piątek, 22 września 2017 r.

Lublin

Fiskus znów kontroluje dopalacze. Nalot na wszystkie sklepy w regionie

Dodano: 1 września 2010, 20:04

Po sanepidzie przyszła pora na fiskusa. W środę pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej i lubelskich urzędów skarbowych rozpoczęli sprawdzanie wszystkich sklepów z substancjami psychoaktywnymi w regionie. Dopalaczom nie odpuszczają też inspekcja handlowa i inspekcja pracy.


Skarbówka weszła do sklepów z dopalaczami w momencie ich otwarcia. – Kontrolą objęliśmy wszystkich 10 punktów sprzedaży w całym regionie – mówi Marek Kostyła, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie.

Kontrola potrwa kilka najbliższych dni. Inspektorzy sprawdzają, czy ewidencja obrotów na kasach fiskalnych jest prawidłowa. Poza tym, przeprowadzają inwentaryzację towarów.

– To pozwoli nam sprawdzić rzetelność podatkową tych sklepów oraz legalność pochodzenia towarów – wyjaśnia Kostyła.

Poprzedni nalot fiskusa był w czerwcu. Wtedy nie nałożono żadnej kary finansowej, ale UKS nie ujawnia szczegółów, zasłaniając się tajemnicą skarbową.

Wynikami kontroli chętnie dzieli się natomiast inspekcja pracy. Jej kontrolerzy sprawdzili w sierpniu osiem sklepów z dopalaczami: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Puławach.

– Skontrolowaliśmy przestrzeganie przepisów prawa pracy i bhp – informuje Krzysztof Sudoł, z-ca okręgowego inspektora pracy w Lublinie. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich sklepach.

Najczęstsze: brak odpowiedniego zaplecza higienicznego dla pracowników, brak ewidencji czasu pracy, praca po godzinach i niepłacenie za nadgodziny. Lista nieprawidłowości jest dłuższa, ale nikt nie został ukarany mandatem. Tylko w jednym przypadku skierowano wniosek do sądu.

Dopalaczom nie odpuszcza też inspekcja handlowa. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie incognito obserwują sklepy. A ostatnio przeprowadzili oficjalne kontrole w trzech punktach.

– Sprawdzamy legalność działania tych placówek i zgodność z prawem oznaczeń na etykietach – wyjaśnia Leszek Wójcik, dyrektor WIIH w Lublinie. – Ale to nic nie daje, bo musimy uprzedzić o takiej kontroli. Potrzebna jest zmiana prawa.

Lubelski sanepid z handlem dopalaczami walczy od ponad roku. Sklep przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie był już kilkanaście razy sprawdzany. Po ostatnich kontrolach ze sprzedaży wycofano 11 specyfików, m.in. Madmax, H2 czy Lucyfer. – Ponieważ te produkty są suplementami diety, muszą być zarejestrowane przez Główny Inspektorat Sanitarny – wyjaśnia Paweł Policzkiewicz, dyrektor sanepidu w Lublinie.

Co na to wszystko właściciele sklepów?

– Przyjmujemy kontrole, jak nakazuje prawo – mówi Grażyna Kowalska, współwłaścicielka sklepu przy Krakowskim Przedmieściu. I zrezygnowana wylicza: Na początku wakacji była u nas skarbówka, potem dwa razy sanepid i jeszcze inspekcja pracy. (aa)
Czytaj więcej o:
kkk
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kkk
kkk (2 września 2010 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Polak Mały' date='02 wrzesień 2010 - 06:57 ' timestamp='1283403476' post='340215']
Otóż to.
Komorowski, zrób coś z tym, bo jak na razie pielesisz o budowaniu Polski. Ładnie się buduje... zielem i pigułkami w legalnym handlu. Bo co to za pokolenie Polaków wyrośnie... ćpunów kupa.
[/quote]

Czy to komuna? Prezydent nie jest od stanowienia prawa, ani od egzekwowania. Jak rodzice nie wychowali to tak mają. Swoją drogą ludzie nic nie dbają o sowoje zdrowie bo leczenie jest darmowe (przynajmniej z definicji).
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2010 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='02 wrzesień 2010 - 08:46 ' timestamp='1283409979' post='340252']
A dilerzy nadal wam sprzedają moczone zioło!! Ja chcę aby sanepid sprawdził dilerów ;D
[/quote]

A w jakim rejestrze sa zarejstrowani? Bo u nas w sanepidzie nie figurują.
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2010 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dilerzy nadal wam sprzedają moczone zioło!! Ja chcę aby sanepid sprawdził dilerów ;D
Rozwiń
Szu
Szu (2 września 2010 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie! opamiętajmy się! Może jeszcze nasłać Ligę Obrony Zwierząt - bo przecież głupia krowa może niechcący to zjeść. A gdzie jest Straż Pożarna - przecież gaśnice mogą być niesprawne, albo brak planu ochrony przeciwpożarowej. Tylko krzyż postawić - i bronić do upadłego... My wiemy lepiej. Postawić pomnik ofiarom dopalaczy. Zdymisjonować ministra zdrowia. A potem się dziwimy, że jakiś facet strzela przez okno......
Rozwiń
Polak Mały
Polak Mały (2 września 2010 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='dziękujemy Ci ojcze' date='01 wrzesień 2010 - 22:26 ' timestamp='1283372785' post='340149']
W obecnej sytuacji prawnej dopalacze są legalnym biznesem. I teraz proszę spójrzcie, jak państwo potrafi zrujnować handel legalnym towarem. Jak zechce to zgnębi każdego, nie tylko przestępców. Komuś z decydentów zechce się wykończyć pralnie chemiczne (przykład), to przyśle skarbówkę, PIP, Sanepid. Beznadzieja!
[/quote]
Otóż to.
Komorowski, zrób coś z tym, bo jak na razie pielesisz o budowaniu Polski. Ładnie się buduje... zielem i pigułkami w legalnym handlu. Bo co to za pokolenie Polaków wyrośnie... ćpunów kupa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!