wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Ekshumacja zwłok Krzysztofa Olewnika - są wyniki badań DNA

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2010, 15:01
Autor: tw

Badania genetyczne wykazały, ze ekshumowany na płockim cmentarzu mężczyzna to Krzysztof Olewnik – powiedział podczas konferencji w Warszawie prokurator Zbigniew Niemczyk, nadzorujący śledztwo ws. Olewnika.

Po zapoznaniu się z wynikami sekcji zwłok, rodzina Krzysztofa Olewnika upewniła się, że na cmentarzu w Płocku spoczywają jego szczątki. – Już wszystkie nadzieje upadły, były w nas, ale teraz ich nie ma i czas się z tym pogodzić – stwierdziła siostra zamordowanego. Jego ojciec mówił natomiast o uldze, że modli się nad prawdziwym grobem syna.

Wcześniej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przyznał, że sprawa Olewnika kładzie się cieniem na cały wymiar sprawiedliwości. Zapewnił jednak, że badania zwłok przeprowadzili najlepsi w Polsce specjaliści za pomocą najnowocześniejszych dostępnych współczesnej nauce środków badawczych.

Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że ten rodzaj badań daje pewność wyniku 1 do 180 bilionów. – Dla dobra rodziny potraktujmy ten wynik badań jako ostateczny – dodał minister.

Kwiatkowski zaznaczył również, że badania zwłok były wyjątkowo trudne, przede wszystkim ze względu na upływ czasu jak i ich stan. – Badane były nie tylko kości, ale też inny materiał genetyczny. Badania były przeprowadzane wielokrotnie, żeby mieć absolutną pewność – zaznaczył.

– Niektóre ze śledztw urastają do rangi symbolu, poprzez ich pryzmat społeczeństwo dokonuje oceny całego wymiaru sprawiedliwości. (...) Takim symbolem stała się historia zabójstwa Olewnika – podkreślił.

Gdańska prokuratura postawiła zarzuty sfałszowania opinii i niedopełnienia obowiązków biegłemu, który w 2006 r. przeprowadzał badania zwłok Krzysztofa Olewnika.
Prokurator wyjaśnił, że ma to związek z zatajeniem w opinii informacji, iż wyniki badań próbek z różnych kości szczątków Olewnika różniły się. W takiej sytuacji – jak powiedział – ekspertyzy powinny zostać powtórzone.

Niemczyk dodał, że biegły został zawieszony w czynnościach.

Badania zwłok Krzysztofa Olewnika, w tym genetyczne, przeprowadzono w zakładzie medycyny sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego po ekshumacji szczątków przeprowadzonej na cmentarzu w Płocku pod koniec stycznia. Badania te miały posłużyć do ponownego, ostatecznego ustalenia, czy jest to ciało Krzysztofa Olewnika.

Ekshumacja szczątków została przeprowadzona za zgodą prokuratury na wniosek samej rodziny zabitego, która zdecydowała się na ten krok po zapoznaniu się z dowodami zgromadzonymi przez gdańską Prokuraturę Apelacyjną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
GRABARZ
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

GRABARZ
GRABARZ (9 marca 2010 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rangi symbolu...a już myślałem że wykopali kilo kiełbasy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!