wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Średnio o 0,87 proc. wzrosną od 15 lutego opłaty za ciepło w naszym mieście.

Dla większości mieszkańców oznacza to miesięczną podwyżkę o kilka groszy za ogrzanie każdego metra kwadratowego.
- Wzrost opłat to skutek nowych cen, za które kupujemy ciepło w innych źródłach, a także podwyżki kosztów jego przesyłania - mówi Izabela Piątek z Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Podwyżki są jednak niewielkie, w większości przypadków mniejsze od przewidywanej inflacji.

Najbardziej - o ponad 2,5 proc. - wzrosną opłaty za ciepło w nowym budownictwie mieszkaniowym, m.in. na osiedlu Poręba i w części Czubów. - To oznacza, że np. w budynku włączonym do naszej sieci w 2005 r. miesięczny koszt ogrzewania 1 metra kwadratowego wzrośnie z 1,27 zł do 1,31 zł - wylicza Paweł Okapa, kierownik działu marketingu LPEC. - Miesięczna opłata za mieszkanie o powierzchni 50 mkw. będzie więc wynosić 65,5 zł, czyli o 2 zł więcej niż w zeszłym roku.
Mieszkańców największych lubelskich osiedli (prawie połowa wszystkich użytkowników sieci LPEC, m.in. z Czechowa i Czubów) czeka podwyżka o 0,54 proc. - Jeśli więc lokator płacił do tej pory 2 zł za każdy miesiąc ogrzewania metra kwadratowego, to teraz będzie płacił 2 zł i 1 grosz - kalkuluje Okapa. - Znaczna część mieszkańców nawet nie odczuje takiego wzrostu.

Kolejna grupa objęta podwyżką to stare budynki osiedli wojskowych, m.in. w okolicach al. Racławickich czy ul. Weteranów. Lokatorów mieszkań w tych blokach czeka zwyżka opłat o niecałe 1,5 proc.
Nieznacznie wzrosną też opłaty za ciepło w budynkach przemysłowych, handlowych czy usługowych, a także w obiektach użyteczności publicznej np. oświatowych. Tu podwyżka wyniesie 0,06 proc.
Co o podwyżkach sądzą lublinianie? - Wszystko drożeje, więc można się było spodziewać, że ceny za ogrzewanie także wzrosną. Niestety - mówi pan Marek, mieszkaniec Czubów. - W porównaniu z innymi podwyżkami, kilka groszy na każdym metrze da się jeszcze wytrzymać - dodaje pani Grażyna z ul. Młodej Polski.
Nowy cennik wejdzie w życie 15 lutego i będzie obowiązywał do 29 lutego przyszłego roku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!