niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Elektroniczne rozkłady jazdy autobusów. ZTM chce modernizować przystanki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 stycznia 2010, 23:06
Autor: Dominik Smaga

Lublin. Na wyświetlaczu zobaczymy, za ile minut autobus przyjedzie na przystanek, a w Internecie prześledzimy jego trasę. O unijną dotację na takie nowinki stara się ZTM. Planuje też wymianę wiat na modele wyposażone w... toalety.

To, czy dotacja zostanie przyznana rozstrzygnie się na przełomie lipca i sierpnia. Wniosek o jej przyznanie Zarząd Transportu Miejskiego ma złożyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jest o co się starać, bo całe przedsięwzięcie kosztować ma ok. 13 mln zł, z czego tylko 3 mln zł pochodziłoby z kasy miasta. Za resztę zapłaciłaby Unia Europejska.

Największe zmiany czekałyby przystanki. Do wymiany poszłoby 450 z około 700 słupków i wiat przystankowych. Na 46 najważniejszych przystankach w centrum i tam, gdzie przesiada się wielu pasażerów, pojawiłaby się tzw. dynamiczna informacja.

– Na tablicach wyświetlany byłby czas, jaki pozostał do przyjazdu pojazdów poszczególnych linii. Byłby obliczany na podstawie sygnałów z zamontowanych w pojazdach urządzeń GPS – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

W Internecie pasażerowie mogliby śledzić aktualne położenie pojazdu. Praktyczne zastosowania? W przypadku pojazdów z rzadziej kursujących linii można by wyjść na przystanek dopiero wtedy, gdy autobus będzie dość blisko. W ten sposób można się będzie też dowiedzieć, czy już nastawiać wodę na kawę dla jadących autobusem gości, na których czekamy.

W sieci pojawić ma się także wyszukiwarka połączeń, której wystarczy podać przystanek początkowy i docelowy, by dowiedzieć się w co wsiąść i gdzie się przesiąść. Obecna strona tego nie umożliwia. ZTM planuje też uruchomienie specjalnych aplikacji na telefon komórkowy. Teraz też można pobrać rozkład na komórkę, ale np. ze strony mmpk.info, a nie z oficjalnych miejskich witryn.

46 ważniejszych przystanków otrzymałoby też kompletne nowe "umeblowanie”: wiatę z kioskiem i monitoring. A na sześciu pojawiłaby się też... toaleta, najprawdopodobniej w kształcie słupa ogłoszeniowego. Słupki w ścisłym centrum, m.in. na pl. Litewskim różniłyby się od innych i byłyby odpowiednio stylizowane.

Dodatkowo, osiem autobusów zostałoby wyposażonych w specjalne czujniki zliczające pasażerów. – To pozwoliłoby dobrać odpowiednie pojazdy do obsługi kursów. Mogłoby się okazać, że na daną linię, zamiast długiego pojazdu lepiej wypuścić mniejszy, ale za to częściej – dodaje Góźdź.

Kompletna dokumentacja potrzebna do złożenia wniosku ma być gotowa najpóźniej 5 lutego. ZTM chce zacząć realizację projektu jeszcze w tym roku. Na pierwszy ogień pójdzie wymiana wiat. Jeśli zarząd dostanie dotację, to ze wspomnianych nowinek powinniśmy korzystać już w 2012 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pawel
alfa i omega
nudziarz
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pawel
Pawel (20 września 2011 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajna sprawa, super! jeśli chodzi o autobusy to nie od razu kraków zbudowano, a polaczki jak zwykle tylko narzekać potrafią , ale żenada te komentarze ...
Rozwiń
alfa i omega
alfa i omega (27 stycznia 2010 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co komu takie wodotryski, nie jest to potrzebne ludziom, zainwestujcie w nowoczesny tabor, bo ręce opadają jak widzi się rzęcha MPK stojącego na awaryjnych. Co mi z tego, że spojrzę na jakąś elektroniczna tablicę i zobaczę, że jakiś rozklekotany, zapchany autobus dotoczy się za pół godziny. Jak będzie więcej dobrych autobusów i częściej będą jeździć, to nie będę musiał patrzeć na rozkład tylko postoję cierpliwie 5-10 minut jak w cywilizowanym mieście. No i zróbcie coś wreszcie z tą chorą sytuacją z podziałem na prywatnych i nieprywatnych. Wiem, że jakieś przetargi już się zakończyły, ale ile można się z tym babrać, przecież to miał być priorytet tego ZTM, a nie jakieś idiotyczne pomysły typu elektroniczne przystanki.
Rozwiń
nudziarz
nudziarz (25 stycznia 2010 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bilety będą zastępować papier w tych nowych toaletach ?
Rozwiń
~Ewa~
~Ewa~ (25 stycznia 2010 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę: Te elektroniczne informacje o przyjazdach autobusów to - moim zdaniem - nie dublowanie tablicy rozkładów, ale rzetelna informacja o tym, gdzie oczekiwany przeze mnie autobus się aktualnie znajduje. To ważne w przypadku, gdy jest spóźniony, a ja mogę się ratować przesiadką i wsiąść w inny numer, który akurat podjechał. Zawsze pozostaje dylemat, czy się opłaci taki manewr, bo może ten mój za chwilę podjedzie? Tymczasem, jeśli widzę z rozkładu, że jeszcze jest bardzo daleko, bądź wypadł z trasy - wsiadam po prostu w coś innego, a nie czekam w nieskończoność ui potem nie pluję sobie w brodę, że nie wsiadłam w cokolwiek. Jeśli to o to chodzi, to - sami rozumiecie - potrzebne by to nam było tym bardziej, im gorzej jeżdżą nasze autobusy.
Rozwiń
~Roman~
~Roman~ (25 stycznia 2010 o 15:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyświetlaczy im się zachciało a na klimatyzacji w nowych autobusach oszczędzają. Gdzie jeden mercedes kosztował około 700 tys zł, to chyba niewielka oszczędność, a komfort jazdy w korkach w upalne dni nieoceniony.
Zamiast tych wynalazków to postawili by normalną wiatę przy pksie i kilka na krakowskim gdzie ich w ogóle nie ma.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!