piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Filmowcy cofnęli czas w Lublinie. Znów jesteśmy Warszawą

Dodano: 2 sierpnia 2016, 18:25
Autor: drs

W środę na Starym Mieście zacznie się lubelski etap zdjęć do wojennego serialu „Morowe panny” , którego pierwszy odcinek nadać ma w połowie października TVP 1.

Kamery pracować mają na ul. Rybnej i Noworybnej, które we wtorek  były „charakteryzowane” tak, by wyglądały na rok 1941, bo właśnie wtedy toczy się akcja filmu o losach trzech dziewczyn: Irki, Ewki i Marysi.

Po to, by w kadrze wszystko się zgadzało na murach pojawiły się niemieckojęzyczne afisze, plakaty reklamowe z czasów okupacji, wymieniono tabliczki z nazwami ulic, powieszono kilka nowych szyldów, zaś pub „U Fotografa” stał się z wierzchu zakładem fotograficznym.

W kolejnych dniach taką metamorfozę mają przejść kolejne ulice: Jezuicka, Gruella, Archidiakońska, Dominikańska, Kowalska, Furmańska, Farbiarska i Żmigród. Ulice na czas charakteryzacji i kręcenia zdjęć będą zamykane dla ruchu, dlatego w czasie zamknięcia ul. Noworybnej na Stare Miasto wjeżdża się od Królewskiej przez Bramę Trynitarską, przez Podwale nie da się przejechać na przestrzał, a jutro i w piątek nieprzejezdna ma być Jezuicka. 

Czytaj więcej o: Lublin kino film
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 sierpnia 2016 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panna która przykleja plakaty jest fajna!
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2016 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki za cytaty ze słowników. W takim razie jeszcze jedno: "Morowe powietrze". Jakie to powietrze? Powietrze zuch? Czy może powietrze niosące śmierć?
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2016 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Kamery pracować mają na ul. Rybnej i Noworybnej, które we wtorek  były „charakteryzowane” tak, by wyglądały na rok 1941 (...)" Czyli wreszcie jakaś rewitalizacja!
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2016 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli "Dzielne panny" albo "Panny godne uznania". Wyjaśnienia za Mirosławem Bańko: "Znaczenie drugie [tzn. godny uznania], potoczne, jest późniejsze. Z ważniejszych słowników polszczyzny zanotował je pierwszy tzw. słownik warszawski w t. 2 z 1902 r., z kwalifikatorem przen. rub, z definicją: „niby nieznośny, w rzeczywistości jednak setny, jedyny, dzielny” i przykładem z Sienkiewicza: „Wszystko rycerze na schwał i chłopy morowe”. W słowniku Doroszewskiego znalazło się także znaczenie nieosobowe: „mocny, straszny, wielki; przyjemny”, zilustrowane prawie tam samo starymi cytatami. Ze Słownika gwar polskich Karłowicza (t. 3, 1903) wynika zaś, że nowe znaczenie słowa morowy było znane w gwarach. Być może tam miało swoje źródło. Przejście od znaczenia związanego ze śmiercią do ogólnego wyrazu aprobaty nie wydaje się aż tak dziwne, jeśli przypomnieć inne przykłady, w których odniesienie do śmierci służy ekspresji i podkreśla solidność i nieodwołalność czegoś, por. nudzić się śmiertelnie lub zakochać się na śmierć. W podobny sposób, jak myślę, np. morowa dziewica – dawniej widmo zapowiadające zarazę lub inne nieszczęście – przekształciła się w morową pannę, znaną z powstańczej piosenki, por. „Każdy chłopaczek chce być ranny.../ Sanitariuszki – morowe panny”. Chociaż akurat w tej piosence morowe panny mają więcej wspólnego z morem, czyli śmiercią, niż w wyżej przytoczonym cytacie z Sienkiewicza."
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2016 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto się załapał na zdjęcia? Dla gościa poniżej: "morowe" znaczy pot. «o człowieku: godny uznania, porządny, dzielny»
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!