Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 sierpnia 2008 r.
19:32
Edytuj ten wpis

Flaszka to łapówka, czy nie?

0 9 A A

Lubelska prokuratura uważa, że przyjęcie butelki alkoholu przez lekarza od wdzięcznego pacjenta to przestępstwo. Sąd ma inne zdanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prokuratura nie zgadza się z Sądem Rejonowym w Lublinie, który wręczenie takiego prezentu uznał za powszechnie przyjęty zwyczaj. Teraz spór rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Lublinie.

Prokuratura wysłała właśnie do sądu wyższej instancji odwołanie od wyroku skazującego Dariusza S., urologa ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

Sprawa miała niecodzienny przebieg, bo lekarz padł ofiarą prowokacji. Jak ustalił Sąd Rejonowy, adwokat skłócony z doktorem wysłał do niego pacjenta z łapówką tylko po to, żeby go skompromitować. Lekarz pieniądze przyjął, za co sąd skazał go na dziewięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Uniewinnił go z zarzutu przyjęcia od innych pacjentów dwóch butelek alkoholu wartych po kilkadziesiąt złotych. Uznał, że był to przejaw zakorzenionego w polskiej tradycji zwyczaju obdarowywania drobnym upominkiem lekarza za pomyślne leczenie.

Innego zdania jest prokuratura, która zakwestionowała uniewinnienie. Uważa, że butelka alkoholu symbolicznym upominkiem nie jest. Nie zgadza się też z sądem, który przyjęcie 100 zł od kolejnego pacjenta uznał za przypadek mniejszej wagi.

- Pobieranie pieniędzy przez lekarza nawet w sporadycznych przypadkach podważa zasadę bezpłatności służby zdrowia - napisała w odwołaniu do Sądu Okręgowego prokurator Ewa Marczewska. (er)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
platfus / 31 sierpnia 2008 o 01:40
było było wtym filmie takie imię Tradycja, to prawda, było też -"panowie pozwolą, moja żona Zofija" a może to w innym nie pamiętam.
Avatar
STYX / 28 sierpnia 2008 o 10:40
Flaszkę ???? A kopa w d*** nie wystarczy ???
Avatar
drB / 28 sierpnia 2008 o 08:06
Nie wciskajmy lekarzom prezentów czy kopert z pieniędzmi.A jeśli wciskamy to nie oskarżamy bo to jest wyjątkowe chamstwo i obłuda!!Najpierw zginamy się uniżenie. Prosimy o wzięcie prezenciku a później biegniemy po policję itp..OHYDA!!!!!
Avatar
Palikot / 27 sierpnia 2008 o 22:28
Co to jest tradycja, takie imie miało dziecko bohatera filmu Barei, czy o to chodzi ?
Czy w Polsce działa Prawo, czy Tradycja ?
Bo chyba czegoś nie rozumiem, chyba jakiś głupi jestem, czy co ?
Polska i przestrzeganie w nim prawa, to jeden Wielki Burdel .
Avatar
~Marcin~ / 27 sierpnia 2008 o 22:27
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 20 czerwca 2001 r., I KZP 5/2001, stwierdził, że <<przyjęta wykładnia nie może prowadzić do rozszerzenia penalizacji np. w odniesieniu do osób wręczających korzyści majątkowe z wdzięczności za efekty leczenia, osobom „pełniącym funkcje publiczne” (art. 229 kk), jeżeli zachowanie takie mieściłoby się w granicach zwyczaju, jako okoliczności wyłączającej bezprawność czynu (pozaustawowy kontratyp).>> Tłumacząc to z polskiego na nasze, oznacza, iż zdaniem SN nie powinno być karalne zwyczajowe wręczanie lekarzowi podziękowania za efekty leczenia.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 20 czerwca 2001 r., I KZP 5/2001, stwierdził, że <<przyjęta wykładnia nie może prowadzić do rozszerzenia penalizacji np. w odniesieniu do osób wręczających korzyści majątkowe z wdzięczności za efekty leczenia, osobom „pełniącym funkcje publiczne” (art. 229 kk), jeżeli zachowanie takie mieściłoby się w granicach zwyczaju, jako okoliczności wyłączającej bezprawność czynu (pozaustawowy kontratyp).>> Tłumacząc to z polskiego na nasze, oznacza, iż zdaniem SN nie powinno być karal... rozwiń
Avatar
bolo / 27 sierpnia 2008 o 22:24
A CZY LEKARZA NIE STAĆ KUPIĆ SOBIE BUTELKI WÓDKI.TYLKO MUŚI BRAĆ OD PACJĘTÓW------WSTYD .BIEDAKI.
Avatar
Łapownik ??? / 27 sierpnia 2008 o 21:23
Swego czasu znajomy prokurator (rzecz działa się w Lublinie) wręczył mi butelkę alkoholu po zakończonym leczeniu. Gdy wzbraniałem się mówiąc, że za to jego koledzy ani chybi mnie oskarżą zaśmiał się, że to tzw. "wziątko" i żebym nie przesadzał. Przecież to nic nagannego.
Avatar
an. / 27 sierpnia 2008 o 21:12
Rozumiem zatem, że teraz prokuratorzy zasypią sądy pozwami przeciwko nauczycielom, którzy przyjmują kwiaty i bombonierki w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego. Bo to przecież też zaprzecza idei bezpłatnej oświaty...
Avatar
niepijący / 27 sierpnia 2008 o 20:26
Kto nie jest bez winy - niech rzuci.....butelką wódki, Pan Prokurator też.....
Avatar
platfus / 31 sierpnia 2008 o 01:40
było było wtym filmie takie imię Tradycja, to prawda, było też -"panowie pozwolą, moja żona Zofija" a może to w innym nie pamiętam.
Avatar
STYX / 28 sierpnia 2008 o 10:40
Flaszkę ???? A kopa w d*** nie wystarczy ???
Avatar
drB / 28 sierpnia 2008 o 08:06
Nie wciskajmy lekarzom prezentów czy kopert z pieniędzmi.A jeśli wciskamy to nie oskarżamy bo to jest wyjątkowe chamstwo i obłuda!!Najpierw zginamy się uniżenie. Prosimy o wzięcie prezenciku a później biegniemy po policję itp..OHYDA!!!!!
Avatar
Palikot / 27 sierpnia 2008 o 22:28
Co to jest tradycja, takie imie miało dziecko bohatera filmu Barei, czy o to chodzi ?
Czy w Polsce działa Prawo, czy Tradycja ?
Bo chyba czegoś nie rozumiem, chyba jakiś głupi jestem, czy co ?
Polska i przestrzeganie w nim prawa, to jeden Wielki Burdel .
Avatar
~Marcin~ / 27 sierpnia 2008 o 22:27
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 20 czerwca 2001 r., I KZP 5/2001, stwierdził, że <<przyjęta wykładnia nie może prowadzić do rozszerzenia penalizacji np. w odniesieniu do osób wręczających korzyści majątkowe z wdzięczności za efekty leczenia, osobom „pełniącym funkcje publiczne” (art. 229 kk), jeżeli zachowanie takie mieściłoby się w granicach zwyczaju, jako okoliczności wyłączającej bezprawność czynu (pozaustawowy kontratyp).>> Tłumacząc to z polskiego na nasze, oznacza, iż zdaniem SN nie powinno być karalne zwyczajowe wręczanie lekarzowi podziękowania za efekty leczenia.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 20 czerwca 2001 r., I KZP 5/2001, stwierdził, że <<przyjęta wykładnia nie może prowadzić do rozszerzenia penalizacji np. w odniesieniu do osób wręczających korzyści majątkowe z wdzięczności za efekty leczenia, osobom „pełniącym funkcje publiczne” (art. 229 kk), jeżeli zachowanie takie mieściłoby się w granicach zwyczaju, jako okoliczności wyłączającej bezprawność czynu (pozaustawowy kontratyp).>> Tłumacząc to z polskiego na nasze, oznacza, iż zdaniem SN nie powinno być karal... rozwiń
Avatar
bolo / 27 sierpnia 2008 o 22:24
A CZY LEKARZA NIE STAĆ KUPIĆ SOBIE BUTELKI WÓDKI.TYLKO MUŚI BRAĆ OD PACJĘTÓW------WSTYD .BIEDAKI.
Avatar
Łapownik ??? / 27 sierpnia 2008 o 21:23
Swego czasu znajomy prokurator (rzecz działa się w Lublinie) wręczył mi butelkę alkoholu po zakończonym leczeniu. Gdy wzbraniałem się mówiąc, że za to jego koledzy ani chybi mnie oskarżą zaśmiał się, że to tzw. "wziątko" i żebym nie przesadzał. Przecież to nic nagannego.
Avatar
an. / 27 sierpnia 2008 o 21:12
Rozumiem zatem, że teraz prokuratorzy zasypią sądy pozwami przeciwko nauczycielom, którzy przyjmują kwiaty i bombonierki w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego. Bo to przecież też zaprzecza idei bezpłatnej oświaty...
Avatar
niepijący / 27 sierpnia 2008 o 20:26
Kto nie jest bez winy - niech rzuci.....butelką wódki, Pan Prokurator też.....
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 1

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 11

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 3

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 1 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 1 8

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 3

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 7

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!