piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Eksperci: Drapacz chmur przy al. Kraśnickiej popsuje panoramę miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 marca 2013, 14:39
Autor: Dominik Smaga

 (Wydział planowania)
(Wydział planowania)

Nie będzie drapacza chmur przy al. Kraśnickiej. Ratusz uznał, że tak wysoki budynek popsuje panoramę miasta. Zamiast 25 pięter będzie najwyżej 15.

Drapacz chmur miał stanąć w miejscu zajezdni trolejbusowej. Miasto zamierza sprzedać bazę MPK, ale wcześniej chce uchwalić nowy plan zagospodarowania terenu określający, co wolno to zbudować. Obecny plan dopuszcza hipermarket, a miasto chce go uniknąć i szykuje nowy dokument.

Niedawno Ratusz pokazał dwa pomysły na zabudowę. Jedna zakładała dwa główne biurowce o wysokości do 100 m i 75 m, a reszta budynków sięgałaby 25 m. Drugi wariant mówił o biurowcu do 55 m.

– Powinniśmy przełamać barierę mentalną i wybrać wyższy wariant. Potrzeba coraz więcej biur, grunty są coraz droższe, musimy je intensywniej zabudowywać, większą liczbą pięter – mówi Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta miasta. – W grze są oba warianty – zapewniał nas przed południem. Ale się mylił.

Okazuje się, że miasto porzuciło już marzenia o 100-metrowym biurowcu. Urzędników skłoniła do tego Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, z którą trzeba konsultować projekt nowego planu.

– Uwzględniliśmy uwagi MKUA i do dalszych uzgodnień kierujemy zmieniony projekt, mówiący o maksymalnej wysokości zabudowy nie przekraczającej 55 metrów – mówi Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Eksperci uznali, że drapacz chmur popsuje panoramę Lublina.

– Sprawdzaliśmy to tworząc wizualizacje z różnych punktów doliny Bystrzycy, m.in. na wysokości ul. Turystycznej, budowanego stadionu, czy też sąsiedztwa zamku – wylicza.

Teoretycznie miasto mogłoby zignorować zalecenia MKUA, bo nie są one dla Ratusza wiążące. Problemy mogłyby się pojawić na etapie czekających magistrat uzgodnień z ponad 20 różnymi instytucjami od służb kryzysowych, przez wojsko, sanepid, służby ochrony środowiska, policję, straż pożarną i geologa wojewódzkiego aż po… Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W części przypadków miasto potrzebuje tylko opinii, ale w części musi uzyskać zatwierdzenie dla swych pomysłów.

Projekt nowego planu miasto ma wyłożyć do publicznego wglądu w kwietniu lub maju. Wtedy poznamy m.in. szczegóły dotyczące minimalnej i maksymalnej wysokości oraz szerokości budynków. Teren chce wystawić na licytację jeszcze w tym roku, z transakcji spodziewa się ok. 20 mln zł. Inwestor będzie mógł ruszyć z budową dopiero w 2015 r., gdy trolejbusy przeniosą się do nowej zajezdni na Majdanie Tatarskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
egz
inż. Mamoń
V
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

egz
egz (17 marca 2013 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Dziubsey' timestamp='1362620728' post='742008']
Widocznie w Lublinie najwyższym punktem panoramy miasta musi już do końca świata pozostać komin elektrociepłowni. Gratulacje dla urzędników, powodzenia w dalszym rozwijaniu Polski wschodniej w ten sposób
[/quote]


haha dobre, rzeczywiscie komin jest glownym punktem w Lbn. ale decydenci wola chaty kryte strzecha niz nowoczesne wysokie biurowce podnoszace badz co badz range w wielu miastach na swiecie
Rozwiń
inż. Mamoń
inż. Mamoń (13 marca 2013 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wydaje się, że najbardziej popsutą panoramę miasta ma NY na Manhatanie. Całe szczęście, że w lublinie mamy strażników dobrego smaku i obrońców panoram więc nam takie popsucie nie grozi. Osobiście w celu stworzenia jeszcze piękniejszej panoramy kazałbym wyburzyć wszelkie budynki powyżej czwartego piętra. Byłoby pięknie jak w Lubartowie. ( przepraszam mieszkańców tego zacnego miasteczka za porównanie.
Rozwiń
V
V (8 marca 2013 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje biurowców? Więcej urzędasów starosty, wojewody, marszałka i prezydenta, czy jakiś nowy pion władzy? To już armia, bieda wokól coraz większa
Rozwiń
Dziubsey
Dziubsey (7 marca 2013 o 02:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widocznie w Lublinie najwyższym punktem panoramy miasta musi już do końca świata pozostać komin elektrociepłowni. Gratulacje dla urzędników, powodzenia w dalszym rozwijaniu Polski wschodniej w ten sposób
Rozwiń
taka prawda
taka prawda (7 marca 2013 o 00:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie i Panowie,pokazaliście swój zaścianek. A może pobudka by się przydała? Mamy już od PARU LAT XXI wiek...ale nie w naszym mieście
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!