niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

"Fstydliwe" tabliczki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2007, 16:43
Autor: DOMINIK SMAGA

Dopiero po naszej interwencji władze Lublina obiecały wymianę tabliczek z nazwami ulic z błędami ortograficznymi.

Za takie błędy uczniowie w szkołach dostają obniżone oceny. U nas nikomu to nie przeszkadzało.
1-go Maja i 3-go Maja. Takie napisy widnieją na niebieskich tabliczkach przy jednych z najważniejszych ulic Lublina. Sęk w tym, że to błędna pisownia. - Powinniśmy pisać 1 Maja i 3 Maja - mówi prof. Anna Pajdzińska, polonista, prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Tabliczki wiszą od lat, a władze miasta nie robią nic, by usunąć błędy. - Generalnie musimy trzymać się takiej pisowni, jaka znajduje się w uchwale w sprawie nadania ulicy nazwy - mówi Eugeniusz Janicki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w lubelskim Urzędzie Miasta.

Poprosiliśmy o okazanie dokumentów, na których podstawie nadano ulicom nazwy 1 Maja i 3 Maja. Biuro Prasowe Ratusza nie zdołało ich odnaleźć. Dostaliśmy tylko "Dziennik Zarządu Miasta Lublina” z 1934 roku. W jednym z numerów tego oficjalnego biuletynu magistratu znajduje się wykaz wszystkich lubelskich ulic, w tym "1-go Maja” i "3-go Maja”. Takie były wówczas zasady poprawnej pisowni. Dlatego w spisie widnieją m.in. ulice: "Ś-to Duska”, czy "Archidjakońska. Ale przy tych dwóch ostatnich ulicach wiszą tabliczki zgodne ze współczesną ortografią.
- 1-go Maja i 3-go Maja to formy archaiczne. Gdyby uczeń użył takich form pisząc dyktando, to nauczyciel uznałby to za błąd - dodaje prof. Pajdzińska.
Co na to władze? - Oczywiście, że zmienimy tabliczki i zawiesimy takie, na których będzie już właściwa pisownia - obiecuje Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. Urzędnicy tłumaczą, że przy wymianie zniszczonych tabliczek poprawiają zmiany pisowni. - Tak zrobiliśmy z ul. Hugona Kołłątaja, przy której dotychczas wisiały napisy "Hugo Kołłątaja - mówi Janicki. Ta zmiana wzbudzała duże emocje, wielu taka pisownia raziła, ale najnowsze słowniki są nieubłagane: Hugo, Hugona, Hugonie...
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!