
Lada dzień studentka Katarzyna Kołodziej z projektem tym stanie przed swoim promotorem dr inż. Wojciechem Brzozowskim. Z przecieków do nas docierających, promotor dobrze wyraża się o projekcie. Czy praca Kasi będzie sztuką dla sztuki, czy też znajdzie zastosowanie, jeszcze nie wiadomo.

Cichną swary

Rada Powiatu Puławskiego – jak informowaliśmy – przekazała Uniwersytetowi Marii Curie Skłodowskiej za symboliczną sumę działkę w Kazimierzu Dolnym przy ul. Nadwiślańskiej 9, z przeznaczeniem na obiekty Kolegium Artystycznego. Grupa mieszkańców Kazimierza złożyła protest do wojewody, uzasadniając go degradacją znajdującej się tu szkoły zawodowej i możliwością uzyskania od innego kontrahenta znacznej sumy pieniędzy, które można byłoby przeznaczyć na cele społeczne. Wojewoda nie podzielił tej opinii i w lipcu podpisany został pomiędzy Starostwem Powiatowym w Puławach, a UMCS protokół uzgodnień. 27 września, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu, swoją decyzję w sprawie inwestowania w Kazimierzu podejmie Senat uniwersytetu.
1 października rok akademicki, już drugi w historii kolegium, rozpocznie w systemie trzyletnich studiów wieczorowych 26 pierwszoroczniaków i 18 słuchaczy drugiego roku, na dwu kierunkach: malarstwo i grafika.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!