poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Echo nie podpisało umowy ws. skrzyżowania. Co z inwestycją?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2012, 18:50
Autor: Dominik Smaga

Chodzi o pieniądze na przebudowę tego skrzyżowania al. Solidarności z Sikorskiego (Jacek Świerczyńsk
Chodzi o pieniądze na przebudowę tego skrzyżowania al. Solidarności z Sikorskiego (Jacek Świerczyńsk

Jeśli miasto zgodzi się na centrum handlowe, to inwestor przebuduje wielkie skrzyżowanie. Taką umowę z lubelskim Ratuszem miało dzisiaj podpisać Echo Investment. Nie podpisało.

Sprawa dotyczy wielkiego centrum handlowego za 100 mln euro, które na górkach czechowskich w Lublinie chce zbudować spółka Echo Investment oraz pobliskiego węzła drogowego. Na budowę kompleksu z dwoma hipermarketami, dziewięciosalowym kinem, 200 sklepami i 1200 miejscami pracy nie pozwala obecny plan zagospodarowania terenu. A inwestor chce, by radni ten plan zmienili.

Zgodę na zmianę planu spółka miała okupić przebudową wiecznie zakorkowanego skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego, Ducha i Północną. Dotychczasowe porozumienie mówiło, że Echo przekaże miastu na ten cel 60 mln zł. Obie strony twierdziły, że to wystarczy, by al. Solidarności przenieść na estakady, a pod nimi zbudować rondo.

Porozumienie zakładało również i to, że do końca czerwca podpisana zostanie tzw. umowa drogowa. Miała precyzyjnie określać obowiązki spółki, w tym zakres i terminy przebudowy skrzyżowania, a także wysokość kar, gdyby tych warunków nie dotrzymała. Do końca czerwca radni mieli też uchwalić zmianę planu. – Projekt takiej uchwały jest już gotowy – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

Podpisanie umowy zapowiedziano na dzisiaj, na godz. 15.30. Ale 45 minut wcześniej wydarzenie zostało odwołane. Zamiast tego podpisano aneks odsuwający na październik zarówno zmianę planu, jak i umowę drogową. – Negocjacje z miastem już zakończyliśmy, warunki są uzgodnione. Ale potrzebujemy czasu na analizę rynkową przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment.

W niepodpisanej dzisiaj umowie zamiast zapisu, że spółka daje 60 mln zł na węzeł drogowy znalazł się inny, korzystniejszy dla miasta: spółka ma pokryć całość kosztów. A do przebudowy dopisano też fragment ul. Poligonowej. Nie zmienia się termin: drogi mają być gotowe nie później, niż obiekty handlowe, czyli jesienią 2014. W innym przypadku spółka płaciłaby karę. Jaką? Tego Ratusz nie zdradza.

Skoro wszystko jest dogadane, dlaczego spółka nie podpisuje umowy? – Bo na świecie nie istnieje tylko miasto i Echo Investment – mówi Kwapisz.

Kilka razy pytaliśmy, co będzie, jeśli analiza rynkowa wykaże, że przedsięwzięcie nie będzie aż tak opłacalne. – Niech mnie pan nie ciągnie za język – prokurent Echa unikał bezpośredniej odpowiedzi. – Analiza jest wypełnieniem procedur obowiązujących w spółce.

O to samo pytaliśmy też Urząd Miejski w Lublinie. Porozumienie nie zobowiązuje spółki do przebudowy skrzyżowania, wiążąca będzie dopiero umowa. Czy miasto ma "plan B”, na wypadek niepodpisania umowy przez spółkę? – Nie zakładamy, że nie podpisze – mówi Mieczkowska-Czerniak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Mr. Green
Ość
Mr. Green
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mr. Green
Mr. Green (21 czerwca 2012 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Ość' timestamp='1340271201' post='640664']
Pytanie jeno - czy i w jaki sposób ratusz zabezpieczył mozliwość odzyskania gruntu, jeżeli znajdzie się jakiś POWAŻNY kontrachent?
[/quote]

A dlaczego miałby zabezpieczać taką możliwość? I jakim prawem? Echo kupiło ten teren od wojska (a nie jak niektórzy błędnie podają - od miasta, działa święte prawo własności, tyle że trzymanie tego terenu bez centrum handlowego jest dla Echa nieopłacalne. Ale cóż... trzymali 10 lat to stać ich pewnie żeby trzymać następne 10.
Rozwiń
Ość
Ość (21 czerwca 2012 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myśle, że Echo doszło do wniosku, że - obroty spadają, bo siła nabywcza Polaków, a w szczególności Lublinian maleje i inwestycja w handel detaliczny staje sie jakby nieopłacalna. Będą zwlekac, tak jak Alchemia, czekać na "lepsze czasy", a w międzyczasie - mając prawo własności gruntu - kombinować, jakby tu sobie coś ugrać, wykręcić się od dodatkowych zobowiązań... no cóż, w końcu to zrozumiałe.
Pytanie jeno - czy i w jaki sposób ratusz zabezpieczył mozliwość odzyskania gruntu, jeżeli znajdzie się jakiś POWAŻNY kontrachent?
Rozwiń
Mr. Green
Mr. Green (21 czerwca 2012 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja się Echo Inv. nie dziwię. Mają w tej chwili w budowie galerie w Szczecinie i Łomży, przygotowują się do rozbudowy drugiej galerii w Szczecinie i Wrocławiu; zaawansowane są też plany dla galerii w Budapeszcie i Braszowie. A tylko inwestycja w Lublinie "okraszona" jest koniecznością wydania dodatkowych ~100 mln złotych na infrastrukturę drogową. Trzeba zrobić więc niezbędne analizy czy to jest w ogóle opłacalne, a jeżeli nawet jest to po jakim czasie tak ogromne nakłady się zwrócą. Jeśli da się na tym zarobić to zapewne Echo w październiku podpisze umowę i rozpocznie się budowa, jeżeli nie - pewnie pozbędzie się tej "pechowej" ziemi. Taki to już jest biznes...
Rozwiń
tulipan
tulipan (21 czerwca 2012 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Psuje pisowskie i motocrosowcy zaprzepaścili świetne porozumienie z Echoinvestment wynegocjowane kilka lat temu tylko po to by zniszczyć sukces prezydenta Wasilewskiego . Teraz , a właściwie już od trzech lat, jeżdziliśmyby po nowym wiadukcie bez żadnych korków.
Widać ,że duch pisowski i jego nosiciele nadal dobrze się mają i robią po kreciemu wszystko aby powiedzieć póżniej ,że tu jak zwykle nic się nie uda . A prezydent Żuk tak jakby im sprzyjał,,,,,,,
Rozwiń
koszalinianin
koszalinianin (21 czerwca 2012 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zanim ECHO wybuduje galerie w Lublinie ma do wybudowania galerię w Koszalinie i może się nie wyrabia.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!