poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Głęboka: Ruszyła budowa centrum naukowego w Lublinie

  Edytuj ten wpis

Na miejscu pojawiły się koparki, które szykują teren. Plac jest już wyrównany m.in. od strony akadem
Na miejscu pojawiły się koparki, które szykują teren. Plac jest już wyrównany m.in. od strony akadem

Zaczęła się budowa największego centrum naukowego w regionie. Na placu u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi pojawiły się koparki, które szykują teren pod inwestycję. Naukowy raj będzie gotowy za dwa lata – o ile… zima będzie łagodna.

Centrum Analityczno-Programowego konsorcjum Ecotech-Complex (tak oficjalnie nazywa się inwestycja) stawia rzeszowska firma Budpol. Rzeszowianie wygrali przetarg, który w kwietniu ogłosił Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – koordynator projekt.

– Dziś nasi pracownicy spotykają się z projektantami obiektu. Będą dyskutować na temat pewnych koncepcji, które są w projekcie i które my chcielibyśmy wprowadzić – zapowiada Adam Gajdek, prezes Budpolu.

– To inwestycja ciekawie zaprojektowana, ładny budynek, bardzo dobrze wyposażony.

Naukowy raj powstanie u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi, na terenach UMCS. W środku znajdą się dziesiątki laboratoriów z najnowocześniejszym sprzętem. I najlepsi naukowcy z Lublina, Puław i Rzeszowa. W nowym kompleksie UMCS ma się zająć się m.in. biotechnologią i genetyką. KUL – naukami matematyczno-przyrodniczymi, Uniwersytet Medyczny – biomedycyną, a Politechnika Rzeszowska – toksycznością spalin i ekologią pojazdów.

Wykonawca ma 16 miesięcy na budowę (cały obiekt, zgodnie z planem, ma być gotowy i wyposażony na przełomie 2012 i 2013 r.).

– Ten termin jest realny pod warunkiem, że będzie sprzyjająca pogoda w trakcie najbliższej zimy – zaznacza Gajdek. – Mamy w tym miejscu takie a nie inne grunty (głównie lessowe – red.), które nie znoszą wody i mrozu. Jeżeli coś nas zaskoczy, to ten termin będzie „wymagający”.

Projekt obiektu znamy ponad dwa lata. Ale najpierw uczelnie i instytuty tworzące konsorcjum musiały je formalnie powołać. Potem przygotować dokumentację. Następnie naukowcy czekali na ocenę projektu, na jego zatwierdzenie, a potem na pieniądze. Dostaną 40 mln euro (ok. 145 mln zł) unijnej dotacji.

– To fantastyczna sprawa, nie tylko dla naszej uczelni, ale dla całego regionu i środowiska naukowego Lublina, Puław i Rzeszowa – podkreśla prof. Ryszard Dębicki, prorektor lubelskiego UMCS. – Kapitalny przykład porozumienia ponad strukturami. Dowód na to, że czasem warto skonsolidować różne instytucje i przygotować jeden, wspólny, dobry projekt.

Ecotech-Complex

Konsorcjum powstało w 2006 r. Stworzyły je publiczne uczelnie z Lublina (UMCS, KUL, Uniwersytet Medyczny), z Rzeszowa (politechnika i uniwersytet) oraz trzy instytuty: lubelski Agrofizyki PAN i dwa puławskie: Nawozów Sztucznych oraz Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dsgds
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dsgds
dsgds (13 października 2011 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://przeczytamwszystkich.pl/partner/2adbf379cecb49bcbb3672a1572ba673/232/66499ebf4a52452e91b2195697cd9445?partner=Do_zgarniecia_eccoholiday
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!