poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Eksperci ESK w Lublinie: Happening na pl.Litewskim (relacja)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2011, 11:07
Autor: (drs)

O godz. 19 na Pl. Litewskim rozpoczął się wielki happening (Bartek Żurawski)
O godz. 19 na Pl. Litewskim rozpoczął się wielki happening (Bartek Żurawski)

W poniedziałek Lublin odwiedziła czwórka ekspertów z 13-osobowej komisji, która 21 czerwca zdecyduje, które polskie miasto otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

WIDEO

15:30

Dwoje ekspertów spotkało się na pl. Litewskim z dziennikarzami na bardzo krótkiej konferencji prasowej.

– Bardzo trzymamy za państwa kciuki – mówi Joanna Kiliszek, jeden z czworga ekspertów wizytujących Lublin. – Miasto, które ma wieloletnią tradycję i niedługo skończy 700 lat ma wiele energii na przyszłość. To jest budujące. To jest miasto młode, miasto ludzi z marzeniami, wizjami, ale też umiejętnościami, które zdobyli państwo w ciągu ostatnich co najmniej 20 lat. Konkurencja jest wielka, ale myślę, że potencjał, który państwo w sobie niosą jest dla nas bardzo imponujący. Państwo bardzo dbają o swoją tradycję a jednocześnie myślą o szerzeniu tej tradycji także w inne miejsca, które być może tego bardzo potrzebują. Myślę tu o krajach takich, jak Białoruś, czy Ukraina, z którymi państwo współpracują, co jest też niezwykłe. Niezwykłe są też instytucje, które państwo posiadają. Duże wrażenie zrobiła na nas Brama Grodzka, to jeden z mocniejszych elementów bycia w tym mieście. Największe wrażenie zrobili na mnie przede wszystkim młodzi ludzie, energia i determinacja, którą państwo w sobie mają.

– Widzimy jak wielka jest wasza wola realizowania programu ESK, Jesteśmy zadowoleni widząc, że wiele środowisk spotyka się i jednoczy, aby to realizować – mówi Konstantin Chiriac, ekspert z rumuńskiego Sibiu. – Najważniejszą rzeczą jest to, że odkrywamy miasto, które bardzo poważnie myśli o kulturze. Możemy powiedzieć, wszystkim ludziom z tego miasta i regionu to, by trwali nadal razem bez względu na to, jaki będzie wynik konkursu. Odkryliśmy też dobre inwestowanie w ludzi, którzy są przyszłością waszego regionu. Dziękujemy za optymizm i wolę realizacji projektu.


14:30 W bazylice eksperci dowiedzieli się m.in. o restauracji zespołu klasztornego, jego koegzystencji z Teatrem Andersena i planach urządzenia placu będącego miejscem występów na terenie skweru przy teatrze. Zapoznali się też z efektami współpracy kulturalnej Lublina ze Lwowem, jego kontaktami z Białorusią i planach współpracy z miastami krajów bałkańskich.

Następnie eksperci przeszli przez ul. Jezuicką i Rynek do restauracji 16 stołów, gdzie zjedli obiad z udziałem władz miasta i marszałka województwa. Po drodze usłyszeli o planach działalności Teatru Starego, o podwórku Gramoffonu i remoncie Bramy Trynitarskiej.

13:30 Na Zamku eksperci zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej i Galerię Malarstwa Polskiego, w której mogli usłyszeć o Unii polsko-litewskiej, pierwszej tego typu w Europie.

Następnie zapoznali się z działalnością i planami ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Obejrzeli makietę nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.

Później przez ul. Grodzką, Plac po Farze i Archidiakońską przeszli do Bazyliki Dominikanów.

godz. 12 Eksperci są właśnie na Rynku. Wcześniej przeszli ulicą Grodzką, zatrzymując się po drodze na Pl. Po Farze. Byli też na Zamku Lubelskim.

W chwili, gdy weszli na ul. Zamkową (Trakt Królewski), na znajdujący poniżej trawnik wbiegła grupa wolontariuszy w zielonych koszulkach. Usiedli na trawie tworząc napis "Lublin 2016".

godz. 10.45 - Przez dwa ostatnie lata pokazaliśmy Lublinowi ile znaczy kultura w życiu miasta. A kandydowanie do tytułu ESK pobudziło mieszkańców do wielkiej aktywności – mówił prezydent Krzysztof Żuk witając gości pod lubelskim Ratuszem.

Prezydent wspomniał też o wielokulturowości miasta. Podkreślał też, że Lublin jest dużym ośrodkiem akademickim ze 100 tys. studentów, z których bardzo liczna grupa to ludzie zza granicy.

– Przez ostatnie dwa lata nauka i kultura bardzo zmieniły Lublin. W strategii rozwoju naszego miasta stawiamy właśnie na akademickość i kulturę – dodał Żuk.

Eksperci rozpoczęli spacer po Lublinie. Około południa zjedzą obiad w restauracji "16 stołów” na Rynku Starego Miasta.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
PATRON
PATRON
PATRON
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

PATRON
PATRON (14 czerwca 2011 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='majster' timestamp='1307985866' post='489184']
Popieram: "Lublin - Europejska Stolica psich kup na trawnikach 2016 KANDYDAT" - brak słów.

A poważnie to pieniądze wydane na ESK 2016 po ewentualnym wygraniu przez Lublin przydałyby się na dużo potrzebniejsze inwestycje, np. drogi. Natomiast argument, że wraz z wygraną przyjadą do nas rzesze turystów (i potencjalnych pieniędzy) wcale do mnie nie przemawia - nie ma teraz rzesz turystów więc nie bedzie i później.
[/quote]
Raczej nie ma co liczyć na wielkie pieniądze. Jeśli nawet Lublin wygra, to nagrodą jest 1,5 mln. euro. To bardzo niewiele w porównaniu ze środkami, które władze Lublina już wpompowały i ewentualnie jeszcze wpompują w ten projekt. Możesz sam sobie odpowiedzieć, dlaczego w Lublinie brak potrzebniejszych inwestycji. http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110331/LUBLIN/427331817 . Albo to, http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101014/LUBLIN/787038201 .
Rozwiń
PATRON
PATRON (14 czerwca 2011 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='leon' timestamp='1307995418' post='489225']
" crx " dobrze pisał
solidaruchy i ich KLONY !
wszyscy oni z jednego korzenia
[/quote]
"crx" nigdy nie pisał dobrze, bo jest miernotą intelektualną. Pisze o historii a w tej kwestii jest kompletnym ignorantem. Prawdą natomiast jest to, że "opozycjoniści" z Kuroniem, Michnikiem, Geremkiem, Mazowieckim, Unią Wolności itd. to dawni komuniści, których (ich samych, albo ich ojców) wygryzła inna frakcja komunistyczna. Jak ktoś prześledzi ostatnie dwadzieścia lat to zauważy (z wyjątkiem "crx", bo to kretyn), że na naszą gospodarkę mieli wpływ bezpośrednio, lub pośrednio właśnie ci ludzie. Nie pisz, że "crx dobrze pisał", bo przyjmujesz jego poziom. Unia Wolności, Kongres Liberalno- Demokratyczny, PO, PPR, PZPR, SLD, to oni są z jednego "korzenia". To "korzeń" Abrahama.
Rozwiń
PATRON
PATRON (14 czerwca 2011 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='crx' timestamp='1307969127' post='489092']
A może szanownych gości zawieżć do "kolebki przemian" czyli Świdnika.Ludzie potrafili zrobić biznes na turystach,przybywających do grobu pańskiego więc jest inspiracja....Nieudacznictwo to ,czy normalny wstyd....?!!!!!
[/quote]
Jak by przyjechali, to by zobaczyli jak można właściwie zarządzać środkami. Tutaj nikt nie wywala kasy na wątpliwe projekty typu ESK. Zobaczyli by też jak można zadbać o wygląd miasta. Z całym szacunkiem dla mieszkańców Lublina, ale wasze miasto (z powodu władz) wygląda miejscami koszmarnie. Ale w Świdniku od kilku już kadencji rządzi prawica a nie PO i nie mamy tutaj takich "polepszaczy" jak Sierakowska, czy Pietrasiewicz. A oto przykład kultury na światowym poziomie rodem ze Świdnika. http://www.youtube.com/watch?v=z6Zns669dlM
Rozwiń
sentinel
sentinel (14 czerwca 2011 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Realosta: I co zobaczą w Lublinie? Miasto posprzątane na jeden dzień, czy raczej zaniedbane kamienice, dziurawe drogi, miasto niezrealizowanych szans? Nie trzeba byłoby promocji takiej, gdyby Lublin potrafił się sam obronić
Rozwiń
Realosta
Realosta (14 czerwca 2011 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='majster' timestamp='1307985866' post='489184']
Popieram: "Lublin - Europejska Stolica psich kup na trawnikach 2016 KANDYDAT" - brak słów.

A poważnie to pieniądze wydane na ESK 2016 po ewentualnym wygraniu przez Lublin przydałyby się na dużo potrzebniejsze inwestycje, np. drogi. Natomiast argument, że wraz z wygraną przyjadą do nas rzesze turystów (i potencjalnych pieniędzy) wcale do mnie nie przemawia - nie ma teraz rzesz turystów więc nie bedzie i później.
[/quote]


Pomyśl, co da taka reklama. Wiadomo nie od dziś, że reklama jest najważniejsza w pozyskaniu klientów i tak zdobywając tytuł i goszcząc przez cały rok w telewizjach europejskich, tworząc rożne wydarzenia ściągniemy do siebie turystów. Nie myślcie krótkofalowo...fabryka, fabryka, fabryka...jeżeli zaczyna przyjeżdżać turyści zacznie się zapotrzebowanie na sklepikarzy, na personel w hotelach, na personel w gastronomii. Obecnie 95% światowej gospodarki to usługi i tu trzeba upatrywać szansy nie tylko Lublina, ale i całej wschodniej Polski. Weźmy przykład z Bawarii. Jaki tam jest przemysł? Może warto zainwestować w turystykę...trochę optymizmu Lubelacy, bo jak narazie to więcej zaangażowania widzę wśród ludzi przyjezdnych niż wśród was.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!