niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Alarm24: Na os. Borek kable ciągną się wzdłuż ulic. Po co? "To geofony"

Dodano: 12 maja 2016, 20:00
Autor: Paweł Puzio

Drgania zebrane przez geofony zostaną przetwarzane na napięcie elektryczne. W wyniku tych prac powstanie obraz geologicznej budowy podłoża. Fot. Czytelnik / alarm24
Drgania zebrane przez geofony zostaną przetwarzane na napięcie elektryczne. W wyniku tych prac powstanie obraz geologicznej budowy podłoża. Fot. Czytelnik / alarm24

Mieszkańcy osiedla Borek w gm. Wólka są zaintrygowani tajemniczymi kablami rozciągniętymi wzdłuż ulic. Wyjaśniamy: to geofony – sprzęt do sporządzenia „USG ziemi”

Gmina Wólka jest jedną z ostatnich lokalizacji szeroko zakrojonych badań prowadzonych przez Geofizykę Kraków na zlecenie Orlen Upstream. Geolodzy pojawiali się w czterech powiatach – krasnostawskim, lubelskim, świdnickim i łęczyńskim.

Jednym z ostatnich punktów jest gmina Wólka, w tym os. Borek. Lada dzień na osiedlu pojawią się wibratory, czyli specjalne pojazdy do emitowania drgań. A te drgania w postaci fal akustycznych będą zbierać geofony, czyli tajemnicze kable z czujnikami rozłożone na osiedlowych trawnikach. Drgania zebrane przez geofony zostaną przetworzone na napięcie elektryczne. W wyniku tych prac powstanie obraz geologicznej budowy podłoża.

– To jest coś w rodzaju USG ziemi. W ten sposób możemy zajrzeć nawet do 4,5 kilometra w głąb – mówi Dagmara Mateja z Geofizyki Kraków.

Celem badań jest określenie występowania i potencjału złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Rezultatem prac będzie zdjęcie sejsmiczne 3D obrazujące budowę geologiczną badanego regionu. Projekt nosi nazwę „Lublin 3D”.

Badania były i są prowadzone na terenie 14 miast i gmin zlokalizowanych na terenie koncesji „Lublin”. Geolodzy odwiedzili okolice Fajsławic, Głuska, Jabłonnej, Krzczonowa, Lublina, Łęcznej, Mełgwi, Milejowa, Piask, Rybczewic, Spiczyna, Świdnika, Trawnik oraz Wólki.

– Geofizyka może prowadzić u nas badania do końca czerwca. Natomiast geolodzy obiecali, że zakończą pracę na początku przyszłego miesiąca – dodaje Edwin Gortat, wójt gminy Wólka.

Badania nie wpływają na jakość wód podziemnych i gleby, zaś wywoływane fale nie stanowią zagrożenia dla otoczenia. Co kilkanaście metrów kolumna wibratorów zatrzymuje się w precyzyjnie określonych miejscach – punktach wzbudzania.

– W przypadku projektu „Lublin 3D” takich punktów jest około 10 tysięcy, rozrzuconych na obszarze 123 km kwadratowych. Zebrane dane pozwolą na wygenerowanie mapy dla 450 km kwadratowych – dodaje Dominika Mackiewicz z Orlen Upstream.

Niestety, wyników badań nie poznamy, bo będą one własnością i tajemnicą tej firmy. (pp)

Czytaj więcej o: Wólka Borek geofony
rolnik kawalek od Lublina
Gość
Gość
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rolnik kawalek od Lublina
rolnik kawalek od Lublina (13 maja 2016 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po to, żeby uciec od takich buraków - cebulaków jak TY!

No widzisz nareszcie zobaczyłeś kable z bliska i to cię rozbroiło intelektualnie i neurologicznie,uważaj żebyś nie trafił do Lublina pod nr1 przy drodze do Biłgoraja po lewej stronie za skrzyżowaniem z Głuską.

Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
putin kable polozyl zeby was unicestwic nadchodzi czas zaglady ALLAH AKBAR vivat Vladmirim PUtin
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to nie bedzie BOREK'a???hurrrra bedzie kopalnia gasu głupkowego a może i POLSKI KUWEJT
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przecież wiadomo że złoża znajdują się na głębokości 7 km... po co zatem badanie do 4,5km? żeby znowu biadolić że nic nie ma i zakłamywać obywateli?
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mućka już przestała mie sie nieść od tych kablów.A wszystkie kokoszki przestały dawać mliko.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!