piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Flaszka to łapówka, czy nie?

Dodano: 27 sierpnia 2008, 19:32

Lubelska prokuratura uważa, że przyjęcie butelki alkoholu przez lekarza od wdzięcznego pacjenta to przestępstwo. Sąd ma inne zdanie.

Prokuratura nie zgadza się z Sądem Rejonowym w Lublinie, który wręczenie takiego prezentu uznał za powszechnie przyjęty zwyczaj. Teraz spór rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Lublinie.

Prokuratura wysłała właśnie do sądu wyższej instancji odwołanie od wyroku skazującego Dariusza S., urologa ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

Sprawa miała niecodzienny przebieg, bo lekarz padł ofiarą prowokacji. Jak ustalił Sąd Rejonowy, adwokat skłócony z doktorem wysłał do niego pacjenta z łapówką tylko po to, żeby go skompromitować. Lekarz pieniądze przyjął, za co sąd skazał go na dziewięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Uniewinnił go z zarzutu przyjęcia od innych pacjentów dwóch butelek alkoholu wartych po kilkadziesiąt złotych. Uznał, że był to przejaw zakorzenionego w polskiej tradycji zwyczaju obdarowywania drobnym upominkiem lekarza za pomyślne leczenie.

Innego zdania jest prokuratura, która zakwestionowała uniewinnienie. Uważa, że butelka alkoholu symbolicznym upominkiem nie jest. Nie zgadza się też z sądem, który przyjęcie 100 zł od kolejnego pacjenta uznał za przypadek mniejszej wagi.

- Pobieranie pieniędzy przez lekarza nawet w sporadycznych przypadkach podważa zasadę bezpłatności służby zdrowia - napisała w odwołaniu do Sądu Okręgowego prokurator Ewa Marczewska. (er)
Czytaj więcej o:
platfus
STYX
drB
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

platfus
platfus (31 sierpnia 2008 o 01:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
było było wtym filmie takie imię Tradycja, to prawda, było też -"panowie pozwolą, moja żona Zofija" a może to w innym nie pamiętam.
Rozwiń
STYX
STYX (28 sierpnia 2008 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Flaszkę ???? A kopa w d*** nie wystarczy ???
Rozwiń
drB
drB (28 sierpnia 2008 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wciskajmy lekarzom prezentów czy kopert z pieniędzmi.A jeśli wciskamy to nie oskarżamy bo to jest wyjątkowe chamstwo i obłuda!!Najpierw zginamy się uniżenie. Prosimy o wzięcie prezenciku a później biegniemy po policję itp..OHYDA!!!!!
Rozwiń
Palikot
Palikot (27 sierpnia 2008 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to jest tradycja, takie imie miało dziecko bohatera filmu Barei, czy o to chodzi ?
Czy w Polsce działa Prawo, czy Tradycja ?
Bo chyba czegoś nie rozumiem, chyba jakiś głupi jestem, czy co ?
Polska i przestrzeganie w nim prawa, to jeden Wielki Burdel .
Rozwiń
~Marcin~
~Marcin~ (27 sierpnia 2008 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 20 czerwca 2001 r., I KZP 5/2001, stwierdził, że <<przyjęta wykładnia nie może prowadzić do rozszerzenia penalizacji np. w odniesieniu do osób wręczających korzyści majątkowe z wdzięczności za efekty leczenia, osobom „pełniącym funkcje publiczne” (art. 229 kk), jeżeli zachowanie takie mieściłoby się w granicach zwyczaju, jako okoliczności wyłączającej bezprawność czynu (pozaustawowy kontratyp).>> Tłumacząc to z polskiego na nasze, oznacza, iż zdaniem SN nie powinno być karalne zwyczajowe wręczanie lekarzowi podziękowania za efekty leczenia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!