wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Emeryci dostaną po cztery złote

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2002, 20:00
Autor: Ewa Stępień

Dobra wiadomość: emeryci i renciści otrzymają podwyżki.
Zła: w naszym regionie będzie to średnio... 4 złote na głowę. Czerwcowa waloryzacja zakłada jedynie półprocentowy wzrost rent i emerytur.

ZUS o waloryzacji jeszcze oficjalnie nie wie. – Żadnego komunikatu w tej sprawie nie było – mówi Mirosława Witka, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.
Ale planowaną waloryzację, wynikającą z ustawy budżetowej i wynoszącą 0,5 proc., potwierdziła w rozmowie z Dziennikiem Izabella Sierakowska, posłanka SLD. – Będzie w czerwcu. Przykro mi, że taka mała. Średnio dosłownie kilka złotych dla emeryta lub rencisty. Niestety, w tym roku wszyscy musimy ponosić koszty tego, co zrobili poprzednicy, czyli dziury budżetowej. Ale w przyszłym roku waloryzacja będzie większa. Na poziomie ok. 4 proc.
Bezpośrednio zainteresowani jeszcze nie wiedzą, co ich czeka. – Coś obiło mi się o uszy – przyznaje Jan Moszyński, który załatwiał wczoraj formalności w ZUS przy ul. Zana w Lublinie. – Mówi pani, że tak mało będzie? Zamrozili pensje nauczycielom, to i my musimy jakoś to znieść. Na rękę biorę 1100 zł emerytury. Wychodzi, że w czerwcu dostanę... Ile to będzie? 5,50 zł?
– Co, 0,5 proc.? – Danuta Wawszczak, która właśnie wypełniała formularze, zaczęła się śmiać. Chwyciła za długopis, aby wyliczyć, ile dostanie. – Biorę na rękę 700 zł, czyli wychodzi, że 3,50 zł.
– Szok – złapał się za głowę Władysław G. – Więcej im pójdzie na papiery, żeby nas zawiadomić.
No właśnie, ile wyniesie koszt przeprowadzenia waloryzacji? – Statystyk w rozbiciu na poszczególne operacje nie prowadzimy – odpowiada rzecznik Witka.
Spróbowaliśmy policzyć sami. Zawiadomienia waloryzacyjne drukuje się w dwóch egzemplarzach. Jeden zostaje w zakładzie. Drugi wysyła się do petenta. Za jedną przesyłkę ZUS płaci poczcie 1,10 zł. Wysłanie zawiadomień do 353 tys. emerytów i rencistów mieszkających na Lubelszczyźnie pochłonie 388,3 tys. zł. To nie wszystko. Dodać jeszcze trzeba pieniądze wydane na drukowanie zawiadomień czy pracę urzędników.
A ile pieniędzy pójdzie na podwyżki? Przyjmując, że średnie świadczenie wynosi w regionie 900 zł, pół procenta od niego daje 4,50 zł. Tyle mogą się spodziewać emeryci i renciści. W sumie na wypłaty dla nich pójdzie około 1,5 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!