Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2015 r.
20:18
Edytuj ten wpis

Gawrony z miasta! Ruszyła akcja płoszenia ptaków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
163 17 A A

W Ogrodzie Saskim rozpoczęło się płoszenie gawronów. W marcu podobną akcję na terenie swojego parku rozpocznie Szpital Neuropsychiatryczny przy ul. Abramowickiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sokolnik właśnie zaczął płoszenie gawronów w Ogrodzie Saskim. - Pracujemy od rana do wieczora, akcja potrwa do 16 kwietnia - mówi Michał Bień, właściciel drapieżników. - W akcję zaangażowane są trzy ptaki. Czasem krążą wszystkie, czasem dwa. Wymieniają się w zależności od potrzeby - dodaje sokolnik, który do Lublina przyjechał aż z Elbląga. Ze swoimi ptakami pracuje na co dzień na wojskowym lotnisku pod Malborkiem, a z wojskiem leciał m.in. na Litwę.

Już trzeci rok z rzędu miasto próbuje pozbyć się - także w ten sposób - gawronów, których obecność przeszkadza części użytkowników parku.
- Płoszenie odbywa się w ramach zlecenia na bieżące utrzymanie parku - informuje Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. W zeszłym roku po wiosennym płoszeniu gawronów w parku pozostało tu 80 gniazd, podczas gdy rok wcześniej było ich tu 500.

Usługami sokolnika interesują się również właściciele terenów prywatnych. - Zwrócili się do nas mieszkańcy rejonu Al. Racławickich. Pytali o szczegóły płoszenia ptaków - przyznaje Iwona Brankiewicz z Urzędu Miasta.
Wiosną podobną akcję na terenie swojego parku rozpocznie Szpital Neuropsychiatryczny przy ul. Abramowickiej. - Teren parku, który jest pod ochroną konserwatora zabytków i konserwatora przyrody, jest bardzo rozległy. Ma 6 hektarów. Dlatego przylatuje tu mnóstwo ptaków, które zanieczyszczają ten teren - mówi Jeremi Karwowski, rzecznik Szpitala Neuropsychiatrycznego. - Chodzi też o zakłócanie ciszy. Część pacjentów wychodzi na zewnątrz na warsztaty terapii zajęciowej. Ptaki uniemożliwiają normalne funkcjonowanie placówki.

Akcja, którą szpital prowadzi od dwóch lat, okazała się bardzo skuteczna. W 2013 r. w parku przy ul. Abramowickiej było 350 gniazd gawronów, w ubiegłym roku 80, a obecnie zostało już ich tylko 20. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy zdążyć z akcją strącania gniazd do końca lutego. Natomiast od początku marca do końca kwietnia będzie trwała właściwa akcja płoszenia ptactwa - precyzuje Karwowski. - Ze względu na postępowanie przetargowe nie mogę zdradzić kosztów takich usług.

Sokolnik musi mieć ukończony kurs sokolniczy zakończony zdanym egzaminem w Polskim Związku Łowieckim. Do płoszenia gawronów w parku przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym będzie używał jastrzębia, sokoła i rarogów.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kruchtovyj uobSerVatorr / 19 lutego 2015 o 18:39

Dzięki ku-x-wa wielkie. Na Nałkowskich nie da się już wiosną i latem spać od 3. Masy tego czarnego gó-wna je-bią od bladego świtu. Przepłoszone z centrum będą odlatywać w inne rejony. To czarne gó-wno trzeba po prostu odstrzeliwać a nie obejmować pełną ochroną. Przepisy regulujące to są kretyńskie, absurdalne i idiotyczne. Tego tałatajstwa jest tysiące.


Dzięki ku-x-wa wielkie. Na Nałkowskich nie da się już wiosną i latem spać od 3. Masy tego czarnego gó-wna je-bią od bladego świtu. Przepłoszone z centrum będą odlatywać w inne rejony. To czarne gó-wno trzeba po prostu odstrzeliwać a nie obejmować pełną ochroną. Przepisy regulujące to są kretyńskie, absurdalne i idiotyczne. Tego tałatajstwa jest tysiące.

To nie wina "przepłaszaczy", lecz tych ktorzy je stale dokarmiają ! Najpierw przyjrzyjcie się "czy aby nikt na pewno nie wyrzuca chleba w parkach i innych widocznych miejscach blisko Was ?" Ptaki zlatują się do jedzenia -jeśli ludzie (np.Wasi sąsiedzi) je bedą dokarmiać, to nie dziwcie się ,że ptaki się blisko was będą osiedlać. Ptak -jeśli nie będzie miał TUTAJ co jeść -to przeniesie się w inne miejsce. Proste !

To nie wina "przepłaszaczy", lecz tych ktorzy je stale dokarmiają ! Najpierw przyjrzyjcie się "czy aby nikt na pewno nie wyrzuca chleba w parkach i innych widocznych miejscach blisko Was ?" Ptaki zlatują się do jedzenia -jeśli ludzie (np.Wasi sąsiedzi) je bedą dokarmiać, to nie dziwcie się ,że ptaki się blisko was będą osiedlać. Ptak -jeśli nie będzie miał TUTAJ co jeść -to przeniesie się w inne miejsce. Proste !

rozwiń
Avatar
sgydcaus / 19 lutego 2015 o 08:05

Po prostu rewelacja - co roku 50 tys. zł wywalane po to by na 2 miesiące w Saskim był spokój. Ludzie weźcie się opamiętajcie - filmiki zamieszczone powyżej jednego z komentujących - dokąłdnie pokazują jaki jest efekt tego płoszenia - a Saski jak było obsssssssrany latem tak jest nadal. Ale kasa leci .....

Avatar
Wiesiek / 19 lutego 2015 o 07:52

Dzisiaj cała zgraja nocowała na drzewach u mnie pod oknem. Tyle kasy prezydent wywala żeby nam przeszkadzać! Dla mnie ważniejsze jest żeby się wyspać niż g..na w parku!

Avatar
wrona / 19 lutego 2015 o 05:23

Mieszkańcy powinni opuścić miasto a w nim powinny mieszkać gawrony.Jezeli jest tu pożywienie mieszkańcy dożywiają/ to ptaki go nie opuszczą.Gawronów jest w przyrodzie za dużo..Walka z wiatrakami nie da zadnych efektów.

Avatar
abi / 18 lutego 2015 o 22:37

To juz wiem czemu od kilku dni mam sukcesywnie obsrany samochód na LSMie. Miasto to nie tylko saski. Prezydencie, marionetko obudź się !!

Ojej ojej. Mam obsrany samochód, prezydencie ratuj ! Przestań sam srać, może wtedy i ptaki przestaną.

Avatar
abi / 18 lutego 2015 o 22:36

Dzięki ku-x-wa wielkie. Na Nałkowskich nie da się już wiosną i latem spać od 3. Masy tego czarnego gó-wna je-bią od bladego świtu. Przepłoszone z centrum będą odlatywać w inne rejony. To czarne gó-wno trzeba po prostu odstrzeliwać a nie obejmować pełną ochroną. Przepisy regulujące to są kretyńskie, absurdalne i idiotyczne. Tego tałatajstwa jest tysiące.

Weź coś na uspokojenie. Tylko nie browar.

Avatar
abi / 18 lutego 2015 o 22:34

Wierzyć się nie chce. Na ulicach kupa petów, śmieci, gimgłupki drą ryje na ulicach, w autobusach muzyka leci na cały regulator, żule śmierdzą i co? Nic, bo to ludzie. Rasa panów. Ale ptak nasrać nie może, bo jaśniepaństwu przeszkadza. Rzygać się chce na tę obłudę. Na szczęście żaden sokół z jego popapranym właścicielem nie jest w stanie przegonić na stałe ptactwa. Lublin się wyludnia, bo tu nie ma po co siedzieć. Dzięki temu drzewa odrosną i ptaki wrócą.

Avatar
anka / 18 lutego 2015 o 21:42

Z miasta to powinni zniknąć ci, którym przeszkadzają zieleń i ptaki, a nie przeszkadza trwonienie naszych pieniędzy.

Avatar
Stachu / 18 lutego 2015 o 21:14

i znów pieniądze w błoto, marnotrastwo publicznych pieniędzy to specyfika tej władzy, bo efektów sokolnika jak nie było tak nie będzie.

Avatar
Gość / 18 lutego 2015 o 21:09

A może by tak nowy oficer pieszy i stary rowerowy zaczeli cos robic w tym urzedzie?!?!? Proponuję poranne spacery w saskim w celu ploszenia gawronów .... 

Avatar
Kruchtovyj uobSerVatorr / 19 lutego 2015 o 18:39

Dzięki ku-x-wa wielkie. Na Nałkowskich nie da się już wiosną i latem spać od 3. Masy tego czarnego gó-wna je-bią od bladego świtu. Przepłoszone z centrum będą odlatywać w inne rejony. To czarne gó-wno trzeba po prostu odstrzeliwać a nie obejmować pełną ochroną. Przepisy regulujące to są kretyńskie, absurdalne i idiotyczne. Tego tałatajstwa jest tysiące.


Dzięki ku-x-wa wielkie. Na Nałkowskich nie da się już wiosną i latem spać od 3. Masy tego czarnego gó-wna je-bią od bladego świtu. Przepłoszone z centrum będą odlatywać w inne rejony. To czarne gó-wno trzeba po prostu odstrzeliwać a nie obejmować pełną ochroną. Przepisy regulujące to są kretyńskie, absurdalne i idiotyczne. Tego tałatajstwa jest tysiące.

To nie wina "przepłaszaczy", lecz tych ktorzy je stale dokarmiają ! Najpierw przyjrzyjcie się "czy aby nikt na pewno nie wyrzuca chleba w parkach i innych widocznych miejscach blisko Was ?" Ptaki zlatują się do jedzenia -jeśli ludzie (np.Wasi sąsiedzi) je bedą dokarmiać, to nie dziwcie się ,że ptaki się blisko was będą osiedlać. Ptak -jeśli nie będzie miał TUTAJ co jeść -to przeniesie się w inne miejsce. Proste !

To nie wina "przepłaszaczy", lecz tych ktorzy je stale dokarmiają ! Najpierw przyjrzyjcie się "czy aby nikt na pewno nie wyrzuca chleba w parkach i innych widocznych miejscach blisko Was ?" Ptaki zlatują się do jedzenia -jeśli ludzie (np.Wasi sąsiedzi) je bedą dokarmiać, to nie dziwcie się ,że ptaki się blisko was będą osiedlać. Ptak -jeśli nie będzie miał TUTAJ co jeść -to przeniesie się w inne miejsce. Proste !

rozwiń
Avatar
sgydcaus / 19 lutego 2015 o 08:05

Po prostu rewelacja - co roku 50 tys. zł wywalane po to by na 2 miesiące w Saskim był spokój. Ludzie weźcie się opamiętajcie - filmiki zamieszczone powyżej jednego z komentujących - dokąłdnie pokazują jaki jest efekt tego płoszenia - a Saski jak było obsssssssrany latem tak jest nadal. Ale kasa leci .....

Avatar
Wiesiek / 19 lutego 2015 o 07:52

Dzisiaj cała zgraja nocowała na drzewach u mnie pod oknem. Tyle kasy prezydent wywala żeby nam przeszkadzać! Dla mnie ważniejsze jest żeby się wyspać niż g..na w parku!

Avatar
wrona / 19 lutego 2015 o 05:23

Mieszkańcy powinni opuścić miasto a w nim powinny mieszkać gawrony.Jezeli jest tu pożywienie mieszkańcy dożywiają/ to ptaki go nie opuszczą.Gawronów jest w przyrodzie za dużo..Walka z wiatrakami nie da zadnych efektów.

Avatar
abi / 18 lutego 2015 o 22:37

To juz wiem czemu od kilku dni mam sukcesywnie obsrany samochód na LSMie. Miasto to nie tylko saski. Prezydencie, marionetko obudź się !!

Ojej ojej. Mam obsrany samochód, prezydencie ratuj ! Przestań sam srać, może wtedy i ptaki przestaną.

Avatar
abi / 18 lutego 2015 o 22:36

Dzięki ku-x-wa wielkie. Na Nałkowskich nie da się już wiosną i latem spać od 3. Masy tego czarnego gó-wna je-bią od bladego świtu. Przepłoszone z centrum będą odlatywać w inne rejony. To czarne gó-wno trzeba po prostu odstrzeliwać a nie obejmować pełną ochroną. Przepisy regulujące to są kretyńskie, absurdalne i idiotyczne. Tego tałatajstwa jest tysiące.

Weź coś na uspokojenie. Tylko nie browar.

Avatar
abi / 18 lutego 2015 o 22:34

Wierzyć się nie chce. Na ulicach kupa petów, śmieci, gimgłupki drą ryje na ulicach, w autobusach muzyka leci na cały regulator, żule śmierdzą i co? Nic, bo to ludzie. Rasa panów. Ale ptak nasrać nie może, bo jaśniepaństwu przeszkadza. Rzygać się chce na tę obłudę. Na szczęście żaden sokół z jego popapranym właścicielem nie jest w stanie przegonić na stałe ptactwa. Lublin się wyludnia, bo tu nie ma po co siedzieć. Dzięki temu drzewa odrosną i ptaki wrócą.

Avatar
anka / 18 lutego 2015 o 21:42

Z miasta to powinni zniknąć ci, którym przeszkadzają zieleń i ptaki, a nie przeszkadza trwonienie naszych pieniędzy.

Avatar
Stachu / 18 lutego 2015 o 21:14

i znów pieniądze w błoto, marnotrastwo publicznych pieniędzy to specyfika tej władzy, bo efektów sokolnika jak nie było tak nie będzie.

Avatar
Gość / 18 lutego 2015 o 21:09

A może by tak nowy oficer pieszy i stary rowerowy zaczeli cos robic w tym urzedzie?!?!? Proponuję poranne spacery w saskim w celu ploszenia gawronów .... 

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 11 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 105 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 6

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 17 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!