Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 października 2010 r.
22:51
Edytuj ten wpis

ESK 2016 dla Lublina. Dziś decyzja, jakie mamy szanse?

0 9 A A

Dzisiaj o godz. 17 okaże się, czy Lublin znajdzie się na krótkiej liście miast, które przejdą do finału rywalizacji. Zapytaliśmy osoby związane z kulturą (i nie tylko) jakie mamy szanse na ten tytuł?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
o. Robert Głubisz, przeor klasztoru Dominikanów
– Mamy spore szanse na tytuł. Nie zdajemy sobie sprawy z niezwykłości Lublina. To u nas przenikają się zupełnie różne kultury, ludzie i tradycje. Jeśli się nie uda, nie można składać broni. Trzeba dalej pracować nad rozwojem kultury w mieście.

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka "Teatr” NN
– Jestem pewien, że znajdziemy się na tzw. "krótkiej liście”. Myślę, że eksperci nie podzielą kraju na dwie części i wskażą miasto ze wschodniej Polski. Wśród nich, to Lublin ma największy potencjał kulturowy. To są fakty, a nie żadne napinanie muskułów.

Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego
– Życzę Lublinowi, żeby dostał się do finału. Praktyka wskazuje, że nie zawsze wygrywają ośrodki największe, z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą i siecią instytucji kulturalnych. Szkoda tylko, że przy prezentowaniu potencjału Lublina ograniczano się do miejskich instytucji kultury.

Michał Bezdzietny (Dr Embe), animator kultury, Dj.
– Miasto ma szansę na zdobycie tytułu. Jedynym minusem jest to, że żyjemy w mniej zamożnej części kraju. Co stanie się, jeśli nie wygramy? Chyba nic. Na pewno będzie żal, ale myślę, że osoby związane z kulturą nadal będą robić to, co robią.

Marcin Różycki, bard
– Mamy bardzo dużą szansę. Jest coraz więcej wydarzeń kulturalnych. Miasto zaczyna się "rozpędzać” w tym biegu po tytuł ESK 2016. Dużo się zmieniło, pojawiło się mnóstwo nowych imprez. Nie boję się porównywać Lublina z Krakowem.

Agnieszka Wojciechowska, pracownik Warsztatów Kultury
– Mam ogromną nadzieję, że wejdziemy na tzw. krótką listę miast. Jeśli nam się nie uda to liczę na to, że nie zmieni się polityka kulturalna miasta.

Leszek Mądzik, reżyser, scenograf
– Nie tyle zasługujemy na miano Europejskiej Stolicy Kultury co jesteśmy tego godni. Jest w nas niebywała energia, kapitał i niezwykłe możliwości, jakie daje wschodnie sąsiedztwo. Może to czasem jeszcze nieuporządkowane, jak kruszec, który powinien być dostrzeżony, obrobiony, ale szlachetny.

Piotr Zieliński, właściciel galerii Wirydarz
– Szanse mamy ogromne, ale nie wszystko od nas zależy. Powinniśmy wreszcie wyzbyć się kompleksu Polski "b”. Jeśli się nie powiedzie to i tak czas kandydowania jest bardzo ważny. Trzeba będzie nadal tak istnieć w Polsce i Europie, żeby o Lublinie było głośno.

Ewa Jabłońska, dyrektor ACK Chatka Żaka
– Lublin ma szansę i zasługuje na ten tytuł, bo jest miastem charakterystycznym. Mamy tu np. Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Centrum Kultury, Teatr NN, Chatkę Żaka oraz wiele innych instytucji i osobowości, które tu działają. Jeśli nie zostaniemy Europejską Stolicą Kultury na pewno nie powinniśmy się poddawać.

Grzegorz Linkowski, filmowiec
– Na pewno powinniśmy trafić na tzw. krótką listę. W Lublinie jest sporo ciekawych i konkurencyjnych inicjatyw. Przede wszystkim chodzi o integracyjne, pomostowe myślenie związane z Lublinem i Lwowem. Jeśli nam się nie uda nie powinniśmy się przejmować. Naszym zwycięstwem będzie ogromna aktywizacja sfery kulturalnej. Lublin powinien się dalej rozwijać, przede wszystkim w kierunku kina.

Andrzej Kokowski, archeolog, prof. UMCS
– Jestem optymistą. Realnie oceniam, że konkurencja jest ogromna. Ale my mamy pewną przewagę: kolor naszego miasta. Lublin może przyciągać swoją egzotyką cywilizacyjną. To, co dzieje się u nas w zakresie kultury, jest na najwyższym poziomie. Niestety wydaje mi się, że lobbing innych miast jest nieco większy.

Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty
– Lokalny patriotyzm podpowiada mi, że wygramy, bo jesteśmy po prostu najlepsi. A tak poważnie: myślę, że mamy duże szanse. Sądzę tak m.in. na podstawie tego, czym zajmuje się Kuratorium Oświaty w Lublinie. Liczba imprez kulturalnych, konkursów, plebiscytów, w których uczestniczymy i pomagamy je organizować, jest wręcz ogromna.

Stanisław Michałowski, prorektor UMCS
– Na pewno mamy w swojej ofercie duże atuty, argumenty, które merytorycznie przemawiają za naszą kandydaturą. Nie do końca jestem jednak przekonany, czy one wystarczą. Czy organizacyjnie zrobiliśmy wszystko, żeby wygrać tę walkę. Niezależnie od niego, trzeba nadal dla dobra miasta i jego mieszkańców wykorzystywać kulturalne atuty, które mamy.

Pozostałe informacje

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty