poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Gorzka wódka Palikota

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 marca 2006, 21:52

Sprzedaż Polmosu firmie Jabłonna należącej do Janusza Palikota była niekorzystna dla państwa - twierdzi NIK. - To polityczna gra - oburza się Palikot, biznesmen z Lublina i najbogatszy polski poseł.

Lubelski Polmos, producent m.in. wódki żołądkowej gorzkiej, został sprywatyzowany we wrześniu 2001 roku. Większość jego akcji kupiła za 16 mln zł od Skarbu Państwa spółka Jabłonna SA należąca do Janusza Palikota. Według raportu NIK, który zdobyliśmy nieoficjalnie, wartość akcji zaniżono i Palikot kupił Polmos zbyt tanio.
Inne zarzuty: Polmos zapłacił Jabłonnie ponad 3 mln zł za konsultacje związane z zarządzaniem firmą, choć w spółce normalnie pracował zarząd. Wypłacił też pracownikowi Jabłonnie 275 tys. zł za wynegocjowanie niekorzystnej - zdaniem kontrolerów - umowy sprzedaży udziałów Polmosu w Drożdżowni Lublin.
Palikot nie widzi jednak nic złego w kosztownym doradztwie, którego udzielała kontrolowana przez niego Jabłonna. - Trzeba było postawić Polmos na nogi. Udało się. I to się liczy - mówi.
Ale NIK idzie dalej: Polmos poręczył Palikotowi spłatę 9-milionowego długu bez zgody Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Biznesmen twierdzi, że nie przypomina sobie tego: To ja udzielałem Polmosowi gigantycznych pożyczek! Kupiłem zakład, bo jestem stąd, a nie po to, żeby na nim zarobić - oburza się poseł, który nie pamięta też innych sytuacji uznanych przez NIK za niekorzystne dla spółki. Choćby 8 milionów kosztów, które poniósł Polmos, rozwiązując umowę dystrybucyjną z Ambrą, wobec której właściciel Jabłonny miał zobowiązania.
Palikot twierdzi, że wiele miesięcy temu wystąpił do NIK o udostępnienie raportu kontroli. Bez skutku. - Czuję się w tej chwili jak Roman Kluska. To sprawa polityczna - ocenia.
Z wynikami kontroli zapoznało się już Ministerstwo Skarbu Państwa. - NIK nie złożyła wniosku o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej Polmosu. Niezależnie od negatywnej oceny jej warunków, pozytywnie oceniła skuteczne działania Ministerstwa Skarbu Państwa, które wyegzekwowało od inwestora podwyższenie kapitału - tłumaczy Magdalena Nienałtowska z biura prasowego MSP.
Oficjalne wyniki kontroli prywatyzacji Polmosu Lublin NIK ma przedstawić jutro.

Janusz Palikot w biznesie

1990-2001 - prezes zarządu Ambra SA
2001-2002 - członek rady nadzorczej Polmos SA
2002-2004 - prezes zarządu Polmos SA
2002-2003 - przewodniczący rady nadzorczej Ambra SA
2004-2006 - przewodniczący rady nadzorczej Polmos SA
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!