środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Grupy producenckie będą musiały zwrócić dotacje? Minister unieważnił decyzje marszałka

Dodano: 8 listopada 2016, 14:49

Minister rolnictwa i rozwoju wsi unieważnił decyzje marszałka województwa lubelskiego dotyczące powołania dwóch grup producenckich z naszego regionu. Może to dla nich oznaczać konieczność zwrotu dotacji unijnych

Chodzi o decyzje z 2013 roku, na mocy których do specjalnego rejestru wpisano grupy hodowców trzody chlewnej z Radzynia Podlaskiego i hodowców bydła z Ostrowa Lubelskiego.

– Nie spełniały one aż pięciu z siedmiu określonych w ustawie zasadniczych warunków, na podstawie których takie grupy można było zarejestrować. Minister podzielił nasze stanowisko w tej kwestii – informuje Arkadiusz Szymoniuk, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. Obie decyzje resortu zostały wydane na początku listopada. – Czekamy 14 dni na ich uprawomocnienie i wykreślimy te grupy z rejestru – dodaje Szymoniuk.

Taki wpis umożliwiał grupom producenckim korzystanie z unijnych funduszy. – Jedna z nich otrzymała 50 tys. zł, a druga 75 tys. zł na działalność administracyjną. Złożyły też kolejne wnioski na łączną kwotę ponad 900 tys. zł, ale w związku z decyzją ministra nie mamy prawa wypłacić tych pieniędzy – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przedstawiciele obu grup nie chcą komentować decyzji ministra, ani rozmawiać o działaniach, jakie zamierzają podjąć. Sprawy nie komentuje też marszałek Sławomir Sosnowski. – Jeszcze nie otrzymałem oficjalnego dokumentu – mówi.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie, która przesłuchuje świadków i gromadzi dokumentację. Na razie nikomu nie zostały przedstawione zarzuty. Na nieprawidłowości uwagę zwrócili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w czerwcu rozpoczęło kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim.

Agenci stwierdzili, że urzędnicy podejmowali decyzje z „rażącym” naruszeniem prawa polskiego i unijnego. Podmioty starające się o przyznanie statusu grupy producenckiej nie spełniały bowiem wszystkich wymaganych przepisami kryteriów. Niesłusznie więc dostały „zielone światło” do ubiegania się o dotacje.

Czytaj więcej o: pieniądze dotacje marszałek
ha ha ha
Użytkownik niezarejestrowany
wyborcy
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ha ha ha
ha ha ha (10 listopada 2016 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wyborcy napisał:
Wieś Ma Dobrą PAMIĘĆ.=Wybory w 2018 samorządowe,2019 parlamentarne,2020 prezydenckie.=PAMIĘTMY I pójdziemy jak jeden mąż.
Najpierw zacznijcie przestrzegać prawa. A później płacić ZUS - wtedy pogadamy...:D
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2016 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co żeś się czepił Gałaszkiewicza? spoko gość. A jak ZSL narozrabiał to musi za to teraz płacić. I to słono
Rozwiń
wyborcy
wyborcy (9 listopada 2016 o 09:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wieś Ma Dobrą PAMIĘĆ.=Wybory w 2018 samorządowe,2019 parlamentarne,2020 prezydenckie.=PAMIĘTMY I pójdziemy jak jeden mąż.
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2016 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moi drodzy...ZSL nie wyciągnął wniosków z łagodnej perswazji że powinien oddać władzę w regionie dlatego pis działa już ofensywnie.....czytaj: prywata ludowych aparatczyków wzięła górę nad dobrem regionu. tak to niestety wygląda.
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2016 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jak to jest najpierw gałaszkiewicz bekotał, że agencja nie ma nic do tego jak urząd wydał kwit !!! A teraz raptem twierdzi, że on nie wypłaci ! To co wtedy mógł a teraz nie ? Paranoja pislamu !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!