poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Górki czechowskie: Protest przeciwko zabudowie doliny. "Degradacja przyrody"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2012, 17:55
Autor: jsz

Plan zagospodarowania górek czechowskich doprowadzi do degradacji tego terenu – uważają członkowie lubelskiej Rady Kultury Przestrzeni. Skierowali w tej sprawie list otwarty do prezydenta miasta. Domagają się powrotu do poprzedniej wersji planu.

Projekt zmiany planu zagospodarowania górek ma umożliwić budowę centrum handlowego przez firmę Echo Investments. Z końcem marca dokument został wyłożony do publicznego wglądu. Do 20 kwietnia każdy może zgłaszać swoje uwagi i wnioski. Wczoraj głos w sprawie zabrała Rada Kultury Przestrzeni, która społecznie doradza prezydentowi Lublina. Członkowie RKP nie kryją, że przedstawiona publicznie wersja planu to dla nich przykra niespodzianka.

– Aktualny projekt różni się od przedstawionego w lutym, na etapie opiniowania i uzgodnień – mówi Jan Kamieński, przewodniczący RKP. – Tamten projekt mógłby spełniać wymogi trudnego, ale możliwego kompromisu. Zezwalał m.in. na zabudowę zachodniego zbocza górek. Jednocześnie zakazywał zabudowy na dnie doliny i oddzielał w ten sposób obiekty handlowe od cennych wschodnich skarp wąwozu.

Rada domaga się powrotu do pierwotnie wynegocjowanej wersji planu. Wystosowała w tej sprawie list otwarty do prezydenta Krzysztofa Żuka.

– Przedstawiony plan całkowicie degraduje przyrodnicze, ekologiczne, klimatyczne i krajobrazowe walory górek czechowskich. Skutkami będą nieodwracalne i nie do powetowania starty środowiska przyrodniczego naszego miasta oraz utrata jednego z najcenniejszych terenów rekreacyjnych. Powinien on być zagospodarowany z wyjątkową dbałością o interes publiczny, gdy tymczasem wyłożony plan (…) sprzyja jedynie krótkowzrocznym interesom inwestora – czytamy w liście RKP.

Społecznicy domagają się spotkania i rozmów z prezydentem. Możliwe jest bowiem wprowadzenie korekt w planie i ponowne wyłożenie dokumentu do wglądu. W przeciwnym razie, aktualny projekt trafi do Rady Miasta. Jeśli większość radnych podzieli wątpliwości RKP, szybka inwestycja Echo Investment i rewitalizacja górek staną pod znakiem zapytania.

Ratusz na razie nie komentuje sprawy. Urzędnicy czekają do 20 kwietnia, kiedy minie termin na składanie uwag i wniosków do planu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
katarzyna
Kate
jon
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

katarzyna
katarzyna (23 kwietnia 2012 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chciałam powiedzieć, ze jako mieszkaniec lublina wiele razy w róznoraki sposób spedzałam czas na górkach czechowskich jako dziecko dwadzieścia pare lat temu na spacerach z rodzicami jako starszy dzieciak oglądałam tam oglądałam tam występy crosowe jako nastolatek robiłam grila ze znajomymi i chodziłam tam na wagary jako dorosły czlowiek chodzilam z psem na spacer....z roku na rok ten teren jest coraz bardziej zaniedbany i nie da sie tam spokojnie cieszyc naturą niestety...
Jako mieszkaniec Lublina nie jestem także za tym aby zabetonować lublin mam dziecko i chviałabym mieć gdzie pójść z nią w weekend na spacer ale o ile mi wiadomo to cytuję:
"Radni przerwali 11-letni zastój. Jeśli za rok zagłosują tak samo, Echo ruszy z budową galerii handlowej z butikami, multipleksem i hipermarketem.

Ale nic za darmo. W zamian za to Echo ma wyłożyć 60 mln na przebudowę skrzyżowania. W ciągu al. Solidarności ma zbudować estakady.

Sprzeda też miastu 70 ha cennej przyrodniczo części górek za 7 mln zł. To stawka sprzed 11 lat.

Takie warunki wynegocjował prezydent Krzysztof Żuk. Radni długo nad tym debatowali.

– Nie stać nas, by samemu przebudować skrzyżowanie – twierdzi Leszek Daniewski (PO). – Ludzie stoją tu po pół godziny w korku, tak dalej być nie może – wtóruje Mariusz Banach (PiS)."


Dlatego nie wiem oco wielka burza skoro mają zachować jakąś cześć zieleni dla mieszkańców to chyba powinniśmy się cieszyć do tego przebudowa drogi a tam są straszne korki no i moze w końcu jakaś normalna galeria handlowa.
Nie wiem ale mam nadzieje że władze miasta myślą nie tylko o inwestorach ale także o zwykłych mieszkańcach młodszych i starszych którzy potrzebują mieć gdzie spędzać czas...
Pozdrawiam:)
Rozwiń
Kate
Kate (19 kwietnia 2012 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego co pamiętam wczesniej projekt na galerię był inny, zdecydowanie lepszy, ten jest okropny, sam beton, nie pasuje do tego terenu. Beznadziejny projektant. W dzisiejszych czasach naprawdę mozna wymyślić coś ładnego i pasującego do tego otoczenia. Byłam na tak za budową galerii, ale ten moloch jest okropny. Potrzebujemy skrzyżowania i fajnie byłoby jeździć tam bez korków, ale błagam zmieńcie ten projek, wcześniejszy był lepszy
Rozwiń
jon
jon (11 kwietnia 2012 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedyś w galerii można było obejrzeć obrazy, rzeźby .
teraz najwyżej sztuki ...
jakieś to dziwne, ale nawet wojnę , dziś określa się terminem " misja "
Rozwiń
obywatel RP
obywatel RP (11 kwietnia 2012 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Mr. Blue' timestamp='1334154338' post='620086']
Tak naprawdę w Lublinie są, od biedy można je tak nazwać, dwie galerie handlowe: Plaza i Olimp. Plaza jak na dzisiejsze standardy jest malutka, zawsze zatłoczona, niemniej jej niewątpliwym plusem jest położenie w centrum miasta - spokojnie piechotką sobie można podejść. Olimp to inna para kaloszy, właściwie zbudowana jest bardziej jak centrum handlowe, na miano galerii handlowej zasługuje tylko najnowsza część, reszta to niestety trochę nowocześniejszy bazar. Może po przebudowie coś się zmieni.

Uświadamiam także wszelkim dziwnym forumowiczom, że hipermarket z przybudówką w postaci 20-30 sklepików (E. LeClerc, Carrefour czy TESCO) nie powiniene być przez poważne osoby nazywany "galerią handlową". Są to tzw. centra handlowe i spełniają inne funkcje niż galerie handlowe, mają całkiem inny potencjał. Budowane są dla mieszkańców najbliższej okolicy, osiedla; w stopniu znikomym generują ruch pozalokalny - niewiele jest chyba osób, które jadą z drugiego końca miasta do, przykładowo, TESCO aby kupić kilo ziemniaków czy zeszyt 60-kartkowy w kratkę.

Kończąc już dywagacje na temat centrów i galerii handlowych to trochę wstyd, że mieszkaniec niemal 400-tysięcznego (po wliczeniu studentów) Lublina aby zrobić zakupy w sieciach takich jak choćby ZARA czy TK MAXX musiał jeździć do Radomia, Kielc czy Rzeszowa. Nieprawdaż? i pewnie w tych światowych galeriach to za darmo dają towar, anieraz nawet dopłacają do niego chłoptasiu.
[/quote]
Rozwiń
obywatel RP
obywatel RP (11 kwietnia 2012 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z kornelią nie wyszło,to może i na górkach, będzie to co powinno być, czyli park. Jeśli będzie centrum handlowe,to będzie to kolejny PRZEKRĘT!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!