sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

ESK 2016: Lublin szykuje się do wizyty ekspertów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 czerwca 2011, 22:02
Autor: Dominik Smaga

13 czerwca wieczorem wszędzie coś się będzie działo, żeby zrobić wrażenie na ekspertach (Jacek Świer
13 czerwca wieczorem wszędzie coś się będzie działo, żeby zrobić wrażenie na ekspertach (Jacek Świer

Dokładnie za tydzień stolicę naszego województwa odwiedzi czworo członków komisji przyznającej tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. W magistracie i instytucjach kultury trwają gorączkowe przygotowania.

13 czerwca do Lublina przyjedzie dwoje ekspertów z Polski: Joanna Kiliszek i Jacek Purchla, oraz dwóch zagranicznych: Andreas Wiesand z Berlina i Konstantin Chiriac z rumuńskiego Sibiu. To oni będą tworzyć 13-osobową komisję, która 21 czerwca przyzna tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jednemu z pięciu polskich miast. Oprócz Lublina do drugiego etapu konkursu przeszły też Warszawa, Katowice, Gdańsk i Wrocław. Wszędzie trwają intensywne przygotowania.

Lubelski Ratusz wysłał już plan wizyty do Ministerstwa Kultury, skąd trafi do Komisji Europejskiej. Przed obiadem eksperci mają odwiedzić instytucje w centrum miasta, zwiedzą też kaplicę Trójcy Świętej i pospacerują po Starym Mieście. – Po południu chcemy im pokazać m.in. planowany pl. Teatralny, przyszłe Centrum Spotkania Kultur, miasteczko akademickie, Warsztaty Kultury i kilka lubelskich dzielnic – zdradza Rafał Koziński, jeden z koordynatorów projektu.

Wieczorem o godz. 20 eksperci wrócą na pl. Litewski, a tu… Każdy z mieszkańców będzie mógł zademonstrować swoje poparcie dla kandydatury Lublina. Przyjść może każdy, kto tylko zechce. Może też robić, co mu się żywnie spodoba.

– Mamy kilkanaście pomysłów na jakieś wspólne działanie, np. flash moba. Reszta należy do mieszkańców. Jak ktoś chce przyjść na szczudłach, niech przyjdzie. Jeśli chce na rowerze, to też zapraszamy. Mile widziana jest wszelka różnorodność – zachęca Koziński.

Kilka dni temu odbył się próbny obchód całej trasy, którą mają pokonać eksperci. – Chcieliśmy zobaczyć to wszystko z ich perspektywy – mówi Michał Karapuda, zastępca dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. Efekt? Drobne poprawki trasy. Po to, by Lublin wyglądał jak najbardziej atrakcyjnie.

Wiadomo już, że po drodze na ekspertów mają czekać różne artystyczne niespodzianki, m.in. happenerzy czy grupy teatralne. Ale – jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie – jest też grupa ludzi, którzy szykują akcję przeciwko "malowaniu trawy na zielono”, bo tak określają przygotowania do wizyty.

Między godz. 15 a 16.30 eksperci będą mieć czas wolny. Wtedy mogą rozmawiać, z kim tylko zechcą i pójść, gdzie im się spodoba. – Nie będziemy się wstydzić, że jest tu coś zaniedbane, a gdzieś indziej jest remont. Do 2016 r. mamy jeszcze 5 lat. Nie będziemy malować trawy na zielono, to nie przyjazd Gierka – mówi Koziński. Także po godz. 20.30, nasi goście będą mieli czas na swobodnie poruszanie się po mieście. Gdzie trafią? Tego nie wiadomo.

Dlatego na wszelki wypadek już miesiąc temu Ratusz rozesłał do placówek kultury pismo z prośbą o to, by 13 czerwca wieczorem wszędzie coś się działo. Sam szykuje wieczorną transmisję opery prosto z Walencji. Na ekranach ustawionych na pl. Po Farze zobaczymy "Toscę” Pucciniego.

W całym centrum Lublina wciąż wisieć będą chorągiewki z logo miasta i informacją o kandydaturze. Inaczej niż zwykle wyglądać będzie też wiele profili na portalu społecznościowym Facebook. Już kilkaset osób deklaruje, że 13 czerwca zmieni swoje profilowe zdjęcie na logo ESK 2016. Część zrobiła to już teraz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
DRYL
lkm
z franc
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

DRYL
DRYL (12 czerwca 2011 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sam GOSCIUNIU JESTEŚ B U R A S !!!!!
Rozwiń
lkm
lkm (7 czerwca 2011 o 22:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='side' timestamp='1307394135' post='486525']
Lublin już jest Europejską Stolicą Kultury i bardzo się cieszę, że tutaj mieszkam
[/quote]

taaa, bo burasie poza tą wiochę nie wyjechałeś nigdy

co zobaczą eksperci - syf kiłe i mogiłę, teatr w budowie od n-lat
Rozwiń
z franc
z franc (7 czerwca 2011 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin jest ciekawym, starym miastem, ma możliwości, ale kultura -zwłaszcza muzyka poważna jest odtrącana w naszym kraju w zupełności. Od lat nie przybywa w Polsce instytucji muzycznych, lepszych szans na pracę - filharmonie, zespoły muzyki kameralnej, opery, operetki, działalność edukacyjna muzyczna! Możliwości uprawiania kultury wysokiej, zaplecze. Nie trzeba wymieniać samych stolic takich jak Berlin, ale miasta nawet 200 czy 100 tysięczne w Europie ,np. w Niemczech, Austrii czy Włoszech mogą się pochwalić kulturą wysoką i oferują więcej możliwości jeśli chodzi o muzykę poważną. Może nie każdemu słoń na ucho nadepnął w naszym kraju, ale na pewno większej części społeczeństwa i niestety też polityków niż w krajach o większej tradycji kulturalnej. Poza tym media -telewizja polska czy radio obecnie samą komercyjną rozrywką stoi!
Rozwiń
side
side (6 czerwca 2011 o 23:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin już jest Europejską Stolicą Kultury i bardzo się cieszę, że tutaj mieszkam
Rozwiń
bambo75
bambo75 (6 czerwca 2011 o 16:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Europejska Stolica Kultury?!-ale chyba z wyłączeniem prawa osób niepełnospr.do kultury! Sporo imprez kulturalnych odbywa się na ul.Grodzkiej i w jej pobliżu(np.na Placu Po Farze) -a tak się składa,że jestem opiekunem osoby niepełnospr.na wózku elektrycznym i z powodu nierównej kostki brukowej na ul.Grodzkiej nie jesteśmy w stanie dojechać wózkiem elektrycznym na ul.Grodzką,a o Lubelskim Zamku już nie wspomnę...-prędzej by się chyba wózek rozleciał...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!