środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Genetyczny bliźniak uratował mu życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2012, 18:19

Fot. Maciej Kaczanowski (Maciej Kaczanowski)
Fot. Maciej Kaczanowski (Maciej Kaczanowski)

Sylwester z Lublina właśnie poznał swojego brata. Łukasz z Koszalina jest jego genetycznym bliźniakiem. – Mam teraz grupę krwi jak Łukasz i zmienił mi się kolor oczu. Są bardziej niebieskie. Jak Łukasza

Ta niezwykła historia zaczęła się ponad dwa lata temu, kiedy Sylwester Wronowski z Lublina przeszedł przeszczep szpiku. Dawcę znał tylko z listów. Teraz wreszcie go poznał osobiście. To Łukasz Soja z Koszalina. Obu panów dzielą setki kilometrów, ale łączy coś wyjątkowego: są bliźniakami genetycznymi. To znaczy, że ich geny są tak dopasowane, że mogło dojść do przeszczepu.

Zgodnie z prawem przez dwa lata biorca i dawca nawet nie mogą znać swoich imion. Łukasz tylko wiedział, że jego komórki macierzyste ratują życie Polakowi, że to mężczyzna i ile ma lat. Ale już wtedy obaj wiedzieli, że po upływie przepisowych dwóch lat się spotkają.

– Tydzień po oddaniu szpiku napisałem list do Sylwka. Teraz mówię po imieniu, wtedy jeszcze nie mogłem – tłumaczy pan Łukasz. – Informowałem, że chciałbym go poznać. Dopiero po jakimś czasie dostałem odpowiedź.

– Odpisałem po pół roku, kiedy wiedziałem, że wychodzę ze szpitala i już tam nie wrócę – mówi Sylwester.

Listy między genetycznymi bliźniakami przekazywała Fundacja DKMS Polska. To ona prowadzi rejestr potencjalnych dawców, w którym znajdował się pan Łukasz. I to fundacja organizuje spotkania genetycznych bliźniąt.

Co czują genetyczni bliźniacy, którzy się pierwszy raz spotykają? – Niesamowitą dumę, szczęście, ekscytację. Wszystkie emocje z ostatnich dwóch lat – mówi pan Łukasz.

–Tego nie można opisać słowami. To wielkie emocje, radość, że mogłem uścisnąć mu dłoń – mówi pan Sylwester. – Dla mnie Łukasz jest jak rodzina.

Ale obu łączą nie tylko emocje. – Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy. Zmienił mi się też kolor oczu, miałem zielone, teraz mam bardziej zielono-niebieskie. Biorca po przeszczepie jest taką hybrydą – mówi pan Sylwester.

A dawca podkreśla, że gdyby mógł, zrobiłby to jeszcze raz. – To nic nie boli. To tylko kilka ukłuć, a samo pobieranie szpiku odbywa się pod narkozą – mówi pan Łukasz. – Zachęcam innych, ale to musi być przemyślana decyzja. Żeby dawca nie zrezygnował, kiedy zadzwoni do niego telefon z informacją, że pojawił się biorca.

Bo biorca już wie, że ma szansę na przeżycie.

Dawcy są potrzebni!

Do rejestru dawców szpiku może dołączyć większość zdrowych, dorosłych osób do 55 roku życia. Więcej informacji znajdziesz na stronie Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska: www.dkms.pl. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest jednak bardzo trudne. Dlatego im więcej osób, trafi do rejestru, tym więcej chorych będzie miało realną szansę na przeszczep szpiku.
Wśród osób, które czekają na taką szansę jest Karol Wlazły.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Renata
Tomek
mateusz kepa
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Renata
Renata (21 czerwca 2016 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A mozna sprawdzic czy sie jest dawca dla ko go sz Polski w Anglii?
Rozwiń
Tomek
Tomek (9 listopada 2012 o 23:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A tak historia tak się zaczęła: [url="http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100607/KOSZALIN/111176238"]http://www.gk24.pl/a...ZALIN/111176238[/url]

Od momentu publikacji tego artykułu byłem i nadal jestem w kontakcie z Łukaszem. Nie da się tego opisać słowami jaki on był z tego powodu szczęśliwy! :) Jego radość udzielała się innym. Potem długie miesiące oczekowania i wreszcie list od biorcy świadczący o tym, że się udało!

Nigdy nie zapomnę momentu i towarzyszącego wzruszenia gdy wreszcie do Łukasza dotarł list od Sylwka. Wtedy już było wiadomo, że zabieg przeszczepu się udał, a biorca (którego imienia wtedy nie znaliśmy) będzie żył! :) Radości z tego listu nie da opisać się żadnymi słowami. Moment jego otrzymania był zapewne jednym z najszczęśliwszych w życiu Łukasza, a dzień ten na zawsze pozostanie w jego sercu, a także w sercach jego rodziny i przyjaciół.

No i wreszcie nastał upragniony dzień 24 listopada br. kiedy nastał dzień spotkania Łukasza (dawcy) z Sylwkiem (biorcy). Oglądałem relację z tego wydarzenia w programie Dzień Dobry TVN. Sam zagryzając wargi widziałem jak mojej Mamie zakręciła się w oku łza. Bezcenne! :)

Dla takich chwil warto żyć! :) Nawet jeśli byłem tylko ich obserwatorem i kobicem :) Jestem dumny i szczczęśliwy z tego, że Łukasz jest moim przyjacielem i z tego, że pozwolił mi cieszyć się razem z nim z każdej dobrej wiadomości, bo złych na szczęście nie było :)

Jeśli to czytasz - DZIĘKI ŁUKASZ! :)

Sylwek szczęśliwie wyzdrowiał. Kilka dni temu włączyłem się w walkę o życie dla Karola Wlazły z Rokopaczewa, o którym wspomniano w ostatnim zdaniu tego artykułu. Lekarze, jego rodzina i przyjaciele pilnie poszukują dla niego dawcy szpiku lub komórek macierzystych. Tylko szpik lub komórki macierzyste mogą uratować Karolowi życie.

Dlatego proszę i błagam każdego, kto chce aby Karol wyzdrowiał by zarejestrował się w Bazie Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Sposóbów jest kilka:

Pierwszy - wystarczy się zarejestrować na stronie Fundacji DKMS [url="http://www.dkms.pl/"]http://www.dkms.pl/[/url]

Drugi - można zgłosić się do każdej Regionalnej Stacji Krwiodawstwa np. w Lublinie [url="http://www.rckik.lublin.pl/?id_w=19"]http://www.rckik.lublin.pl/?id_w=19[/url] Informacje gdzie można się zarejestrować można też uzyskać w każdej placówce Słuzby Zdrowia.

Trzeci - przyjść na jedną z imprez podczas których można oddać krew dla Karola oraz zgłosić się do bazy danych dawców szpiku i komórek macierzystych. W najbliższym czasie odbędą się dwie imprezy. Pierwsza - już jutro w garwolińskim klubie KWADRAT w godz. 14:00-20:00; Druga - [color=#000000][font=Times New Roman,serif]W sobotę 17 listopada 2012 r. przed meczem o mistrzostwo I ligi [/font][/color][font=Times New Roman,serif]piłki nożnej GKS Bogdanka S.A. – Tyski Sport S.A. na obiektach sportowych GKS „Górnik” Łęczna[/font].

O wszystkich akcjach pozyskiwania krwi i poszukiwania dawcy szpiku dla Karola na bieżąco można znaleźć na facebookowym profilu [url="https://www.facebook.com/KrewDlaKarola"]https://www.facebook.com/KrewDlaKarola[/url]

Każdy kto zechce przyłączyć się do nas i wesprzeć nasze działania zostanie przyjęty z otwartymi rękami. Każdy zarejetrowany jako potencjalny dawca, każdy krwiodawca, każdy kto ma jakiś pomysł by pozyskać więcej dawców oraz każdy kto po prostu chce jakoś pomóc jest mile widziany. Najważniejsze, że ten nasz wspólny wysiłek już teraz dodaje Karolowi sił i otuchy do waki z chorobą, a przy okazji nadzieję na odnalezienie tego jednego jedynego Genetycznego Bliźniaka, który ofiarowując mu swój szpik, uratuje Karolowi życie.

Na koniec pozwolę sobie na osobisty akcent:

W pierwszej części swojej wypowiedzi napisałem o radości jaka towarzyszyła każdej otrzymanej wiadomości o stanie zdrowia Sylwka i o szczęśliwym finale walki o jego życie. Pragnę przeżyć to jeszcze raz, ale tym razem w przypadku Karola. Pragnę cieszyć się każdą informacją o poprawiającym się stanie zdrowia Karola. Nie znajduję słów, aby opisać jak bardzo... .
Rozwiń
mateusz kepa
mateusz kepa (5 listopada 2012 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zgłaszasz sie do rckik np na ul. 1awp (boczna 3 maja) i tam juz cie dalej poprowadza. Jeśli jestes honorowym dawca to tylko papierek i probka krwi w innym przypadki chyba jeszcze jakies badania robia
Rozwiń
cz
cz (5 listopada 2012 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Anna' timestamp='1352096199' post='689921']
Gdzie i jak w lublinie można oddać szpik?
[/quote] Wystarczy wejść na stronę DKMS-u wypełnić ankietę po kilkunastu dniach dostaniesz list z instrukcjami co dalej robić pobierasz sobie wymazy z jamy ustnej i odsyłasz.
po kilku miesiącach dostajesz list z potwierdzeniem iż zostałaś zakwalifikowana do grona potencjalnych dawców ( tak mniej więcej wyglądalo to u mnie)
Rozwiń
dawid1sm12
dawid1sm12 (5 listopada 2012 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy."
Chyba DAWCY ...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!