środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Gwałt na 12-latce. Ratusz niezadowolony z wyjaśnień szkoły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2011, 20:19

Trzej chłopcy, których wskazała zgwałcona uczennica, chodzą do różnych klas i nie znają się. Jednego w dniu, kiedy miało dojść do gwałtu, nie było w szkole – twierdzi dyrektorka placówki.

Dotarliśmy do treści wyjaśnień, które dyrektorka jednej ze szkół w Lublinie złożyła w Urzędzie Miasta i Kuratorium Oświaty. Napisała, że szkolny monitoring nie zarejestrował zdarzenia, o którym mówi 12-latka. Ta zeznała w prokuraturze, że do gwałtu miało dojść we wrześniu w jednej ze szkolnych toalet (miała być do niej wciągana "na siłę”). Wspomniała też o zaroślach przed szkołą. A jako sprawców gwałtu wskazała na trzech uczniów ze starszej klasy.

Tyle że – jak pisze dyrektorka w wyjaśnieniu – wskazani chłopcy się nie znają (nie chodzą nawet do jednej klasy). A jednego z nich w dniu zdarzenia nie było w szkole. Dyrektorka rozmawiała w tej sprawie z nauczycielami, uczniami (m.in. wskazanymi przez dziewczynkę) i ich rodzicami. Ci ostatni są oburzeni i nie wykluczają skierowania do sądu sprawy o pomówienie.

Zdaniem dyrektorki, wszystkie rozmowy oraz analiza nagrań z monitoringu nie dają podstaw, by sądzić, że do gwałtu doszło na terenie szkoły. Potwierdziła to także w rozmowie z nami. – Dokładnie sprawdziliśmy nagrania. Nic takiego, o czym mówi ta uczennica, nie miało w szkole miejsca – ucina dyrektorka.

– Sytuacja jest tak skomplikowana, że teraz może ją rozstrzygnąć jedynie sąd – podkreśla Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. Podobnie uważa Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyr. Wydziału Oświaty i Wychowania w magistracie. – Od oceny tych faktów jest prokuratura i sąd – mówi.

W drugiej części wyjaśnień dyrektorka szkoły tłumaczy, dlaczego nie powiadomiła o sprawie urzędu i kuratorium. – Powołała się na rozporządzenie, zgodnie z którym miałaby taki obowiązek, gdyby do zdarzenia na pewno doszło. Jej zdaniem, tak nie było, a wersja dziewczynki to pomówienie – relacjonuje Babisz.

Kuratora to tłumaczenie nie przekonuje. – Ja na miejscu pani dyrektor powiadomiłbym organ prowadzący (urząd – red.) i nadzorujący (kuratorium – red.) – mówi. – Nie jesteśmy od tego, żeby od razu po takim zgłoszeniu wyciągać konsekwencje. Ale od tego, żeby pomóc szkole rozwiązać problem. Bo samą informację o potencjalnym zdarzeniu tak należy traktować.

Wyjaśnienia dyrektorki w żadnej z obu części nie zadowoliły też Ratusza. Urzędnicy poprosili ją dzisiaj o ich uzupełnienie w pilnym trybie.

Tymczasem, prokuratura, która zajmowała się sprawą, przekazała ją do sądu. Zaważyła opinia biegłego psychologa. Śledczy poprosili o badanie, bo nabrali wątpliwości, czy dziewczynka mówi prawdę. I czy można wykluczyć udział w gwałcie osoby dorosłej, która mogła wpłynąć na zeznania 12-latki.

Kontrowersje budzi udział w całej sprawie konkubenta matki dziewczynki, który – jak się okazało – jest poszukiwany listem gończym za pobicie w Austrii. Psycholog uznał jednak, że nie ma powodów, żeby nie wierzyć dziewczynce. Efekt? – Sąd Okręgowy zdecydował, że właściwym do rozpoznania tej sprawy jest Sąd Rejonowy Lublin-Zachód – informuje Artur Ozimek, rzecznik lubelskiego Sądu Okręgowego. – Akta zostały przekazane do Wydziału Rodzinnego tego sądu. Ten zdecyduje, czy wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Jedno jest pewne: dziewczynka została zgwałcona. Potwierdził to ginekolog. 12-latka została przeniesiona przez matkę do innej szkoły.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Coach Outlet
aora
irek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Coach Outlet
Coach Outlet (30 grudnia 2011 o 06:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HONOLULU — Fortifying one[url=http://www.chanel-bags-storee.org/]Chanel Bags[/url] of its key allies in the Persian Gulf,[url=http://www.coach-factory-outlett.org/]Coach Factory Outlet[/url] the Obama administration announced[url=http://www.coachbagsoutleti.org/][spam][/url] a weapons deal with Saudi Arabia [url=http://www.coachfactoryoutletbags.org/]Coach Outlet[/url]on Thursday, saying it had agreed to sell[url=http://www.coachsoutlet-store.org/]Coach Outlet Store[/url] F-15 fighter jets valued at nearly $30 [url=http://www.coachs-factorys-outlet.org/]Coach Factory Outlet[/url]billion to the Royal Saudi Air[url=http://www.coachfactoryoutletonlinee.org/]Coach Factory Online[/url] Force. The agreement, and the[url=http://www.coachoutlets-bags.net/]Coach Outlet[/url] administration’s parallel plans to [url=http://www.coachsbags-outlet.net/]Coach Outlet[/url]press ahead with a nearly $11[url=http://www.outlet-coachfactory.org/]Coach Factory Outlet[/url] billion arms deal for Iraq, despite [url=http://www.online-coach-outlet.net/][spam][/url]rising political tensions there, is dramatic evidence
[url=http://www.coach-onlines-outlet.net/]Coach Factory Outlet[/url]
Rozwiń
aora
aora (30 listopada 2011 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to może raczej niech dziennikarze już zostawią tę sprawę sądowi, bo i tak już wystarczająco namieszali....
Rozwiń
irek
irek (30 listopada 2011 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to może dziennikarze napisza która to szkoła zebysmy wiedzieli gdzie nie posyłac naszych dzieci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!