Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2018 r.
19:01

Fatalna pomyłka w szpitalu w Lublinie? Urodził się chłopiec czy dziewczynka?

17 55 A A

– Ma pani syna – miała usłyszeć pacjentka SPSK nr 1. Potem do karmienia przeniesiono jej dziewczynkę. O fatalnej pomyłce powiadomiła nas rodzina dziecka. Szpital nie chce o sprawie rozmawiać

Aktualizacja artykułu: 7 lutego 2018 r. 15:40
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do pomyłki miało dojść w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie. We wtorek rano do naszej redakcji zadzwoniła kuzynka jednego z rodziców. Z płaczem prosiła o pomoc.

Dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie. – Zaraz po wybudzeniu matka otrzymała informację, że urodziła syna. To samo powiedziano ojcu dziecka. Tymczasem do karmienia i przewijania została przyniesiona dziewczynka – opowiada kobieta.

Jej wątpliwości wzbudziło coś jeszcze. – Dziewczynka miała na rączce identyfikator, z którego wynikało, że jest chłopcem. Proszę sobie wyobrazić reakcję rodziców, którzy przed porodem nie chcieli znać płci dziecka. Jak mogło dojść do czegoś takiego? Cała nasza rodzina jest zszokowana i rozbita.

Jak dodaje, szpital w ramach rekompensaty za pomyłkę miał zaproponować matce przeniesienie na inną, lepszą salę.

Kuzynka poprosiła nas o interwencję w tej sprawie, podała też kontakt do ojca dziecka. Mężczyzna zgodził się na rozmowę. Obiecał oddzwonić jak tylko wyjdzie ze szpitala.

Szpital nie chce zdarzenia komentować. Zapewnia jednak, że „sprawę wyjaśnia”. Nie chce też rozmawiać o dalszych działaniach, które podejmie w tej sprawie.

– Pacjentka, której dotyczy zdarzenie wyjaśniane obecnie w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży, poinformowała mnie, iż nie wyraża zgody na informowanie mediów o szczegółach sprawy – informuje jedynie Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK 1 w Lublinie.

Z chwilą gdy zwróciliśmy się do szpitala z oficjalnymi pytaniami, kontakt z rodzicami dziecka natychmiast się urwał. Ojciec noworodka przestał odbierać od nas telefony. Nie udało się nam też dodzwonić do kuzynki, która powiadomiła nas o sprawie.

– W takich przypadkach szpital powinien jednak oficjalnie przyznać się do błędu, przeprosić rodziców i pilnować, żeby do takich sytuacji w przyszłości nie dochodziło - komentuje Ewelina Nazarko-Ludwiczak, ekspert komunikacji w ochronie zdrowia.

Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej, położna informuje matkę o płci urodzonego dziecka i natychmiast zapisuje nazwisko pacjentki, dokładną datę i czas narodzin na identyfikatorze, który później zakłada się na rączkę dziecka. 

– Jeszcze przed założeniem takiej opaski matka musi zweryfikować wszystkie dane – mówi Agnieszka Kais, położna i wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. – Przed wyjazdem z sali porodowej dziecko musi mieć przynajmniej jedną taką opaskę. Potem zakłada się też drugą, na drugiej rączce lub nóżce noworodka.

Jak dodaje, w ciągu 30 lat pracy w zawodzie, nie spotkała się z przypadkiem pomylenia noworodków w szpitalu.

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wieśniara / 10 lutego 2018 o 09:17
Co to znaczy wywlekac ze szpitala?Szpital ten jest placówką  państwową i takie błędy jak ten czy pomyłkowo operacje tarczycy,programy gdzie angażuje sie ;państwowy ;personel do zbijania kabzy przez jednostki powinno byc wyjaśnione przez dyrekcję może rektora UM.
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 14:17
w tym szpitalu aby zapisać się do lekarza żądają dziwnych danych min: zawód, wykształcenie, stan cywilny....a po co to komu tam potrzebne? ...czy ktoś nie powinien się tym zainteresować czy nie służy to do innych celów
Avatar
gość / 9 lutego 2018 o 00:14
pani rzecznik ewidentnie chce szybko zamknąć  sprawe ale to nie na tym rzecz polega dlaczego nie chcieli rozmawiać z ojcem uciekli wręcz przed nim z oddziału a na temat tego że szpital robi badania DNA to nic nie wspomniała myślą że jak na matce wywarli presję to myślą że na ojcu też STOP temu klanowi  ojciec się nieda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
gość / 9 lutego 2018 o 00:00
dziś została pobrana ślina od matki jak i od dziecka i będą robione badania DNA więc sprawa jeszcze nie jest wyjasniona tylko jest w trakcie
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 19:14
widzę ze pani Wójcik jest dalej na topie, ktoś nie może przeżyć że pełni tak prestiżową funkcję, rada dla pani Naczelnej bo to pewnie personel wywleka wszystko poza szpital nie mając pojęcia że najbardziej szkodzi tym sobie.Proszę kończyć swoje dzieło i oczyścić atmosferę w szpitalu, może jakieś rotacje miedzy oddziałami dobrze by niektórym zrobiły. A na koniec, to za błąd odpowiada położna która była na dyżurze i pewnie jej koleżanki uważają że należy ją zwolnić. Pani Wójcik odwagi porządki trzeba robić dalej
Avatar
majka / 8 lutego 2018 o 17:34
Co ma wspólnego PiS z postkomunistycznym zarządem szpitala i z lekarzami- wielbicielemi PO,  a nienawidzącymi PiSu za: 1)  posła Dorna ( wypowiedź  z roku 2006 : "pokaż lekarzu, co masz w garażu"), który zreszta zdradził juz dawno PiS; 2) za Ziobrę, kóry w 2006/2007  walczył z korupcja wśród niektórych lekarzy  Więc NIE BREDŹ!!  
Avatar
Aaaa / 8 lutego 2018 o 12:27
w oddziałach polozniczych i w sali.porodowej pracuja polozne, a nie pielegniary. Pomylka nastąpiła straszna, jednak nikt nie ma pojęcia jak sie pracuje w pospiechu przy kilku rodzacych. Współczuję rodzicom niepewności.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 06:28
...i co teraz, jak dojdą które to które?
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 00:09
Poczytajcie komentarz julki123, widać że dziewczyna sporo wie. Co za koszmarny szpital, dobrze że rodziłam na Jaczewskiego. Mam jnadzieję ze odzyskają swego synka
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 23:57
Zrobić badania DNA, bo ewidentnie ktoś tu mataczy
Avatar
wieśniara / 10 lutego 2018 o 09:17
Co to znaczy wywlekac ze szpitala?Szpital ten jest placówką  państwową i takie błędy jak ten czy pomyłkowo operacje tarczycy,programy gdzie angażuje sie ;państwowy ;personel do zbijania kabzy przez jednostki powinno byc wyjaśnione przez dyrekcję może rektora UM.
Avatar
Gość / 9 lutego 2018 o 14:17
w tym szpitalu aby zapisać się do lekarza żądają dziwnych danych min: zawód, wykształcenie, stan cywilny....a po co to komu tam potrzebne? ...czy ktoś nie powinien się tym zainteresować czy nie służy to do innych celów
Avatar
gość / 9 lutego 2018 o 00:14
pani rzecznik ewidentnie chce szybko zamknąć  sprawe ale to nie na tym rzecz polega dlaczego nie chcieli rozmawiać z ojcem uciekli wręcz przed nim z oddziału a na temat tego że szpital robi badania DNA to nic nie wspomniała myślą że jak na matce wywarli presję to myślą że na ojcu też STOP temu klanowi  ojciec się nieda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
gość / 9 lutego 2018 o 00:00
dziś została pobrana ślina od matki jak i od dziecka i będą robione badania DNA więc sprawa jeszcze nie jest wyjasniona tylko jest w trakcie
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 19:14
widzę ze pani Wójcik jest dalej na topie, ktoś nie może przeżyć że pełni tak prestiżową funkcję, rada dla pani Naczelnej bo to pewnie personel wywleka wszystko poza szpital nie mając pojęcia że najbardziej szkodzi tym sobie.Proszę kończyć swoje dzieło i oczyścić atmosferę w szpitalu, może jakieś rotacje miedzy oddziałami dobrze by niektórym zrobiły. A na koniec, to za błąd odpowiada położna która była na dyżurze i pewnie jej koleżanki uważają że należy ją zwolnić. Pani Wójcik odwagi porządki trzeba robić dalej
Avatar
majka / 8 lutego 2018 o 17:34
Co ma wspólnego PiS z postkomunistycznym zarządem szpitala i z lekarzami- wielbicielemi PO,  a nienawidzącymi PiSu za: 1)  posła Dorna ( wypowiedź  z roku 2006 : "pokaż lekarzu, co masz w garażu"), który zreszta zdradził juz dawno PiS; 2) za Ziobrę, kóry w 2006/2007  walczył z korupcja wśród niektórych lekarzy  Więc NIE BREDŹ!!  
Avatar
Aaaa / 8 lutego 2018 o 12:27
w oddziałach polozniczych i w sali.porodowej pracuja polozne, a nie pielegniary. Pomylka nastąpiła straszna, jednak nikt nie ma pojęcia jak sie pracuje w pospiechu przy kilku rodzacych. Współczuję rodzicom niepewności.
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 06:28
...i co teraz, jak dojdą które to które?
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 00:09