piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Echo ma bliżej na górki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2006, 18:42
Autor: Rafał Panas

Zielone światło dla budowy wielkiego centrum handlowo-rozrywkowego na lubelskich górkach czechowskich. Ale radość inwestora Echo Investment jest przedwczesna - najważniejsze decyzje przed nimi. Sprawę inwestycji zręcznie rozegrała Platforma Obywatelska.

Echo walczy o budowę centrum i ogólnodostępnego parku od trzech lat. Prezydent Lublina i radni nie godzili się na inwestycję, bo teren na górkach czechowskich (należący do spółki) zaplanowali pod zieleń i rekreację. Echo wiedziało o tym kupując tanio 113 ha. Sytuacja zmieniła się w czwartek późnym wieczorem podczas sesji Rady Miasta.
Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment, bił brawo widząc wynik głosowania. Większość radnych podniosła rękę za rozpoczęciem procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego górek. Wynik był przesądzony
od kilku godzin. Mimo to zdenerwowany Kwapisz nie odrywał telefonu od ucha - musiał dopilnować, żeby wszyscy radni SLD i SdPl byli na sali obrad. Prawo i Rodzina (zdominowane przez PiS) oraz LPR była przeciw. - Prasa donosi o zamiarach wykupienia przez Echo gruntów pod budowę lotniska w Świdniku. Podejrzewam, że to szantaż i zostaniemy postawieni pod ścianą - przestrzegał Sławomir Janicki (niezrzeszony). Ale o języczek u wagi, czyli PO, Kwapisz nie musiał się martwić.
- Poparliśmy Echo, bo obiecali spełnić warunki, które im przedstawiliśmy (patrz ramka) - mówił Dariusz Piątek (PO).
- To spore wyzwanie, ale udźwigniemy je - stwierdził podczas obrad Kwapisz. A dziennikarzom wychwalał PO. - Po raz pierwszy dowiedzieliśmy się konkretnie, czego się od nas wymaga.
To nie całkiem prawda. Echo samo chce zrobić na 105 ha ogólnodostępny park. Układ komunikacyjny zawsze przebudowuje inwestor (tak było np. przy hipermarkecie Tesco). Radni od dawna proponowali, żeby park i sklep powstawały razem.
Teraz prezydent musi usiąść z Echo do negocjacji warunków inwestycji. Od efektów zależy, czy wystąpi o umieszczenie wielkiego sklepu w studium zagospodarowania. Dopiero potem radni zagłosują nad zmianą plan zagospodarowania górek po myśli Echo. Cała procedura potrwa wiele miesięcy, a jej wynik jest niepewny.

Co Echo obiecało radnym?

• Założenie i utrzymanie ogólnodostępnego parku.
• Przebudowę ulic w rejonie al. Sikorskiego i Solidarności, ul. Północnej, Poligonowej i Wyrwasa.
• Zorganizowanie sztucznego lodowiska.
• Kaucję dla miasta w wysokości kosztów tych wszystkich inwestycji.
• Wystąpienie o wspólną decyzję na budowę wszystkich obiektów (w tym parku).
Dodatkowo radni PO chcą, żeby miasto wynegocjowało udział Echo w budowie aquaparku i lotniska w Świdniku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!