poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

ESK 2016: Co znajdzie się w aplikacji?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2011, 16:03
Autor: DOMINIK SMAGA

20 marca - Finał akcji "Za-loguj się" na Pl. Litewskim (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
20 marca - Finał akcji \"Za-loguj się\" na Pl. Litewskim (Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Na początku kwietnia gotowa ma być wstępna wersja końcowej aplikacji Lublina do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Finalne konsultacje z ekspertami doradzającymi naszemu miastu właśnie się rozpoczęły.

16 maja, Lublin musi złożyć ostateczną wersję aplikacji. To właśnie ten dokument będzie oceniać komisja, która spośród pięciu pozostałych na placu boju miast wybierze jedno. Założenia do tej aplikacji są już gotowe, jej spisywanie trwa. A teraz zaczęły się konsultacje z ekspertami.

– Jesteśmy pod walcem krytycznych ocen. Po tych uwagach i dyskusjach będziemy tworzyć ostateczną wersję – mówi Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny projektu ESK 2016. Walcem, o którym wspomina kieruje dwoje zagranicznych konsultantów współpracujących z lubelskim magistratem: Rose Fenton i Dragan Klaic. Oboje to cenieni eksperci.

– Rozmawiamy o konkretnych rozwiązaniach, jak się pewne rzeczy łączą, jak pasują do całości, czego brakuje i co jeszcze można umieścić – wyjaśnia Dragan Klaic.

I podkreśla, że teraz trzeba o wiele więcej pracy, niż przy pisaniu pierwszej aplikacji, która zapewniła nam miejsce w finale konkursu.

– Musimy podążać za tym, co w niej było, ale trzeba być bardziej precyzyjnym, jeśli chodzi o obietnice. Argumenty nie mogą się powtarzać. Wszelkie argumenty „dlaczego Lublin” pojawiły się w pierwszej aplikacji, a w drugiej ważne jest „jak” Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury.

Lubelski zespół ESK 2016 jest już po rozmowach m.in. z przedstawicielami nauki i biznesu. A to nie wszystkie spotkania.– Atmosfera współuczestnictwa i konsultacji nadal trwa – podkreśla Rose Fenton.

Wstępny dokument będzie gotowy za kilka, kilkanaście dni.

– Najpierw będziemy mieli tekst aplikacji po polsku. Damy go do kolejnych konsultacji, to będzie na początku kwietnia. Będziemy mieli czas na jej doprecyzowanie – mówi Czyżewski. – Równolegle tekst będzie tłumaczony na angielski. Nasi konsultanci będą do końca z nami pracowali nad tekstem aplikacji, a proces konsultacji od początku kwietnia będzie bardzo szeroki.

Aplikacja ma też wchłonąć część pomysłów, które na prośbę Ratusza zgłaszali sami mieszkańcy Lublina oraz instytucje kultury z Lublina i Ukrainy. Wpłynęło ich ponad 400.

– Traktujemy to nie tylko jako pomysły, ale i też jako naszą wielką sieć partnerów, po których będziemy mogli sięgać przez najbliższe pięć lat – zaznacza Czyżewski.

Treści aplikacji Ratusz nie ujawni, zanim nie zostanie wybrany zwycięzca konkursu, co ma się stać 21 czerwca. Oprócz nas kandydują też: Gdańsk, Katowice, Warszawa i Wrocław.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Zaki
folkatka
Karr
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zaki
Zaki (28 marca 2011 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='folkatka' timestamp='1301311952' post='455799']
I to jest wlaśnie szansa dla Lublina - uzyskanie tytułu ESK moze byc dla nas prawdziwym impulsem do rozwoju, daleko wiekszym niz w miastach konkurencyjnych. Po za tym Lublin stawia na współprace kulturalna ze Lwowem, a to nie może sie nie podobać.
[/quote]
Właśnie nasze miasto jest otwarte na wschód. Ludzie mają już dość przereklamowanego zachodu.
ESK musi być nasze. Znaczy Lublina:)
Rozwiń
folkatka
folkatka (28 marca 2011 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I to jest wlaśnie szansa dla Lublina - uzyskanie tytułu ESK moze byc dla nas prawdziwym impulsem do rozwoju, daleko wiekszym niz w miastach konkurencyjnych. Po za tym Lublin stawia na współprace kulturalna ze Lwowem, a to nie może sie nie podobać.
Rozwiń
Karr
Karr (27 marca 2011 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No jeżeli chodzi o Lublin to w sensie kultury jesteśmy na dobrym poziomie !!! A niech wygra Lublin i inne miasta które są dobrze rozwinięte powinny odstąpić miejsca -mowa o Warszawie ,Wrocławiu i Gdańsku ponieważ to miano nie jest im potrzebne bo można powiedzieć że te miasta mają wszystko aż po EURO 2012 ,powinny ustąpić miejsca mniej rozwiniętym miastom i dać im szanse na rozwój ,według mnie dobrze że Lublin wystartował w tym konkursie ponieważ ma dużo atutów np. został oznaczony przez UNESCO aż 3 Znakami Dziedzictwa Europejskiego na skalę światową ,no i jeszcze Gdańsk 1 Znak ,Kraków 1 i Gniezno 1 .Nawet nasz kochana stolyca nie ma takiego wyróżnienia ,więc jednak ,,ludzie z zachodu,, się nami zainteresowali xD WYGRA LUBLIN !!!!!!!!
Rozwiń
folkatka
folkatka (27 marca 2011 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja myśle, że reprezentujemy poziom całkiem przyzwoity. Po za tym nad nasza aplikacją pracują kompetentni ludzie. Mam bardzo dużo zaufania do Czyżewskiego, Fenton, Klaicia i całej reszty osób w to zaangażowanych. Tylko że pewnej kategorii osób sie tego nie wytłumaczy. One beda dalej pluć na Lublin, w imię samego, pustego rytuału.
Rozwiń
akurat
akurat (27 marca 2011 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='folkatka' timestamp='1301244363' post='455533']
Piston - ja za to znam wielu ludzi, którzy wybrali to miasto jako miejsce do zycia, z własnej i nieprzymuszonej woli. Znam takich, którzy odrzucili możliwośc wyjazdu gdzie indziej, i zarabiania dobrej kasy. Te osoby mówią, ze dobrze im w Lublinie, ze to piękne miejsce do zycia. I ja tak uważam. Stachure cenie jako poetę, ale wybacz - mam inne autorytety. Lublin to wspaniałe miasto, pełne uroku, z ciekawą historią i kulturą. Natomiast Twój post to kolejny przykład swoistej histerii, która opanowała niektórych. Zlituj się człowieku. Jeżeli w Lublinie jest źle, to własnie przez takich jak Ty i Tobie podobnych. Bo z takim nastawieniem nie da sie zrobic nic dobrego. Trzymam kciuki za nasze miasto.
[/quote]
Zgodze sie z przedmowca, poza tym reprezentowac jednakze "jakis" poziom musimy skoro pokonalismy m.in. Poznan, ktory moim zdaniem byl jednym z mocniejszych rywali.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!