niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Firmy szkolą się, jak nie mobbingować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2013, 16:59

Okręgowa Inspekcja Pracy w Lublinie, jak jedyna w Polsce, proponuje pracodawcom przeprowadzenie szkoleń antymobbingowych. Chętnych nie brakuje

Kampania prewencyjno "Mobbing w pracy – przyczyny, skutki, zapobieganie” rozpoczęła się w tym roku.

– Postanowiliśmy zapobiegać zjawisku mobbingu dostarczając jak najbardziej rzetelną informację lubelskim pracodawcom i pracownikom. Ważne jest, by znali oni jego przejawy i potrafili odróżnić od działań, które mobbingiem nie są – tłumaczy Piotr Skwarek, z-ca OIP Lublin.

Inspektorzy tłumaczą, że chcą oswajać z tematem mobbingu, gdyż im więcej się o nim wie, tym szanse na przeciwdziałanie są większe. – Ponieważ nie możemy oddziaływać na to zjawisko poprzez wydawanie środków prawnych, dlatego skupiamy się na działalności prewencyjnej – dodaje Skwarek. – Co istotne, firmy same się do nas zgłaszają.

Do tej pory w 59 szkoleniach zorganizowanych przez lubelską inspekcję pracy wzięło udział 16 pracodawców oraz 1823 pracowników. – Jesteśmy pierwszym i jedynym okręgiem w Polsce, który realizuje ten temat. W ramach realizacji kampanii prowadzimy szkolenia o przejawach zjawiska mobbingu, jego przyczynach, konsekwencjach oraz możliwych wewnątrzorganizacyjnych sposobach przeciwdziałania – wyjaśnia Marcin Obłoza z OIP Lublin. – Prezentujemy również zjawiska dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego i różnice między nimi.

Podczas szkoleń pracownicy otrzymują bezpłatne broszury informacyjne "Mobbing – informator dla pracodawcy” oraz "Mobbing – informator dla pracownika”. Jeśli pracodawca jest zainteresowany, wtedy pracownik OIP konsultuje wewnętrzne procedury antymobbingowe.

W bieżącym roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie wpłynęło 41 skarg na mobbing. – Dwie z tych skarg zostały uznane za zasadne, 6 za bezzasadne – wylicza Obłoza. – Natomiast ocena zasadności pozostałych skarg okazała się niemożliwa w ramach procedury kontrolnej oraz uprawnień inspektorów pracy jako organów kontrolno-nadzorczych.

Większość spośród tych skarg dotyczyła przedsiębiorców (26), w tym prowadzących działalność handlową (8), a pozostałe dotyczyły placówek oświatowych, naukowych, wychowawczych lub opiekuńczych (10), administracji państwowej (3) oraz podmiotów leczniczych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
na bezrobociu
Barbara Ubryk
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

na bezrobociu
na bezrobociu (7 grudnia 2013 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

16 firm. Szał. Mój szef (zatrudnienie 3 osoby) miał gdzieś całe prawo pracy, w tym mobbing. w trosce o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne wszyscy zwolniliśmy się z pracy.

Rozwiń
Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (7 grudnia 2013 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na mobbing nie ma żadnego ratunku.Osoba poddana tej morderczej torturze jest zawsze pozostawiona sama sobie.W świetle polskiego prawa to osoba poddana mobbingowi musi przed sądem udowodnić że była mobbingowana a przecież nikt nie zezna tego w sądzie bo sam będzie się bał utraty pracy.Mobbing jest dosyć powszechnym sposobem zarządzania w tak zwanej budżetówce oraz w hipermarketach.Przeżycia osoby mobbingowanej są zbliżone do przeżyć więźniów obozów koncentracyjnych.Bardzo często kończy się to ciężką depresją i niestety zejściem z tego łez padołu na skutek samobójstwa.Najlepiej uciec z takiego przeklętego miejsca bo jednak życie jest ważniejsze.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!