środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Dziesiąta chce drugiego wejścia na cmentarz

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Mieszkańcom południowej części miasta wydłużyła się droga na cmentarz na Majdanku. Są skazani na używanie głównej bramy.

Wejścia przez teren dawnego obozu już nie ma. Alternatywą jest marsz przez zabronowane pole i forsowanie płotu.

- Było kiedyś przejście przez teren muzeum, którym na cmentarz można było dostać się na wysokości mauzoleum - mówi pani Janina z dzielnicy Dziesiąta. - Teraz przerwa w murze jest zadrutowana i nie da się tamtędy przejść. Dla starszych ludzi to naprawdę duży problem, bo proszę sobie wyobrazić, że trzeba wsiąść w autobus i z przesiadką jechać przez całą ul. Kunickiego i Drogę Męczenników Majdanka.

Tylko po co, skoro stare przejście było tak blisko? - denerwuje się kobieta. Sprawdziliśmy - innego wejścia na nekropolię niż brama główna nie ma. Od strony ul. Wyzwolenia można dostać się tylko przecinając pola uprawne. Później trzeba dojść do muru okalającego cmentarz i szukać nasypu, po którym można wspiąć się na betonowe ogrodzenie. Dla młodego i sprawnego człowieka nie jest to problemem. Dla starszej osoby to przeszkoda nie do sforsowania.

- Przejścia od strony mauzoleum nie ma, bo na jego dalsze istnienie nie zgodziła się dyrekcja muzeum - wyjaśnia Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Dlatego musieliśmy je zabezpieczyć drutem.

W efekcie wszyscy, którzy chcą się dostać na cmentarz, muszą korzystać z głównej bramy od strony Drogi Męczenników Majdanka. Szczególnie dużo drogi muszą nadkładać ci, którzy chcą dostać się w pobliże grobów położonych najdalej od bramy. Problem jest tak duży, jak rozległy jest cmentarz. A ten na Majdanku jest największą nekropolią na wschód od Wisły. Zajmuje w sumie 27 hektarów powierzchni i jest miejscem spoczynku ponad 34 tys. osób.

- Czy jest możliwe wyznaczenie jakiegoś dodatkowego wejścia od strony ul. Wyzwolenia? Nie wiem, czy na ponowne otwarcie starego przejścia zgodzi się Muzeum na Majdanku. Zrobienie wejścia w innym miejscu może być problemem, bo za cmentarnym murem są grunty rolne i trudno sobie wyobrazić, by ludzie chodzili po polach - mówi Radzikowski. Dzisiaj ma w tej sprawie rozmawiać m.in. z miejskimi architektami.

Do sprawy wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gg
adw.
panna
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gg
gg (5 listopada 2008 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę że 1 listopada Wielki Pan dyrektor muzeum Majdanka dostał tyle życzeń że w życiu mu juz nigdy nie stanie. Nie rozumiem barana co mu przeszkadzało przejście z jego terenu na cmentarz. Bilety po 5 zł można sprzedawać ale ułatwić ludziom wejście to już ponad jego intelekt. Czy zamurowanie furtki ma chronić muzeum przed zadeptaniem pola czy cmentarz? Dlaczego Żydzi swoimi autokarami mogą podjeżdżać pod same mauzoleum a mieszkańcy lublina muszą zasuwać przez cały cmentarz do grobów swoich bliskich które są położone w tym rejonie cmentarza.
Ciekawy jestem jaką prospołeczną uczelnie kończył ten jełop bo po czynach wygląda że KUL.
Rozwiń
adw.
adw. (29 października 2008 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiem dlaczego tym ludziom tak spieszy się na cmentarz. Wszyscy zdążą. Bez wyjątku.
Rozwiń
panna
panna (29 października 2008 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, ale wy jesteście beznadziejni. Jak wy byście chcieli zrobić sobie furtkę w płocie, chociaż ścieżka do niej prowadziłaby przez pole sąsiada, to myślicie, że ten sąsiad tak bez problemu by się zgodził? Może jeszcze pomógłby wam dziurę w płocie wyciąć?
Pomyślcie trochę zanim zaczniecie rzucać błotem.
A Muzeum jaki ma interes w tym, żeby, przy okazji ułatwienia przejście zwykłym ludziom, ułatwiać wejście też najróżniejszej maści deb***om, których celem jest twórcze niszczenie czegokolwiek?

Piotr - z tego co wiem, to internetowego rejestru grobów nie ma.
Rozwiń
feliX
feliX (29 października 2008 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No cóż mamy kolejny lubelski planistyczny problem nie do rozwiązania. A zresztą nie po to wzniesiono ozdobną bramę aby ludzie chodzili z innej strony!!!
Rozwiń
drB
drB (29 października 2008 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska to taki dziwny kraj - wszystko przeciwko człowiekowi!!Chroni się żaby, pająki ( nawet te czerwone) a nic nie robi się dla dobra człowieka! W czym MUZEUM przeszkadzało przejście na cmentarz????Najlepiej tego starego człowieka kopnąć w d... po co ma się poniewierać!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!