niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Egzoszkielet szansą na chodzenie. Pierwsze testy w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2015, 09:00

Dzięki rewolucyjnemu urządzeniu pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie z porażeniem mózgowym postawili pierwsze w życiu kroki. W Polsce to pierwsza dziecięca placówka, która przeprowadziła taki trening

Urządzenie stworzyła amerykańska firma, która jest pionierem w dziedzinie robotyki i tworzeniu egzoszkieletów. - Początkowo pomagało amerykańskim żołnierzom, którzy mieli do przejścia długie odcinki w terenie z dużym obciążeniem - mówi Dariusz Potrzyszcz, starszy fizjoterapeuta z zakładu Fizjoterapii USD. - Wynalazek zrewolucjonizował jednak świat fizjoterapii neurologicznej. Po wielu modyfikacjach znalazł zastosowanie w obszarze rehabilitacji osób z dysfunkcją ruchu.

Dzięki urządzeniu pacjenci lubelskiego szpitala cierpiący na porażenie mózgowe mogli w tym tygodniu po raz pierwszy samodzielnie chodzić. - Włożyłam w to ogromny wysiłek, ale było warto. To świetne uczucie, kiedy mogłam sama postawić pierwsze kroki i przekonać się, że jednak coś potrafię - opowiada 13-letnia Katarzyna Antosiewicz, która cierpi na porażenie mózgowe. - Na początku nie było to takie łatwe, bo musiałam się przyzwyczaić do chodzenia w tym urządzeniu ale teraz, po kilku dniach, jest znacznie lepiej.

Egzoszkielet jestprzeznaczony także dla pacjentów mających przerwany rdzeń kręgowy, pacjentów po udarze udarem z niedowładem połowicznym, stwardnieniem rozsianym, dystorfią mięśniową i przepukliną oponowo-rdzeniową. Urządzenie pozwala na wstawanie, siadanie, a przede wszystkim chodzenie, z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami.

- Pacjenci pracują z pomocą fizjoterapeuty przeszkolonego pod kątem obsługi egzoszkieletu - tłumaczy Potrzyszcz. - Urządzenie składa się z plecaka z komputerem i szkieletu na nogi z silnikami elektrycznymi i przekaźnikami do chodzenia. To tzw. sztuczne stawy - biodrowy, kolanowy i skokowy.

W tym momencie szkielet może być wykorzystywany do pracy tylko z pacjentami o wzroście minimum 150 cm. - W USA jest już jednak gotowe urządzenie dla dzieci. Niedługo powinno więc być dostępne w Polsce. To bardzo ważne, bo dzieci z porażeniem mózgowym mają większe szanse na samodzielne chodzenie niż nastolatki - zaznacza Jarosław Napiórkowski, kierownik Zakładu Fizjoterapii USD. - Chodzi o to, żeby jak najwcześniej stworzyć wzorzec prawidłowego chodu. U osób po udarach czy wypadkach nie ma tego problemu, bo one wcześniej chodziły i mózg przechowuje tę umiejętność.

Szpital chce pozyskać unijne fundusze na zakup egzoszkieletów. Koszt jednego urządzenia to ok. pół miliona złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zdrowie szpital egzoszkielet
Dariusz
Gość
Krs
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Dariusz
Dariusz (3 sierpnia 2016 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Mysłowicach w MODERN-REH rehabilituję się z pomocą egzoszkieletu :) fajne jest to, że mogę z terapeutą iść w tym urządzeniu na spacer po za ośrodek. Ostatnio chodziliśmy po lesie :)
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obecnie wiem, że w uzdrowisku w Kamieniu Pomorskim mają aż 3 egzoszkielety. Nie są one do kupienia ale rehabilitują na nich pacjentów a oni chwalą sobie ten egzoszkielet.
Rozwiń
Krs
Krs (30 stycznia 2015 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niezłe osiągnięcie, w Polsce pierwsze testy a w Japonii egzoszkielety są dostępne w sklepach :)

Podziel się proszę namiarami na chociaż jeden sklep, gdzie można sobie ot tak kupić funkcjonalny, niewymagający zewnętrznego zasilania (poza ładowaniem oczywiście) egzoszekielet. Z góry uprzedzam, że Kuratas nie jest egzoszkieletem (mimo, że wielu "znawców" twierdzi inaczej), a HAL jest wciąż w fazie testów (do których można się zgłosić, ale nie kupić własny egzemplarz).

Rozwiń
oko
oko (30 stycznia 2015 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niezłe osiągnięcie, w Polsce pierwsze testy a w Japonii egzoszkielety są dostępne w sklepach :)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!