poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Flaszka to łapówka, czy nie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2008, 19:32

Lubelska prokuratura uważa, że przyjęcie butelki alkoholu przez lekarza od wdzięcznego pacjenta to przestępstwo. Sąd ma inne zdanie.

Prokuratura nie zgadza się z Sądem Rejonowym w Lublinie, który wręczenie takiego prezentu uznał za powszechnie przyjęty zwyczaj. Teraz spór rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Lublinie.

Prokuratura wysłała właśnie do sądu wyższej instancji odwołanie od wyroku skazującego Dariusza S., urologa ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

Sprawa miała niecodzienny przebieg, bo lekarz padł ofiarą prowokacji. Jak ustalił Sąd Rejonowy, adwokat skłócony z doktorem wysłał do niego pacjenta z łapówką tylko po to, żeby go skompromitować. Lekarz pieniądze przyjął, za co sąd skazał go na dziewięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Uniewinnił go z zarzutu przyjęcia od innych pacjentów dwóch butelek alkoholu wartych po kilkadziesiąt złotych. Uznał, że był to przejaw zakorzenionego w polskiej tradycji zwyczaju obdarowywania drobnym upominkiem lekarza za pomyślne leczenie.

Innego zdania jest prokuratura, która zakwestionowała uniewinnienie. Uważa, że butelka alkoholu symbolicznym upominkiem nie jest. Nie zgadza się też z sądem, który przyjęcie 100 zł od kolejnego pacjenta uznał za przypadek mniejszej wagi.

- Pobieranie pieniędzy przez lekarza nawet w sporadycznych przypadkach podważa zasadę bezpłatności służby zdrowia - napisała w odwołaniu do Sądu Okręgowego prokurator Ewa Marczewska. (er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
platfus
STYX
drB
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

platfus
platfus (31 sierpnia 2008 o 01:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
było było wtym filmie takie imię Tradycja, to prawda, było też -"panowie pozwolą, moja żona Zofija" a może to w innym nie pamiętam.
Rozwiń
STYX
STYX (28 sierpnia 2008 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Flaszkę ???? A kopa w d*** nie wystarczy ???
Rozwiń
drB
drB (28 sierpnia 2008 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wciskajmy lekarzom prezentów czy kopert z pieniędzmi.A jeśli wciskamy to nie oskarżamy bo to jest wyjątkowe chamstwo i obłuda!!Najpierw zginamy się uniżenie. Prosimy o wzięcie prezenciku a później biegniemy po policję itp..OHYDA!!!!!
Rozwiń
Palikot
Palikot (27 sierpnia 2008 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to jest tradycja, takie imie miało dziecko bohatera filmu Barei, czy o to chodzi ?
Czy w Polsce działa Prawo, czy Tradycja ?
Bo chyba czegoś nie rozumiem, chyba jakiś głupi jestem, czy co ?
Polska i przestrzeganie w nim prawa, to jeden Wielki Burdel .
Rozwiń
~Marcin~
~Marcin~ (27 sierpnia 2008 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 20 czerwca 2001 r., I KZP 5/2001, stwierdził, że <<przyjęta wykładnia nie może prowadzić do rozszerzenia penalizacji np. w odniesieniu do osób wręczających korzyści majątkowe z wdzięczności za efekty leczenia, osobom „pełniącym funkcje publiczne” (art. 229 kk), jeżeli zachowanie takie mieściłoby się w granicach zwyczaju, jako okoliczności wyłączającej bezprawność czynu (pozaustawowy kontratyp).>> Tłumacząc to z polskiego na nasze, oznacza, iż zdaniem SN nie powinno być karalne zwyczajowe wręczanie lekarzowi podziękowania za efekty leczenia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!