czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Francuzi zamkną Zakłady Tytoniowe w Lublinie i zbudują akademiki?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2012, 20:35

 (Archiwum)
(Archiwum)

Francuski właściciel Zakładów Tytoniowych w Lublinie na terenach należących do firmy chce budować bloki. Natomiast w sprawie zapowiadanych, wielomilionowych inwestycjach w innowacyjne filtry do papierosów, głucha cisza. Pracownicy boją się, że Francuzi zamkną zakład.

Zakłady Tytoniowe w Lublinie zostały sprzedane w lutym ubiegłego roku. Francuska spółka Biosyntec kupiła od Skarbu Państwa 70 proc. akcji firmy za ok. 32 mln zł. Nowe władze spółki zapowiadały, że w ciągu 4 lat Biosyntec zainwestuje w Lublinie 100 mln zł i da pracę ok. 1000 osobom. W lubelskim zakładzie miała ruszyć pierwsza na świecie linia do produkcji filtrów ograniczających ryzyko zachorowania na raka.

– Przejmując zakłady tytoniowe zyskujemy możliwość rozwoju i uruchomieniu filtrów na globalną skalę – mówił „Rzeczpospolitej” Iman Emami, prezes i właściciel francuskiej firmy Biosyntec.

Papierosy z innowacyjnymi filtrami miały pojawić się na rynku pod koniec ubiegłego roku. Tak się nie stało. W sprawie inwestycji Biosyntecu w Lublinie też cisza. Pracownicy ZTL z rosnącym niepokojem patrzą w przyszłość. Boją się, że Francuzi wcale nie zamierzają rozwijać lubelskiego zakładu.

– Temat filtrów papierosowych, które miały neutralizować dym nikotynowy to zwykła ,,ściema” – zaalarmował nas jeden z naszych Czytelników. – Nikt nawet nie zastanawia się nad rozbudową zakładu. Okazuje się, że nowym właścicielom chodziło nie o produkowanie papierosów, ale o teren, na którym chcą budować akademiki.

– Rzeczywiście, do urzędu miasta wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji przy ul. Wrotkowskiej 2 – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik lubelskiego Ratusza. – Chodzi o budynki mieszkalne. Wniosek złożyły Zakłady Tytoniowe w Lublinie.
Szczegóły projektu nie są znane. Ale jeśli ZTL rzeczywiście chce tam postawić akademiki, to na realizację tego planu ma niewielkie szanse. Rejon ul. Wrotkowskiej jest bowiem przeznaczony pod inwestycje przemysłowe. Dlatego, jak ustaliliśmy, Ratusz nie chce zgodzić się na budowę. Sami urzędnicy nie chcą komentować sprawy. – Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – dodaje Mieczkowska-Czerniak. – Cały czas trwają prace nad wydaniem warunków zabudowy. To już finalny etap.

Obecnie w zakładach w Lublinie i spółce-córce w Krasnymstawie pracuje łącznie 400 osób. – Teraz jest jeszcze 2-letni okres ochronny i nie ma zwolnień, ale wkrótce okaże się, że po ZTL po Lublinie i Fermentowni w Krasnymstawie zostaną tyko zgliszcza. Znów po fakcie będą protesty, ale ludziom już nikt nie pomoże – obawiają się pracownicy.

Innowacyjne filtry to nie jedyna obietnica, z której jak dotąd nic nie wyszło. W połowie ubiegłego roku Fundacja Biosyntec Energaaz kierowana przez Imana Emamiego, prezesa Biosyntec, deklarowała, że będzie finansować stypendia dla studentów z Lublina, którzy chcieliby studiować w New York University. Podpisano nawet w tej sprawie list intencyjny z rektorem UMCS i prezydentem Lublina. – W ramach tej umowy żaden student jeszcze nie pojechał do Nowego Jorku – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS.

Prezes ZTL, z którym byliśmy umówieni na spotkanie, odwołał je z powodu choroby. Członek zarządu, z którym usiłowaliśmy się skontaktować wczoraj przez cały dzień, nie znalazł czasu na rozmowę. Do momentu oddania gazety do druku nikt z zarządu nie odpowiedział też na pytania zadane mailem.

Zakłady Tytoniowe w Lublinie

Na rynku od 1934 roku. W głównym zakładzie zatrudniają 150 pracowników, zaś kolejne 250 osób pracuje w spółce córce, w Krasnymstawie. Tamtejsza FTK prowadzi kontraktację i skup oraz przerabia tytoń przemysłowy. Firma zajmuje się nie tylko produkcją papierosów, ale wytwarza również gilzy i tytonie. Zajmuje się również dystrybucją cygar i bibułek tytoniowych. Zakłady mają dziś 20 proc. udziałów w krajowym rynku tytoniu. Jeśli chodzi o produkcję papierosów, firma jest daleko poza czołówką. Do lubelskiego zakładu należy zaledwie 0,5 proc. krajowego rynku. Francuski koncern Biosyntec zajmuje się zaś przede wszystkim wytwarzaniem produktów biotechnologicznych wykorzystywanych w przemyśle.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
cwaniara
cwaniara
natka
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

cwaniara
cwaniara (11 stycznia 2012 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale z was ŁOSIE. Daliście się zrobić ciapatemu na szaro, bez użycia ani jednego grama mydła!!! Buahaha
Rozwiń
cwaniara
cwaniara (11 stycznia 2012 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale z was ŁOSIE. Daliście się zrobić ciapatemu na szaro, bez użycia ani jednego grama mydła!!! Buahaha
Rozwiń
natka
natka (11 stycznia 2012 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='EKONOMISTA' timestamp='1326268509' post='582207']
Dostaliście 1% akcji ale i tak ich sprzedacie i nawet szczeknąć nie będziecie mogli w pobliżu zakładu.Dostajecie akcje - sprzedajecie byle komu ,a pózniej rączka w nocniczku.Na tym polega kapitalizm,ale bułkie z masłem i szynką jecie.No i macie drugie Japonie.
[/quote]
Proponuję szczególnie pracownikom po LIDERZE ubiegać się o stypendia na NEW YORK UNIWERSITY - zakwaterowanie gwarantowane na miejcu w LUBLINIE przy ul. Wrotlowskiej 2!
Rozwiń
Robol
Robol (11 stycznia 2012 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wczoraj w tvn pokazywali b.posła Misztala ma 10 najdroższych samochodów świata dla każdego garaż.On to kupił odpisując sobie od podatku,puszczając w koszty działalności.Wy robole naginacie i nawet internetu około 70 zł m-c nie odpiszecie od podatku,nie możecie być mądrzy tylko arbait,arbait,arbait.Ukończone gimnazjum czy magister i tak zmywak,zmywak,zmywak.
Rozwiń
EKONOMISTA
EKONOMISTA (11 stycznia 2012 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='misiek' timestamp='1326227575' post='582103']
Ciekawe czy za dwa lata nadal będą modne wypowiedzenia doręczane przez kuriera? Ten "szczyt przyzwoitości" pracodawcy odnotowano ostatnio właśnie w Lublinie.
Powodzenia życzę Pracownikom!

P.S.
Zacznijcie wysyłać dokumenty aplikacyjne... aha, sprawdzajcie koniecznie czy u przyszłego pracodawcy nie szykuje się aby prywatyzacja, bo na 99% traficie "z deszczu pod rynnę".
[/quote]
Dostaliście 1% akcji ale i tak ich sprzedacie i nawet szczeknąć nie będziecie mogli w pobliżu zakładu.Dostajecie akcje - sprzedajecie byle komu ,a pózniej rączka w nocniczku.Na tym polega kapitalizm,ale bułkie z masłem i szynką jecie.No i macie drugie Japonie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!