poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Gender na KUL. Biskup Mering żąda wyjaśnień od rektora

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2013, 16:51
Autor: rp

Wyjaśnień, dlaczego na KUL prowadzone będą wykłady z tematyki „gender” (o roli płci w kulturze i społeczeństwie), żąda biskup włocławski Wiesław Mering.

Duchowny wysłał w tej sprawie oficjalne zapytanie do rektora ks. Antoniego Dębińskiego. Meringa interesuje zwłaszcza sprawa, czy „program (wykładów – rp) został przygotowany we współpracy z ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, czyli środowiskiem bliskim „Krytyce Politycznej” i skrajnej lewicy”.

Wykład pod nazwą „Gender: feminizm, queer studies, men’s studies” znalazł się w bloku zajęć fakultatywnych na uruchamianym właśnie na KUL kierunku Teksty kultury i animacja sieci. Zaplanowano go na rok akademicki 2015/2016.

Celem jest – jak tłumaczy Instytut Filologii Polskiej – pokazanie studentom, że są popularne badania literackie, których punktem wyjścia jest „płeć” traktowana jako kategoria społeczno-kulturowa, a propagowanie takiego podejścia.

„Uważamy (…), że należycie wykształcony, dojrzały humanista powinien być zdolny do podjęcia odpowiedzialnej dyskusji także ze zwolennikami poglądów, które nie znajdują jego aprobaty” napisali przedstawiciele Instytutu w odpowiedzi biskupowi. A współpracę z Teatrem NN uznali za „zaszczytną” i „niezwykle cenną”. Przypominają, że ośrodek od lat współpracuje z lubelską Kurią.

„Obowiązkiem uniwersytetu, zwłaszcza uniwersytetu katolickiego, jest analizowanie ważnych wątków dyskursu publicznego w sposób zorganizowany i usystematyzowany” – odpowiedział biskupowi Antoni Dębiński, rektor KUL.

Mering zapowiedział, że sprawę poruszy na najbliższym posiedzeniu Konferencji Episkopatów Polski w Krakowie.

– Nie mam nic przeciw temu, żeby uczyć rozmawiać. Sam jestem gotów i rozmawiałem w życiu z najrozmaitszymi ludźmi; ale nie wolno sprawiać wrażenia, że pogląd przeciwnika Kościoła jest mi bliższy, niż pogląd Ewangelii, bo wtedy stajemy się jak te uniwersytety amerykańskie, które aborcjoniście jakim jest prezydent USA wręczają swoje wyrazy uznania, dyplomy, tytuły itd. – powiedział Radiu Maryja ks. bp Wiesław Mering
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
obserwator
tadeusz
lechu
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

obserwator
obserwator (20 czerwca 2013 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak, można to sprawdzić. Ale najpierw sprawdzę ip waszych komputerów. To nawet będzie łatwiejsze.

Co ci da ip komputera, jak udowodnisz, że ta oosoba przy nim siedziała, straszeniem ludziom gęby nie zamkniesz, a na KUL źle się dzieje, rektor straszy zwolnieniami, a sam zatrudnia swoich ludzi. Ludzie nie wytrzymują już tego dręczenia psychicznie. Moim zdaniem rektorem powinna być osoba, może - jeśli nie zdolna naukowo, to przynajmniej  inteligentna, a tu komuś tego brakuje.

Rozwiń
tadeusz
tadeusz (20 czerwca 2013 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak, można to sprawdzić. Ale najpierw sprawdzę ip waszych komputerów. To nawet będzie łatwiejsze.

Rozwiń
lechu
lechu (20 czerwca 2013 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co sie POrobiło z tej uczelni? Staje się POwoli przystawką lewactwa, brrrrrr, dewiacji i zboczeń. Hę, bo to take tera modne y swatowe, ne? PRAWDA jest jedna i to jest ta PRAWDA, którą jest Jezus Chrystus, Jego nauka i Jego świętych oraz błogosławionych jak JPII. Inne treści nie pochodzą od Niego. Pochodzą od Diabła, wszelkie zboczenia, dewiacje, nadużycia, grzech po prostu. dziwne, że łoświecone ks. prof tego nie dostrzegają. a może już On nie zwycięża, tylko Tamten, odwieczny zbuntowany Dewiant? zastanówcie się co robicie i na jaką droge weszliście kulowcy. Ona jest ślepa!

Rozwiń
Zenek
Zenek (19 czerwca 2013 o 22:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://teatrnn.pl/kalendarium/node/1316/spotkanie_z_agnieszk%C4%85_wi%C5%9Bniewsk%C4%85

Rozwiń
ki
ki (19 czerwca 2013 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

podobno na kul-u  jeden z prorektorów uczelni chce wpuscic firmę swojej zony (sprzątającą i ochroniarską) i po to chce

zwolnić ludzi, ktorzy do tej pory tam pracują. na razie jest przygotowanie pod to gruntu, ogłoszono ze mogą być zwolnienia czy

jest ktos kto moze to sprawdzić czy tam mozna robic przekrety?

to jest bujda z ta firmą żony.ale ,że firma obca ma być to jest pewne.

natomiast na fali czystki przyszli jacyś spece od administracji,ktorzy sa tak rozgarnięci,że połamią się o własne ołowki i tak coś kombinują.

Po wczorajszym zebraniu mogę doradzić władzom:

mieszkania-powołać spółdzielnię ,wspolnotę,urealnić czynsze i dać na własny rozrachunek,

sprzataczki przenieść do fundacji rozwoju kul,niech ona stosuje elastycznośc w zatrudnieniu i zlecić jej sprzatanie i ochronę.ludzie powinni na tym lepiej wyjsc niż przejmie ich firma i będzie stosować umowy o dzieło za 5 zł /godz.tak płacą firmy

obiekty sportowe z głową wydzierżawić ,podobnie jak dworek czy obiekt w kazimierzu.

wydawnictwo ograniczyć do wydawania.dystrybucję i magazyny zlikwidować.Ksiązki i tak z drukarni trafiają co najwyżej do magazynu bo dystrybucja jest pod psem.

W takim miejscu jak kul powinien być zakład pomocniczy ,który będzie realizował potrzeby uczelni.Skoro jest fundacja to ona powinna przejąc te obowiązki ma to w końcu w statucie ale myślenie kul jest inne.

Nawet gdyby tak zrobić to ogłosiliby przetarg ,bo niby tak trzeba i nici z tego.dalej inni bedą zarabiac kosztem ludzi

fundusze unijne powinny służyc uczelni a nie nabijaniu kasy realizatorom.

I najwazniejsze rozumiem trudną sytuację kul-u ale mądrością władz byłoby to tak rozegrac aby etaty uratowac a nie wszystko ciąc .

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!