sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Dyskusja o górkach czechowskich. Padła propozcja: referendum

Dodano: 9 grudnia 2016, 12:00
Autor: Dominik Smaga

Zorganizowanie referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich to jedna z propozycji, które padły podczas debaty o tym miejscu. Jego właściciel chce, by miasto dało mu zielone światło do budowy osiedli na 39 proc. górek, na pozostałym terenie planuje park

To, czy inwestor zrealizuje swój zamiar zależy od władz miasta. A konkretnie od miejskich urbanistów, którzy pracują nad dokumentem zmieniającym przeznaczenie części górek i od radnych, którzy zatwierdzą lub odrzucą zmiany. Dokumentem tym jest plan zagospodarowania terenu.

– Jesteśmy na etapie analizy złożonych wniosków – mówi Bogumił Postawski z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Jeden z wniosków złożył właściciel terenu, deweloperska spółka TBV.

Spółka chce żeby miasto tak zmieniło plan, by pozwalał on na budowę osiedli mieszkaniowych na 39 proc. górek. Budynki stałyby na wysoczyznach, a wąwóz między nimi byłby parkiem. – Chcemy przeznaczyć 65 ha pod park – deklaruje Wojciech Dzioba, prezes TBV. – To teren porównywalny do błoni krakowskich, czy warszawskich łazienek.

Przeciwnicy zmian tłumaczą, że otoczenie doliny blokami doprowadziłoby do jej degradacji i podkreślają, że spółka kupiła teren wiedząc, że nie może na nim zbudować tyle mieszkań, ile by chciała. – Jeśli kupiło się coś, to kupiło się coś. A nie coś, co chciałoby się kupić w tym miejscu – stwierdza Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

– Kupili państwo teren zieleni – podkreśla Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni, doradczego ciała przy prezydencie miasta. – Każde odstępstwo od obowiązującego planu jest ustępstwem w stronę inwestora. Każda taka decyzja przyniesie zyski inwestorowi i przyczyni się do poniesienia pewnych kosztów przez miasto.

To, by decyzja należała do mieszkańców, a nie samorządowców, sugeruje jedna z przeciwniczek zabudowy górek. – Proponuję, żeby radni zwołali referendum – mówi Agnieszka Pikuła. Ratusz na razie nie odnosi się do tej propozycji.

Tymczasem w cieniu dyskusji o zmianach w planie zagospodarowania górek toczą się prace nad innym, o wiele ważniejszym dokumentem przesądzającym przyszłość terenu. To tzw. studium uwarunkowań przestrzennych będące dokumentem nadrzędnym nad planem zagospodarowania terenu, który musi być zgodny ze studium. Aktualny projekt takiego studium dopuszcza częściową zabudowę górek czechowskich.

– Ten projekt jest w fazie uzgodnień. Może jeszcze ulegać zmianom i na pewno będzie ulegał zmianom. Będzie prezentowany na osobnej debacie publicznej – zapowiada Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. – Na pewno będziemy ten projekt jeszcze doprecyzowywać.

Czytaj więcej o: Lublin górki czechowskie dyskusja
Smutek
Życzliwy
Roman
(157) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Smutek
Smutek (12 grudnia 2016 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
kto dał taki zielony teren jeden z nielicznych w miecie do sprzedazy- PLATFORMUSY
Nie do końca prawda. Sprawdź kto pozwolił oddać Górki w ręce prywatne. W sumie jedni drugich są warci.
Rozwiń
Życzliwy
Życzliwy (12 grudnia 2016 o 22:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ile jeszcze będziecie jerdolić o tych górkach? Słuchac juz urwa nie można. Zabudowac to w pi.zdu albo ebanych kartofli zasadzić.
To nie słuchaj.
Rozwiń
Roman
Roman (12 grudnia 2016 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Skończą się wreszcie pijackie libacje i sralnia dla okolicznych piesków. Jestem za zagospodarowaniem Górek.
Takie problemy zgłaszaj do właściciela terenu i Straży Miejskiej.
Rozwiń
Co za oszołom pisowsko-peowski...
Co za oszołom pisowsko-peowski... (12 grudnia 2016 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
xXx napisał:
Ten nasz kochany Lublin to jednak faktycznie przesiąknięty cebulactwem jest do cna... Nie dziwota ze pisiorki tak dobrze się tu mają jeszcze. Co do niektórych to wręcz odnoszę wrażenie, że żyją w rzeczywistości rodem z powieści postapokaliptycznych. Nazywanie Górek Czechowskich zielonymi płucami Lublina to wam chyba zostało jeszcze po PRLowskiej propagandzie, co by mnie wcale nie zdziwiło bo wielu ludzi w tym mieście wręcz panicznie boi się postępu. Stadion zły, CSK złe, na remonty ulic to tylko biadolicie "oesu tyle spalin". Wszyscy to złodzieje i krętacze łasi na wasze podatki i zadłużenie tej naszej "metropolii". Wielki ból dupy o to, ze ktoś kupił ziemie i chce na niej zarobić... Lepiej przecież żeby ktoś za swe ciężko zarobione pieniądze postawił wam w ramach wolontariatu na Czechowie drugi Central Park, utrzymywał z własnej kieszeni i jeszcze nic z tego nie miał. Choćby pokojową Nagrodę Nobla dostał to i tak byście go o machlojki posądzali jak Owsiaka. Rzeczywistość jest taka że te cudowne "tereny zielone" to usiane psimi gównami, puszkami po browarach i innymi śmieciami zarośla pełne żuli i ćpyków. No i oczywiście wielki las z kilkoma drzewami na krzyż, w takim razie Stary Gaj to chyba tundrą jest, a zalew Morzem Śródziemnym... Bloki staną tak czy siak, kwestia tylko czy będzie ich o te kilka (lub kilkanaście) więcej czy mniej, a wasze marudzenie i tak nic nie zmieni. Pozdrawiam...
Poczekaj aż Ci ktoś z bliskich zachoruje... czego nie życzę... to inaczej będziesz śpiewał.
Rozwiń
R
R (12 grudnia 2016 o 22:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Wolę osiedle i park niż ściernisko!!!!!
A ja wolę park i ściernisko niż osiedle!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (157)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!