środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Gimnazjaliści przebierają w liceach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 czerwca 2010, 18:53

W piątek absolwenci gimnazjów dowiedzą się, czy zostali przyjęci do wybranych przez siebie szkół średnich. W niektórych liceach na jedno miejsce przypada nawet dwunastu kandydatów. W innych nadal są wolne miejsca.

– Wybieram się do IV LO im. Stefanii Sempołowskiej. – mówi Kinga Stachura z Lublina. - Szkoła ta znajduje się blisko mojego domu i odpowiadały mi profile, jakie proponuje. Skusiła mnie też oferta nauki języka hiszpańskiego – dodaje.

Czy została przyjęta do "czwórki” Kinga dowie się w piątek. - Na jedno miejsce w klasie humanistycznej staruje dwie osoby. Trochę się boję, czy się dostanę – martwi się absolwentka gimnazjum nr 19.

Każdy może złożyć dokumenty do trzech szkół. – Uczniowie składają kopie świadectwa ukończenia gimnazjum. Jeśli się dostaną muszą potwierdzić wolę do nauki w danej szkole składając oryginał świadectwa – wyjaśnia Dorota Jaworowska z Kuratorium Oświaty w Lublinie. – W szkołach zawodowych dodatkowo trzeba dostarczyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność dokształcenia w konkretnym zawodzie – dodaje.

Co decyduje o przyjęciu do szkoły? – Najważniejsze są punkty zdobyte podczas egzaminu gimnazjalnego. Pomocne są także szczególne osiągnięcia, np. sukcesy w olimpiadach przedmiotowych – tłumaczy Jaworowska.

O wyborze szkoły decyduje zwykle jej prestiż, możliwość nauki języków obcych i profile klas. – W tym roku bardzo dużym powodzeniem cieszy się klasa matematyczno-fizyczna – mówi Ryszard Kowal, dyrektor II LO im. Zamoyskiego w Lublinie. – Łącznie możemy przyjąć 256 osób.

– W tym roku chce się u nas uczyć 365 osób, a miejsc mamy tylko 224 – mówi Barbara Kasperek z III LO im. Unii Lubelskiej.

Niektóre szkoły biją rekordy popularności. – U nas na jedno miejsce przypada 12 kandydatów – mówi Alicja Fijałek, dyrektor XXIII LO im.

W innych nadal są wolne miejsca. - Sytuacja w tym roku jest podobna jak rok wcześniej. Mamy mniej zgłoszeń niż chętnych. Niż demograficzny jest bardzo dotkliwy – mówi Małgorzata Markowska z VII LO.

Uczniowie, którzy nie dostali się do szkól tzw. pierwszego naboru są automatycznie przyporządkowywani do szkół, które wskazali przy elektronicznej rekrutacji jako swój drugi wybór.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lady zgaga
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lady zgaga
lady zgaga (9 lipca 2010 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
omg! jaka twarz na zdjęciu!
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2010 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i jeszcze dla tych, którzy lubią punkty i paragrafy i nie wierzą: § 6, pkt. 5 regulaminu rekrutacji do publicznych szkół województwa lubelskiego na rok szkolny 2010/2011 (wydany zresztą przez lubelskie KO): Trzy kopie dokumentów, o których mowa w ust. 4 pkt 1-2 poświadcza dyrektor macierzystego gimnazjum kandydata (nie dotyczy kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w scentralizowanym, elektronicznym naborze w województwie lubelskim). Na prośbę ucznia, jego rodziców lub prawnych opiekunów macierzyste gimnazjum jest zobowiązane poświadczyć przedmiotowe kopie, uwzględniając jednak liczbę dokonanych wyborów przez ucznia w systemie rekrutacyjnym - w sumie nie więcej niż 3.
więc, jeżeli piszemy artykuł o elektronicznej rekrutacji i odnosimy go do lubelskich gimnazjalistów to informacja o kopiach jest jednak informacją błędną. pozdrawiam po stokroć
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2010 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pozdrowienia przyjęte zamiast się bezprzedmiotowo spierać uściślijmy: dla uczniów lubelskich gimnazjów biorących udział w elektronicznej rekrutacji Kseon (a chyba wszystkie lubelskie gimnazja udział w niej biorą) nie funkcjonują jakiejkolwiek kopie dokumentów. uczniowie drukują z systemu podanie/zgłoszenie z listą wybranych szkół/klas i zanoszą je do szkoły będącej na pierwszym miejscu listy. po ogłoszeniu wyników rekrutacji (2 lipca) w dniach 5-6 lipca donoszą tylko oryginały dokumentów potwierdzając wolę chodzenia do klasy, do której przydzielił ich system (w zależności od liczby punktów). TYLE
Kopie szkoła wydać może na prośbę ucznia w przypadku, gdy uczeń ten wybiera szkołę, która nie realizuje elektronicznego naboru (prywatną, w innym mieście nie objętym elektroniczną rekrutacją, itd.) i do niej chce złożyć podanie już poza systemem Kseon.
jeżeli KO potwierdza konieczność dostarczania kopii świadectw dla szkół realizujących nabór elektroniczny to albo nie precyzuje, w jakim przypadku to robić (Kseon - poza Kseonem) albo zaprzecza temu, co można przeczytać w wydanych właśnie przez to samo KO zasadach ELEKTRONICZNEJ rekrutacji
Rozwiń
Aleksandra Antonowicz
Aleksandra Antonowicz (30 czerwca 2010 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Informację o kopii świadectwa potwierdza Kuratorium Oświaty w Lublinie. pozdrawiam A.Antonowicz
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2010 o 01:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niekompetencja p. Aleksandry Antonowicz (autorka tekstu) jak na dłoni. nie ma to jak zamieszać gimnazjalistom w głowach nieprawdziwymi informacjami na temat kopii dokumentów (nie funkcjonują!) i zasad klasyfikacji do klas (autorka nie rozumie zasad działania systemu Kseon). kłania się rzetelność profesji...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!