środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Iluminacja kościoła w Rykach

Dodano: 12 grudnia 2001, 14:26

Niecodzienna uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę w Rykach. O godz. 17 po raz pierwszy uruchomiona zostanie oficjalnie iluminacja Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Jego wysokość wynosi 70 m (łącznie z wieżą).
Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Maciej Lorenc, właściciel miejscowej firmy "Elema”. Materiały i urządzenia kosztowały ok. 35 tys. zł. Natomiast wszystkie prace, trwające prawie dwa miesiące, wykonała bezpłatnie wymieniona firma.
- Wszystkie pieniądze potrzebne do wykonania iluminacji pochodzą ze zbiórki wśród miejscowego społeczeństwa - informuje Tadeusz Pudło, przewodniczący społecznego komitetu powołanego do realizacji tego zadania. - Urządzenia uruchamiane będą za pomocą tzw. astronomicznego zegara każdego dnia dwukrotnie, o godz. 5 rano i o zmroku, a wyłączane odpowiednio o świcie i godz. 22.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 17 mszą św. w intencji mieszkańców Ryk. Koncelebrować ma ją biskup diecezji siedleckiej. On także włączy oświetlenie.
Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela wzniesiony został w latach 1908-1914 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół jest neogotycki, na planie krzyża łacińskiego. 70-metrowa wieża zakończona hełmem stożkowym. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz "Chrystus na krzyżu w adoracji królów, świętych, biskupa i malarza...”, autorstwa Leona Wyczółkowskiego, znanego artysty ściśle związanego z Rykami i okolicą.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24