Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2016 r.
12:00

Dyskusja o górkach czechowskich. Padła propozcja: referendum

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
8 157 A A

Zorganizowanie referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich to jedna z propozycji, które padły podczas debaty o tym miejscu. Jego właściciel chce, by miasto dało mu zielone światło do budowy osiedli na 39 proc. górek, na pozostałym terenie planuje park

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, czy inwestor zrealizuje swój zamiar zależy od władz miasta. A konkretnie od miejskich urbanistów, którzy pracują nad dokumentem zmieniającym przeznaczenie części górek i od radnych, którzy zatwierdzą lub odrzucą zmiany. Dokumentem tym jest plan zagospodarowania terenu.

– Jesteśmy na etapie analizy złożonych wniosków – mówi Bogumił Postawski z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Jeden z wniosków złożył właściciel terenu, deweloperska spółka TBV.

Spółka chce żeby miasto tak zmieniło plan, by pozwalał on na budowę osiedli mieszkaniowych na 39 proc. górek. Budynki stałyby na wysoczyznach, a wąwóz między nimi byłby parkiem. – Chcemy przeznaczyć 65 ha pod park – deklaruje Wojciech Dzioba, prezes TBV. – To teren porównywalny do błoni krakowskich, czy warszawskich łazienek.

Przeciwnicy zmian tłumaczą, że otoczenie doliny blokami doprowadziłoby do jej degradacji i podkreślają, że spółka kupiła teren wiedząc, że nie może na nim zbudować tyle mieszkań, ile by chciała. – Jeśli kupiło się coś, to kupiło się coś. A nie coś, co chciałoby się kupić w tym miejscu – stwierdza Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

– Kupili państwo teren zieleni – podkreśla Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni, doradczego ciała przy prezydencie miasta. – Każde odstępstwo od obowiązującego planu jest ustępstwem w stronę inwestora. Każda taka decyzja przyniesie zyski inwestorowi i przyczyni się do poniesienia pewnych kosztów przez miasto.

To, by decyzja należała do mieszkańców, a nie samorządowców, sugeruje jedna z przeciwniczek zabudowy górek. – Proponuję, żeby radni zwołali referendum – mówi Agnieszka Pikuła. Ratusz na razie nie odnosi się do tej propozycji.

Tymczasem w cieniu dyskusji o zmianach w planie zagospodarowania górek toczą się prace nad innym, o wiele ważniejszym dokumentem przesądzającym przyszłość terenu. To tzw. studium uwarunkowań przestrzennych będące dokumentem nadrzędnym nad planem zagospodarowania terenu, który musi być zgodny ze studium. Aktualny projekt takiego studium dopuszcza częściową zabudowę górek czechowskich.

– Ten projekt jest w fazie uzgodnień. Może jeszcze ulegać zmianom i na pewno będzie ulegał zmianom. Będzie prezentowany na osobnej debacie publicznej – zapowiada Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. – Na pewno będziemy ten projekt jeszcze doprecyzowywać.

Komentarze 157

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Smutek / 12 grudnia 2016 o 22:50
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
kto dał taki zielony teren jeden z nielicznych w miecie do sprzedazy- PLATFORMUSY
Nie do końca prawda. Sprawdź kto pozwolił oddać Górki w ręce prywatne. W sumie jedni drugich są warci.
Avatar
Życzliwy / 12 grudnia 2016 o 22:47
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ile jeszcze będziecie jerdolić o tych górkach? Słuchac juz urwa nie można. Zabudowac to w pi.zdu albo ebanych kartofli zasadzić.
To nie słuchaj.
Avatar
Roman / 12 grudnia 2016 o 22:41
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Skończą się wreszcie pijackie libacje i sralnia dla okolicznych piesków. Jestem za zagospodarowaniem Górek.
Takie problemy zgłaszaj do właściciela terenu i Straży Miejskiej.
Avatar
Co za oszołom pisowsko-peowski... / 12 grudnia 2016 o 22:40
xXx napisał:
Ten nasz kochany Lublin to jednak faktycznie przesiąknięty cebulactwem jest do cna... Nie dziwota ze pisiorki tak dobrze się tu mają jeszcze. Co do niektórych to wręcz odnoszę wrażenie, że żyją w rzeczywistości rodem z powieści postapokaliptycznych. Nazywanie Górek Czechowskich zielonymi płucami Lublina to wam chyba zostało jeszcze po PRLowskiej propagandzie, co by mnie wcale nie zdziwiło bo wielu ludzi w tym mieście wręcz panicznie boi się postępu. Stadion zły, CSK złe, na remonty ulic to tylko biadolicie "oesu tyle spalin". Wszyscy to złodzieje i krętacze łasi na wasze podatki i zadłużenie tej naszej "metropolii". Wielki ból dupy o to, ze ktoś kupił ziemie i chce na niej zarobić... Lepiej przecież żeby ktoś za swe ciężko zarobione pieniądze postawił wam w ramach wolontariatu na Czechowie drugi Central Park, utrzymywał z własnej kieszeni i jeszcze nic z tego nie miał. Choćby pokojową Nagrodę Nobla dostał to i tak byście go o machlojki posądzali jak Owsiaka. Rzeczywistość jest taka że te cudowne "tereny zielone" to usiane psimi gównami, puszkami po browarach i innymi śmieciami zarośla pełne żuli i ćpyków. No i oczywiście wielki las z kilkoma drzewami na krzyż, w takim razie Stary Gaj to chyba tundrą jest, a zalew Morzem Śródziemnym... Bloki staną tak czy siak, kwestia tylko czy będzie ich o te kilka (lub kilkanaście) więcej czy mniej, a wasze marudzenie i tak nic nie zmieni. Pozdrawiam...
Poczekaj aż Ci ktoś z bliskich zachoruje... czego nie życzę... to inaczej będziesz śpiewał.
Poczekaj aż Ci ktoś z bliskich zachoruje... czego nie życzę... to inaczej będziesz śpiewał. rozwiń
Avatar
R / 12 grudnia 2016 o 22:38
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Wolę osiedle i park niż ściernisko!!!!!
A ja wolę park i ściernisko niż osiedle!
Avatar
VP / 12 grudnia 2016 o 22:34
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Lepiej mieć park niż nie mieć nic. Wolę zgodzić się na zabudowę części poligonu a w zamian otrzymać zielone tereny rekreacyjne i park naturalny, niż dalej patrzeć jak na Górkach degradowane jest wszystko co najcenniejsze. Za kilka lat zostanie tam tylko trawa.
O tą degradację dba przede wszystkim obecny właściciel.
Avatar
? / 12 grudnia 2016 o 22:33
Ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
30% można zabudować już teraz, ponadto ankietowano mieszkańców Czechowa i wyniki są miażdżące dla obrońców Górek!!!
niestety to prawda ale grupka osób udaje, że jest inaczej i próbuje manipulować opinią publiczną
Niestety to nieprawda. Wystarczy przeczytać warunki zabudowy.
Avatar
Magdalena / 12 grudnia 2016 o 21:02
Ale jednak lepiej ucywilizować górki robiąc z niego park z prawdziwego zdarzenia, krótych w Lublinie nie ma zbyt wiele. To się nam mieszkańcom należy, żeby w mieście było przyjemnie i było czym oddychać. Zabudowa blokami to nie jedyny sposób na ucywilizowanie... Zresztą, obecny sposób budowania, opiera się na kryteriach dalekich od cywilizowanych, tj. bez wglądu na przestrzeń dla mieszkańców. 
Avatar
Magdalena / 12 grudnia 2016 o 20:50
Dokładnie, ja mam mieszkanie na nowym osiedlu i płakać mi się chce nad postępowaniem urzędników w Lublinie, którzy w ogóle nie dbają o mieszkańców przy uzgadnianiu dokumentacji deweloperom. Na nowych osiedlach nie ma w ogóle zieleni ani przestrzeni, nie ma mowy o tym by posadzili drzewa, najwyżej krzaki, czy jakieś niewielkie zadrzewienia. Nie ma miejsca dla dzieci, skrerków, boisk. Tłoczymy się wśród tych betonowych kloców i wszędobylskich ogrodzeń na dwa metry, o miejscahc na somochody nie wspominając. Przykra jest ta dyskusja nad górkami, bo to pokazuje jak nam, mieszkańcowm nie zależy, nie jesteśmy świadomi, że mamy prawo domagać się miesc zielonych w mieście. A niestety jest ich jak na lekarstwo w Lublinie, bo czy każde osiedle ma takie miejsce?? Żeby można było wyjść na spacer z dziećmi, z psem, pobiegać, pobyczyć się na trawie?? Niestety nie, a decyzje miasta są bezwględne dla nas w ostatnich latach i korzystne tylko deweloperom.  A te niestety są nieodwracalne, więc jak już zabudoują górki, to koniec, bo zbudować park i uporządkować teren zawsze można, dopóki się go nie zabuduje. Jestem ogólnie rozgoryczona i właściwie śmiać mi się chce jak ktoś mówi o urbanistach i konsultacjach społecznych... daleko nam do tego, u nas nie ma urbanistów, miasto nie planuje wprzód na kilkadziesiąt lat, tylko na jedną kadencję. Konsultacje to fikcja. Chociażby jak załatwili ludzi na Wrotkowie ze skrewem, który wycięli z dnia na dzień, nie było żadnych konsultacji, tylko głosowanie w radzie miasta nad wymianą działek, po cichu oczywiście.
Dokładnie, ja mam mieszkanie na nowym osiedlu i płakać mi się chce nad postępowaniem urzędników w Lublinie, którzy w ogóle nie dbają o mieszkańców przy uzgadnianiu dokumentacji deweloperom. Na nowych osiedlach nie ma w ogóle zieleni ani przestrzeni, nie ma mowy o tym by posadzili drzewa, najwyżej krzaki, czy jakieś niewielkie zadrzewienia. Nie ma miejsca dla dzieci, skrerków, boisk. Tłoczymy się wśród tych betonowych kloców i wszędobylskich ogrodzeń na dwa metry, o miejscahc na somochody nie wspominając. Przykra jest ta dyskusja nad górkami... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 20:24
Przestańcie już bełkotać o tych górkach, miasto jest po to, żeby były w nim bloki, drogi i chodniki, kto chce terenów zielonych i przestrzeni niezabudowanych niech się przeniesie w okolice Parczewa
Avatar
Smutek / 12 grudnia 2016 o 22:50
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
kto dał taki zielony teren jeden z nielicznych w miecie do sprzedazy- PLATFORMUSY
Nie do końca prawda. Sprawdź kto pozwolił oddać Górki w ręce prywatne. W sumie jedni drugich są warci.
Avatar
Życzliwy / 12 grudnia 2016 o 22:47
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ile jeszcze będziecie jerdolić o tych górkach? Słuchac juz urwa nie można. Zabudowac to w pi.zdu albo ebanych kartofli zasadzić.
To nie słuchaj.
Avatar
Roman / 12 grudnia 2016 o 22:41
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Skończą się wreszcie pijackie libacje i sralnia dla okolicznych piesków. Jestem za zagospodarowaniem Górek.
Takie problemy zgłaszaj do właściciela terenu i Straży Miejskiej.
Avatar
Co za oszołom pisowsko-peowski... / 12 grudnia 2016 o 22:40
xXx napisał:
Ten nasz kochany Lublin to jednak faktycznie przesiąknięty cebulactwem jest do cna... Nie dziwota ze pisiorki tak dobrze się tu mają jeszcze. Co do niektórych to wręcz odnoszę wrażenie, że żyją w rzeczywistości rodem z powieści postapokaliptycznych. Nazywanie Górek Czechowskich zielonymi płucami Lublina to wam chyba zostało jeszcze po PRLowskiej propagandzie, co by mnie wcale nie zdziwiło bo wielu ludzi w tym mieście wręcz panicznie boi się postępu. Stadion zły, CSK złe, na remonty ulic to tylko biadolicie "oesu tyle spalin". Wszyscy to złodzieje i krętacze łasi na wasze podatki i zadłużenie tej naszej "metropolii". Wielki ból dupy o to, ze ktoś kupił ziemie i chce na niej zarobić... Lepiej przecież żeby ktoś za swe ciężko zarobione pieniądze postawił wam w ramach wolontariatu na Czechowie drugi Central Park, utrzymywał z własnej kieszeni i jeszcze nic z tego nie miał. Choćby pokojową Nagrodę Nobla dostał to i tak byście go o machlojki posądzali jak Owsiaka. Rzeczywistość jest taka że te cudowne "tereny zielone" to usiane psimi gównami, puszkami po browarach i innymi śmieciami zarośla pełne żuli i ćpyków. No i oczywiście wielki las z kilkoma drzewami na krzyż, w takim razie Stary Gaj to chyba tundrą jest, a zalew Morzem Śródziemnym... Bloki staną tak czy siak, kwestia tylko czy będzie ich o te kilka (lub kilkanaście) więcej czy mniej, a wasze marudzenie i tak nic nie zmieni. Pozdrawiam...
Poczekaj aż Ci ktoś z bliskich zachoruje... czego nie życzę... to inaczej będziesz śpiewał.
Poczekaj aż Ci ktoś z bliskich zachoruje... czego nie życzę... to inaczej będziesz śpiewał. rozwiń
Avatar
R / 12 grudnia 2016 o 22:38
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Wolę osiedle i park niż ściernisko!!!!!
A ja wolę park i ściernisko niż osiedle!
Avatar
VP / 12 grudnia 2016 o 22:34
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Lepiej mieć park niż nie mieć nic. Wolę zgodzić się na zabudowę części poligonu a w zamian otrzymać zielone tereny rekreacyjne i park naturalny, niż dalej patrzeć jak na Górkach degradowane jest wszystko co najcenniejsze. Za kilka lat zostanie tam tylko trawa.
O tą degradację dba przede wszystkim obecny właściciel.
Avatar
? / 12 grudnia 2016 o 22:33
Ja napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
30% można zabudować już teraz, ponadto ankietowano mieszkańców Czechowa i wyniki są miażdżące dla obrońców Górek!!!
niestety to prawda ale grupka osób udaje, że jest inaczej i próbuje manipulować opinią publiczną
Niestety to nieprawda. Wystarczy przeczytać warunki zabudowy.
Avatar
Magdalena / 12 grudnia 2016 o 21:02
Ale jednak lepiej ucywilizować górki robiąc z niego park z prawdziwego zdarzenia, krótych w Lublinie nie ma zbyt wiele. To się nam mieszkańcom należy, żeby w mieście było przyjemnie i było czym oddychać. Zabudowa blokami to nie jedyny sposób na ucywilizowanie... Zresztą, obecny sposób budowania, opiera się na kryteriach dalekich od cywilizowanych, tj. bez wglądu na przestrzeń dla mieszkańców. 
Avatar
Magdalena / 12 grudnia 2016 o 20:50
Dokładnie, ja mam mieszkanie na nowym osiedlu i płakać mi się chce nad postępowaniem urzędników w Lublinie, którzy w ogóle nie dbają o mieszkańców przy uzgadnianiu dokumentacji deweloperom. Na nowych osiedlach nie ma w ogóle zieleni ani przestrzeni, nie ma mowy o tym by posadzili drzewa, najwyżej krzaki, czy jakieś niewielkie zadrzewienia. Nie ma miejsca dla dzieci, skrerków, boisk. Tłoczymy się wśród tych betonowych kloców i wszędobylskich ogrodzeń na dwa metry, o miejscahc na somochody nie wspominając. Przykra jest ta dyskusja nad górkami, bo to pokazuje jak nam, mieszkańcowm nie zależy, nie jesteśmy świadomi, że mamy prawo domagać się miesc zielonych w mieście. A niestety jest ich jak na lekarstwo w Lublinie, bo czy każde osiedle ma takie miejsce?? Żeby można było wyjść na spacer z dziećmi, z psem, pobiegać, pobyczyć się na trawie?? Niestety nie, a decyzje miasta są bezwględne dla nas w ostatnich latach i korzystne tylko deweloperom.  A te niestety są nieodwracalne, więc jak już zabudoują górki, to koniec, bo zbudować park i uporządkować teren zawsze można, dopóki się go nie zabuduje. Jestem ogólnie rozgoryczona i właściwie śmiać mi się chce jak ktoś mówi o urbanistach i konsultacjach społecznych... daleko nam do tego, u nas nie ma urbanistów, miasto nie planuje wprzód na kilkadziesiąt lat, tylko na jedną kadencję. Konsultacje to fikcja. Chociażby jak załatwili ludzi na Wrotkowie ze skrewem, który wycięli z dnia na dzień, nie było żadnych konsultacji, tylko głosowanie w radzie miasta nad wymianą działek, po cichu oczywiście.
Dokładnie, ja mam mieszkanie na nowym osiedlu i płakać mi się chce nad postępowaniem urzędników w Lublinie, którzy w ogóle nie dbają o mieszkańców przy uzgadnianiu dokumentacji deweloperom. Na nowych osiedlach nie ma w ogóle zieleni ani przestrzeni, nie ma mowy o tym by posadzili drzewa, najwyżej krzaki, czy jakieś niewielkie zadrzewienia. Nie ma miejsca dla dzieci, skrerków, boisk. Tłoczymy się wśród tych betonowych kloców i wszędobylskich ogrodzeń na dwa metry, o miejscahc na somochody nie wspominając. Przykra jest ta dyskusja nad górkami... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 20:24
Przestańcie już bełkotać o tych górkach, miasto jest po to, żeby były w nim bloki, drogi i chodniki, kto chce terenów zielonych i przestrzeni niezabudowanych niech się przeniesie w okolice Parczewa