piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Górki czechowskie: PO poprze inwestycję, PiS "raczej" też

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2011, 18:45
Autor: Dominik Smaga

Po zmianie planu zagospodarowania skrzyżowanie al. Solidarności z Ducha przestałoby być zmorą kierow
Po zmianie planu zagospodarowania skrzyżowanie al. Solidarności z Ducha przestałoby być zmorą kierow

Jeśli radni nie zmienią zdania, sprawa górek czechowskich ruszy z miejsca. Większość deklaruje głosowanie na "tak” lub "raczej tak”. Byłby to krok do budowy galerii handlowej i przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z Ducha.

Po 11 latach może dojść do przełomu. Tyle lat temu kielecka spółka Echo Investment kupiła od wojska dawny poligon. Jego plan zagospodarowania pozwala budować galerię handlową, ale bez hipermarketu, na którym zależy EI.

Spółka wiele razy prosiła o zmianę planu. Radni odmawiali. Tak też było za prezydenta Adama Wasilewskiego, który poszedł z EI na układ: spółka wyłoży 60 mln zł na skrzyżowanie, a za 20 mln zł urządzi park na części górek. Prezydent Krzysztof Żuk uzgodnił nowe warunki: EI za 60 mln zł przebudowuje skrzyżowanie, a liczącą 70 ha cenną przyrodniczo część górek sprzedaje miastu za 7 mln zł. Jeśli radni się zgodzą, pozwolą dziś na zmiany planu.

Czy się zgodzą? Przepytaliśmy większość radnych. Głosowanie "na tak” lub "raczej na tak” zapowiada 17 z nich, a to większość w 31-osobowej radzie.

O ile radni PO mówią przeważnie, że poprą projekt, o tyle ci z PiS dodają zwykle słowo "raczej”. W PiS "całkiem zdecydowani” są Marcin Nowak i Elżbieta Dados. – To nie pełna euforia, mam zastrzeżenia, ale jeśli nie ruszymy tej sprawy, ten śmietnik w centrum zostanie na lata – mówi Dados. Podobnie radny SLD Jan Gąbka: – To, co się tu dzieje, woła o pomstę do nieba – kwituje. – Co osiągniemy odmawiając? Nic – dodaje Zbigniew Jurkowski (PO).

Na "nie” jest m.in. radny PO Piotr Dreher: 8 lat temu Echo mówiło o 140 mln zł na skrzyżowanie. Śmiem wątpić, czy 60 mln zł wystarczy i czy nie okaże się później, że miasto musi dołożyć drugie tyle – mówi Dreher. Wtóruje mu radny PiS Mieczysław Ryba: Plan łączył się z jakąś logiką porządkowania miasta. Jest sens robić wyjątek?

Od głosu wstrzyma się radny PiS Piotr Kowalczyk: Nie jestem za budową kolejnego hipermarketu, ale znam finansową sytuację miasta.

Zmiana planu potrwałaby 14 miesięcy, później trzeba by ją zatwierdzić w kolejnym głosowaniu. Jeśli dziś radni powiedzą "tak”, to Echo zacznie projektować skrzyżowanie: al. Solidarności pobiegnie estakadami, pod nimi będzie rondo.

– Od 1 kwietnia EI da do naszej dyspozycji swoich projektantów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Koncepcja skrzyżowania ma powstać w rok, zaraz po zmianie planu ruszy przetarg na ich przebudowę. Nowy układ dróg ma być gotowy do 2014 r.

Galeria ma mieć do 80 tys. mkw. powierzchni handlowej i zatrudniać 1500 osób; będzie w niej m.in. 9-salowe kino. Jej budowa potrwałaby do 2 lat. Miasto opracowując zmiany planu ma zastrzec, jak powinien wyglądać budynek i zapowiada, że nie może to być blaszak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
llubellak@op.pl
Grzech
Konstanty
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

llubellak@op.pl
llubellak@op.pl (31 marca 2011 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Grzech' timestamp='1301556752' post='456963']
Do 2014 będą to budować obwodnica ma być skonczona 2 lata wcześniej najdalej rok, to rozładuję korki bo będzie objazd z tego skrzyzowania będą korzystac tylko ci co jadą na Kraśnik moim zdaniem wystarczyło by rondo ale bez świateł bo to one tamują ruch
[/quote

-tyle, że obwodnica będzie biegła tylko z jednej strony, dla samochodów jadących od Warszawy na wschód i przeciwną stronę.
-na nic się zda obwodnica dla tych którzy będą jechać na Kraków/Rzeszów/Kielce lub też w przeciwną stronę ( temat obwodnicy przez Konopnicę jakoś ucichł )
-Lublin co jak co to 360 tysięcy ludzi więc dla samych mieszkańców tego miasta przydałoby się porządne rozwiązanie drogowe, tym bardziej że jak obwodnica odciąży ruch miejski, będzie można naprawdę szybko dostać się na Kraśnickie a i tam nie trzeba będzie długo czekać
Rozwiń
Grzech
Grzech (31 marca 2011 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do 2014 będą to budować obwodnica ma być skonczona 2 lata wcześniej najdalej rok, to rozładuję korki bo będzie objazd z tego skrzyzowania będą korzystac tylko ci co jadą na Kraśnik moim zdaniem wystarczyło by rondo ale bez świateł bo to one tamują ruch
Rozwiń
Konstanty
Konstanty (31 marca 2011 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Handlowcy z PISu zgrabnie ustawili przetarg w RM. My wam niby z trudnością a jednak przegłosujemy Górki, damy tyle głosów aby ledwo przeszło, a wy nam nie przeszkodzicie w zawłaszczeniu skweru przed Centrum Kultury na rzecz L. Kaczyńskiego. Jarek Kaczyński wtedy będzie dla nas łaskawy.
Jak widać dobro Lublina mają PISowcy w du.ie ale dla siebie interes ubili.
Rozwiązaanie problemu Górek jest oczywiście dobre i konieczne.Zmiana nazwy skweru i nazwanie do im. Kaczyńskiego to skandal bo nie miał on nic wspólnego z naszym miastem , nigdy nic dobrego dla nas nie zrobił i bardzo kontrowersyjna jest jego prezydentura.
Ale dla PISu nie liczy się miasto i jego mieszkańcy tylko podliz / do kościoła-ul. Chiary Lubich czy do prezesa- plac L. Kaczyńskiego/.
Rozwiń
llubellak@op.pl
llubellak@op.pl (31 marca 2011 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lublin kiedys' timestamp='1301509576' post='456815']
Zobaczymy czy nie bedzie blaszak bo feliciti tez mialo budowac cuda wianki a teraz poza 2 blaszakami nic sie nie wybudowalo,moze konserwa zablokowal bo zaslania panorame starowki?
[/quote]

tyle, że FeliCity budowała jakaś firma z Austrii co to myślała, że samo wejście na polski rynek otworzy przed nią kurek ze złotymi monetami. przeliczyła się i to srogo. Echo Investment może nie jest tak wielką firmą jak ta austryjacka ale podobne inwestycje jak tam planowana w Lublinie, przeprowadziła w wielu miastach Polski. To solidna firma, która nie rzuca słów na wiatr i co najważniejsze, ma solidne podstawy aby nie splajtować jak FeliCity.
Miasta nie stać na przebudowę tego skrzyżowania, nie stać również na zagospodarowanie tego śmietnika na Górkach Czechowskich. nie oszukujmy się, czy to będzie władza z PO czy PiS czy PSL czy SLD, miasta przez długie lata nie będzie stać na zajęcie się tą kwestą, tu potrzebny jest inwestor, który wyłoży kasę na ławę!
Rozwiń
Pisowy
Pisowy (31 marca 2011 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Piotrek Dreher - widzę że zmiana barw na te gorszę (szef PO właśnie sprzedaję Lotos ruskim) nie wiele zmieniła w zdrowym spojrzeniu na miasto. A tak poza tym dobrze wiemy czyj to deal, co nie??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!