niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Wczoraj w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet Tadeusz Cymański, wiceszef klubu PIS zapowiedział, że jego partia zaproponuje ustawę o ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w prasie. Według niego widok golizny szkodzi.


Jacek Szast, psychoterapeuta z Centrum Pomocy Psychologicznej w Lublinie:
To chory pomysł
• Co pan sądzi o pomyśle PIS-u?
- To jakieś oszołomstwo. Reglamentowanie mniej lub bardziej rozebranych fotografii spowoduje, że zrobi się z tego zakazany owoc, który smakuje lepiej. Od tego, żeby pokazywać dziecku, co dobre i co złe, są rodzice. Jest jeszcze drugi, ujemny aspekt pomysłu.
• Jaki?
- Skoro partia będzie odgórnie decydować o goliźnie, to wyśle w kierunku rodziców bądź opiekunów dzieci sygnał: zwolniliśmy was z odpowiedzialności. Będzie jeszcze gorzej.
• Poseł Cymański twierdzi, że dzieci powinny być wychowywane do wstydliwości, a nie do nagości.
- Kolejna bzdura. Nagość jest czymś naturalnym, wstyd własnego ciała - nie. Nauka wstydu oznacza odrzucenie swojego ciała. Właśnie z tego rodzą się patologie.

Lech Sprawka, kurator oświaty w Lublinie:
Ograniczenie jest konieczne
• Panie kuratorze, czy należy ograniczyć "gołe” fotografie w gazetach?
- Nie znam szczegółów projektu ustawy, którą chce zaproponować PiS. Ale wiem, że w środkach masowego przekazu treści balansujących na granicy pornografii i przemocy jest za dużo. Sytuację pogarsza nieograniczony dostępu do "rozebranych” stron w Internecie.
• Czy widok rozebranej kobiety w gazecie lub sceny przemocy mogą zgorszyć dziecko?
- Jeśli dzieje się to sporadycznie, pewnie nie. Ale jeśli dziecko będzie non stop atakowane scenami przemocy lub "golizny”, to zatrze się granica między tym, co dobre i tym co złe. Nie zapomnę tłumaczenia dwóch młodocianych zabójców, którzy w Świętokrzyskim poderżnęli gardło bezdomnemu tłumacząc, że tak zinterpretowali popularne hasło "róbta co chceta”.
• Ograniczaczać goliznę?
- Nie wiem, czy drogą ustawy. Ograniczenie szkodliwych treści jest konieczne. Myślę, że samoograniczenie wydawców mediów byłoby najlepszym rozwiązaniem.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!