Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2013 r.
20:34
Edytuj ten wpis

Henpol: Bolesny upadek budowlanego giganta z Lublina

0 30 A A
 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Kilkuset pracowników Henpolu raczej nie może liczyć na wypłaty przed świętami. Niewykluczone, że przed końcem roku stracą też pracę. Jedna z największych firm budowlanych w naszym regionie złożyła wniosek o upadłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynęły trzy wnioski o upadłość Henpolu. Dwa zostały złożone przez wierzycieli, jeden przez samą firmę. Przedstawiciele spółki wykazali, że zalegają z płatnościami wobec kontrahentów i z wynagrodzeniami dla swoich pracowników. Mają także opóźnienia w opłatach dla ZUS i Urzędu Skarbowego. Łączna kwota zaległości to ponad 172 mln zł. Tymczasem wartość majątku ruchomego i nieruchomości należących do spółki to ok. 102 mln zł.

Jak dowiedzieliśmy się, Henpol ma problemy finansowe od kilku miesięcy. – W branży mówi się o tym od dawna. Zasadnicze przyczyny są trzy. Po pierwsze kryzys, po drugie niskie stawki na przetargach. Wiadomo, każdy chce wygrać, a Heniek (Henryk Polak, prezes Henpolu – red.) proponował naprawdę niskie stawki. Można zrobić w ten sposób dwie, trzy inwestycje, ale nie więcej. Trzeci powód to brak płatności za strony inwestorów – mówi prezes jednej z firm budowlanych z naszego regionu.

Pracowników Henpolu źródła problemów finansowych firmy nie interesują. – Dla nas liczy się tylko to, żebyśmy odzyskali swoje pieniądze. Ja nie dostałem dwóch ostatnich pensji. Oszczędności się skończyły i nie mam z czego żyć. Wesołych świąt w moim domu nie będzie – mówi jeden z pracowników Henpolu.

Załoga ma już dość czekania i planuje protest. Na forum pracowniczym gowork.pl pojawił się wpis: "Zbiórka załogi w poniedziałek godz. 8 pod biurem na ul. Gospodarczej w Lublinie. Razem z żonami i dziećmi. Weźcie materace i śpiwory. W przeciwnym wypadku wypłata poborów za listopad i grudzień na Wielkanoc!”.

Pierwsza rozprawa o ogłoszenie upadłości Henpolu odbędzie się 21 stycznia. Jeśli firma zbankrutuje, pracę straci kilkaset osób. Jest duże prawdopodobieństwo, że część pracowników zostanie zwolnionych jeszcze przed końcem grudnia.

Problemy Henpolu dotknęły także podwykonawców. – Henpol zalega mi ponad 250 tys. zł. To dla mojej firmy olbrzymie pieniądze. Mam nadzieję, że mimo tego uda nam się utrzymać na powierzchni. Wiele firm nie da sobie jednak rady i zbankrutuje, a na bruk pójdą kolejni ludzie – mówi Grzegorz Palusiński, prezes przedsiębiorstwa "Obelisk”, który prowadził dla Henpolu prace remontowo-budowlane.

W niedzielę próbowaliśmy skontaktować się z prezesem firmy Henrykiem Polakiem. Poprosił o telefon po godz. 16. Potem już nie odbierał.

UPADA JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH

Henpol od lat zajmował czołowe miejsca w corocznym rankingu "Złota Setka” w którym "Dziennik Wschodni” klasyfikuje najprężniejsze przedsiębiorstwa z naszego regionu.

W ostatnim zestawieniu był dziesiąty w kategorii ogólnej i pierwszy wśród firm budowlanych. Na wysokie miejsca złożyło się m.in. zatrudnienie ponad 600 osób, zysk ponad 7 mln zł oraz przychód blisko 430 mln zł.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pp / 23 stycznia 2014 o 10:31

moze i henpol upadl ale przeciez to celowe bylo, prezesowi i rodzinie wlos nie spadnie. po prostu cos upada zeby ktos zarobic mogl. odrodzi sie nowa firma bez dlugow

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 20:47

Najlepszy radar komórkowy już dostępny w sieci. Teraz nikt ani nic się przed tobą nie

ukryje.   http://radar.latwy.pl    
Technologia sił specjalnych dostępna dla każdego.

Avatar
kora / 27 grudnia 2013 o 16:15

czy to prawda ze większośc firm utworzonych po 1989r to firmy ubeków i szpicli ubeckich, podobno tak wynagradzano swoich ludzi, podobno były specjalne fundusze i kruczji prawne do przejmowania firm z dawnego PRL??

Prawda

Avatar
:) / 27 grudnia 2013 o 14:39

Niech sprawdzą firmę budowlaną w Zielonce wszyscy wiedzą że założyli już nową :) niestety oni mają kasę a pracownicy nie :(

Avatar
patryk / 23 grudnia 2013 o 21:14

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090626/ZLOTASETKA03/547615951




a to co ? taki dumny nadal Heniek jestes?

Avatar
Gość / 23 grudnia 2013 o 18:58

dziekujemy ci zuku, dziekujemy ci hetmanie, dziekujemy powcom psycholom z lublina :-) jestescie super wkrotce na krochmalnej wystepy tuseka i hetmsna w strojach pilkarzykow, a na trybunach rzesza bezrobocia z woj. lubelskiego chcaca sie podlizac bijac brawo kiedy ich rofziny zadtanawiajac sie kupuja za jalmozne bochenek chleba. dziekujemy tez pslowi i chlopkom ! super sprawas

na miejsce HENPOLU  wybuduja basen

Avatar
marcininformator / 23 grudnia 2013 o 13:25

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

rozwiń
Avatar
Budowlaniec / 23 grudnia 2013 o 11:46

To samo było z Piec-Budem przetargi za pół ceny,nepotyzm trwonienie majątku

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:36

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc pracy...najwyraźniej ktoś chciał żeby się wywalili..

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc... rozwiń

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:31

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwestor nie zapłacił, bo zaraz po wybudowaniu budynku ogłosił bankructwo! Niestety coraz więcej słyszę takich historii. Znajomy projektant zbankrutował bo jeden z deweloperów po zrobieniu mu remontu, powiedział że nie zapłaci! Jestem pewna że Henpol też miał z tym dużo problemów, tyle że tu pewnie było kilku takich "deweloperów oszustów", którzy jak już mieli zrobione to mieli gdzieś zapłatę za uczciwą pracę ;/ 

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwe... rozwiń

Avatar
pp / 23 stycznia 2014 o 10:31

moze i henpol upadl ale przeciez to celowe bylo, prezesowi i rodzinie wlos nie spadnie. po prostu cos upada zeby ktos zarobic mogl. odrodzi sie nowa firma bez dlugow

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 20:47

Najlepszy radar komórkowy już dostępny w sieci. Teraz nikt ani nic się przed tobą nie

ukryje.   http://radar.latwy.pl    
Technologia sił specjalnych dostępna dla każdego.

Avatar
kora / 27 grudnia 2013 o 16:15

czy to prawda ze większośc firm utworzonych po 1989r to firmy ubeków i szpicli ubeckich, podobno tak wynagradzano swoich ludzi, podobno były specjalne fundusze i kruczji prawne do przejmowania firm z dawnego PRL??

Prawda

Avatar
:) / 27 grudnia 2013 o 14:39

Niech sprawdzą firmę budowlaną w Zielonce wszyscy wiedzą że założyli już nową :) niestety oni mają kasę a pracownicy nie :(

Avatar
patryk / 23 grudnia 2013 o 21:14

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090626/ZLOTASETKA03/547615951




a to co ? taki dumny nadal Heniek jestes?

Avatar
Gość / 23 grudnia 2013 o 18:58

dziekujemy ci zuku, dziekujemy ci hetmanie, dziekujemy powcom psycholom z lublina :-) jestescie super wkrotce na krochmalnej wystepy tuseka i hetmsna w strojach pilkarzykow, a na trybunach rzesza bezrobocia z woj. lubelskiego chcaca sie podlizac bijac brawo kiedy ich rofziny zadtanawiajac sie kupuja za jalmozne bochenek chleba. dziekujemy tez pslowi i chlopkom ! super sprawas

na miejsce HENPOLU  wybuduja basen

Avatar
marcininformator / 23 grudnia 2013 o 13:25

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

rozwiń
Avatar
Budowlaniec / 23 grudnia 2013 o 11:46

To samo było z Piec-Budem przetargi za pół ceny,nepotyzm trwonienie majątku

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:36

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc pracy...najwyraźniej ktoś chciał żeby się wywalili..

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc... rozwiń

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:31

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwestor nie zapłacił, bo zaraz po wybudowaniu budynku ogłosił bankructwo! Niestety coraz więcej słyszę takich historii. Znajomy projektant zbankrutował bo jeden z deweloperów po zrobieniu mu remontu, powiedział że nie zapłaci! Jestem pewna że Henpol też miał z tym dużo problemów, tyle że tu pewnie było kilku takich "deweloperów oszustów", którzy jak już mieli zrobione to mieli gdzieś zapłatę za uczciwą pracę ;/ 

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwe... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 5 3

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 0 3

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć 0 1

Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 0

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 1 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim 13 3

Aż sześciokrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią New Delhi. Coraz częściej dochodzi też do zakażeń bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego i sepsy. Tymczasem lekarzy specjalistów brak.

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK
25 maja 2018, 20:00

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert duetu Syny, promujący ich drugą płytę.

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 5 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 4

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!