piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

I znów do szkoły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 września 2006, 18:55

Bez mundurków i konieczności przynoszenia usprawiedliwień od lekarza. Za to z językiem angielskim dla większości pierwszaków i nadzieją na szybsze odebranie świadectwa dla maturzystów. Tak już dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny.

- Pomysłów na polepszenie systemu edukacyjnego było wiele - mówi Bogdan Wagner, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr VII w Lublinie. - Ale tych, które już teraz wchodzą w życie jest niewiele.
Jest jednak dobra wiadomość dla pierwszoklasistów ze szkół podstawowych. Większość z nich już rozpocznie naukę języka angielskiego. W sumie na Lubelszczyźnie w 1078 klasach zostaną wprowadzone lekcje z tego języka - między innymi w Żółkiewce, Szczebrzeszynie, Puławach i innych mniejszych i większych miejscowościach. Wszystko za sprawą ruszającego dziś pilotażowego programu nauki angielskiego.

- Dążymy do tego, by we wszystkich klasach pierwszych uczniowie mieli lekcje z tego języka - zapewnia Kaja Małecka, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji.
Kilka zmian czeka tegorocznych maturzystów. - Chcemy, żeby obowiązkowa matura pisemna trwała trzy dni - mówi Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Poza tym komisje egzaminacyjne będą dwu-, a nie trzyosobowe. Dzięki temu powstanie więcej komisji, a czas egzaminowania skróci się. Dzięki temu świadectwa maturalne będą rozdawane wcześniej.
Oprócz tego uczniowie, którzy zdecydują się przystąpić do matury rozszerzonej, nie będą musieli jej zdawać - jak teraz - na poziomie podstawowym.

"Szkoła musi być miejscem bezpiecznym” - napisał minister edukacji Roman Giertych w liście na rozpoczęcie roku szkolnego. I proponuje, by zainstalować kamery przy wejściach do szkół. Lubelscy urzędnicy wzięli sobie te słowa do serca. Monitoring ma objąć wszystkie szkoły. Na początek - 70 placówek. W każdej uczniów podglądać będzie od 12 do 16 kamer.
- Na pewno będą zainstalowane na korytarzach, przy wejściach i na zewnątrz - wylicza Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta.
Spokojni mogą być ci uczniowie, którym sen z powiek spędzał pomysł noszenia mundurków. - Obowiązku takiego nie ma - tłumaczy Lech Sprawka, lubelski kurator oświaty. - Jest tylko zachęta, by zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Oczywiście w porozumieniu z uczniami i ich rodzicami.
Także po staremu jest z usprawiedliwieniami szkolnymi. Nadal honorowane będą zwolnienia podpisane przez rodziców, a nie wyłącznie wydane przez lekarza. - Prawo oświatowe w tej kwestii się nie zmieniło - zapewnia kurator. - Ale dyrektorzy z radami pedagogicznymi mogą wprowadzać do regulaminów szkół własne ustalenia na ten temat.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!