piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Górki czechowskie: Echo nie chce dać miastu aż tyle

Dodano: 9 lutego 2011, 18:25
Autor: Dominik Smaga

Czy uda się wkrótce unormować sytuację górek czechowskich? (Maciej Kaczanowski / archiwum)
Czy uda się wkrótce unormować sytuację górek czechowskich? (Maciej Kaczanowski / archiwum)

Maleją szanse na to, że jeszcze w lutym dojdzie w Radzie Miasta do debaty nad przyszłością górek czechowskich. Ich właściciel nie jest zadowolony z przebiegu dzisiejszego spotkania z Ratuszem. A chodzi już tylko o pieniądze…

… choć w gruncie rzeczy o pieniądze chodziło od samego początku. 11 lat temu spółka z Kielc, Echo Investment kupiła od wojska dawny poligon na górkach. Zapłaciła niewiele, bo w większości nie był to teren pod wielkie inwestycje.

Nie był, i nie jest do dziś, bo radni kilka razy odmówili zmiany planu jego zagospodarowania. A spółka chciała i nadal chce, by miasto zmieniło plan tak, by można tu stawiać hipermarket. Bo można zbudować tylko galerię handlową.

Inwestor znów próbuje namówić prezydenta, by przekonał radnych do zmian. Prezydent mówi: spróbuję, ale jeśli miasto na tym zyska.

A miasto żąda: * dopłaty do przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i Ducha wraz z wyjazdem z Północnej i skrzyżowaniem Ducha z Willową i Poligonową. Koszt wielopoziomowego skrzyżowania dróg krajowych szacuje na 60 mln zł.

– Nie mamy do końca uzgodnionych szczegółów – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina przed dzisiejszym spotkaniem z inwestorem.

– Wszystko się lekko zburzyło – stwierdza Krzysztof Kwapisz, prokurent spółki po dzisiejszym spotkaniu z prezydentem. – Oczekiwania miasta nie tyle się zradykalizowały, co pojawiły się nowe warianty. To gra negocjacyjna ze strony prezydenta – dodaje.

Echo twierdzi, że nadal realny jest lutowy termin zakończenia negocjacji. To oznaczałoby, że radni zaopiniowaliby projekt porozumienia już 24 lutego. Ale prezydent twierdzi, że nie trzeba się spieszyć. – Ważniejszą kwestią jest to, czy to będzie właściwie wynegocjowane – odpowiada Żuk.

Miasto oficjalnie potwierdziło, że nie chce już, by inwestor na własny koszt zbudował miejski park na zbędnej mu części górek. A właśnie to zakładało odrzucone trzy lata temu przez radnych porozumienie poprzedniego prezydenta z inwestorem.

– Bardziej odpowiada nam kontrola miasta nad tym, co tam będzie – mówi prezydent i przyznaje, że rozmowy dotyczą też przejęcia tych terenów przez magistrat. – Ponieważ nie zawsze te propozycje przebudowy odpowiadałyby naszym oczekiwaniom, a park ze swoją infrastrukturą zbyt mocno ingerowałby w istniejące ekosystemy.

Dlatego też przy ewentualnej zmianie planu nie byłoby zmieniane przeznaczenie terenów obecnie wskazanych jako obszar chronionego krajobrazu.

Kolejna tura rozmów ma się odbyć w ciągu kilku najbliższych dni.
Czytaj więcej o:
kefir
saeryh
michalbn
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kefir
kefir (10 lutego 2011 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
też uważam, że blaszany (czy w sumie jakikolwiek) hipermarket jest bez sensu. naprawdę jest ich masa, a siła nabywcza Lublinian nie wzrośnie od budowy kolejnego sklepu. podobał mi się dawny projekt z parkiem (przecież nie musi być na całym terenie i nie musi go budować EI, może to zrobić miasto, odkupiwszy wcześniej tę część terenu) i aquaparkiem i byłem przekonany, że Żuk będzie walczył o to, żeby zrobić tam tereny i obiekty rekreacyjne dla mieszkańców, przy których byłby sklep (bo EI musi na czymś zarobić, a dla ludzi, którzy by tam przyjeżdżali też byłaby to wygoda zrobić szybkie zakupy). szkoda, że negocjacje sprowadzają się do znalezienia inwestora na modernizację skrzyżowania (co oczywiście jest istotne, ale w tym przypadku tracimy szansę na coś pozytywnego dla mieszkańców).
a przy okazji - czy nowi włodarze mają jakieś plany rozwiązania problemu pięknego stelażu przy Jutrzenki? bo jeśli nie, to może chociaż zaprosimy tego artystę, który różne budynki ubierał w kondomy?
Rozwiń
saeryh
saeryh (10 lutego 2011 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze jest ,można piwko wypić nie ryzykując mandatu,ognisko,grill ,jak ktoś chce marketu to real blisko
Rozwiń
michalbn
michalbn (10 lutego 2011 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hipermarketami ludzie jarali się kilka lat temu, kiedy pragnęli czegoś nowego, czego jeszcze nie było. Ale teraz każdemu się już znudziły i ze statystyk wynika że wolimy robić zakupy w osiedlowych sklepach. W tym zabieganym świecie żądamy miejsc do odpoczynku i relaksu - parków, drzew, zieleni, ciszy i spokoju. I takie coś powinno powstać na górkach, popieram prezydenta w negocjacjach.
Rozwiń
atomek
atomek (10 lutego 2011 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O czym ty człowieku mówisz? Czym to się chwalić? Kołchozami? Dla mnie Rzeszów może mieć i 20, i notabene jeszcze w nich pracować za 948 zl netto. Co więcej spróbować z tego wyżyc...hehehehe

POWODZENIA!


Uważam, że dużo lepsza o tego typu porównań jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca![quote name='nyga' timestamp='1297316202' post='435553']
Rzeszów - 180 tys mieszkanców - ma 4 duże spożywcze hipermarkety w tym Auchan.
Lublin - 390 tys mieszkańców+50 tys przyjezdnych studentów - 3 duże hipermarkety.

W Rzeszowie nie ma "pól, łąk i haszczy w centrum miasta, tylko buduje się tam biurowce. W Lublinie żuk stawia takie wymagania, ze żaden inwestor nic tutaj nie postawi.


http://www.rzeszow4u.pl/aktualnosci/capital-towers-%E2%80%93-rozpoczecie-budowy-jesienia.html
http://dkuki.republika.pl/ICN%20Polfa.jpg
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/55,34965,8413475,,,,8413474.html

[size="5"]Patrzcie i zazdrosccie[/size]
[/quote]
Rozwiń
atomek
atomek (10 lutego 2011 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja stanowczo Popieram prezydenta i stanowisko rady miasta w tej kwestii. Skurczebykom i półcwaniakom z Echo... trzeba dac popalić. Niech bulą i płaczą... A jak nie to niech pięknie i zielono będzie. Nikomu to nie przeszkadza. Powodzenia dla władz miasta!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!