środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Instytuty PAN mają problem. Lubelski sobie poradzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2011, 18:07
Autor: mb

Ministerstwo Finansów nie pozwoliło na zwiększenie wynagrodzeń pracowników Polskiej Akademii Nauk. Instytuty PAN z całej Polski mają problem – ta decyzja może oznaczać zablokowanie wielomilionowych projektów.

– Na szczęście my tego problemu nie mamy – mówi Emilia Bronisz, zastępca dyrektora Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie.

O sprawie napisała wczorajsza "Rzeczpospolita”. Instytuty PAN zostały objęte ustawą okołobudżetową z listopada 2010 r. (obowiązuje od stycznia 2011 r.). Przyjęto ją, by w kryzysie wprowadzić oszczędności w budżecie państwa. Jeden z zapisów ustawy mówi, że pensje w różnych publicznych instytucjach w 2011 r. nie mogą przekroczyć wysokości wynagrodzeń z 2010 r.

Z ustawy, co prawda wyłączono uczelnie i instytuty badawcze, których pracownicy zdobywają pieniądze w konkursach na projekty badawcze, ale… nie dotyczy to instytutów PAN. Z powodu braku pieniędzy na dodatkowe wynagrodzenia pod znakiem zapytania stanęły wielomilionowe projekty, które te ostatnie realizują. Przez to instytuty PAN mogą nawet stracić granty, w ramach których dostały pieniądze na badania.

Wielkie pieniądze na badania pozyskał w tym roku także lubelski Instytut Agrofizyki PAN. Dzięki dotacjom jego naukowcy mają się zająć m.in. nowym dodatkiem do żywności na bazie odpadów z przemysłu owocowo-warzywnego i opracowaniem biopreparatu, który poprawi fermentację odpadów.

– W ustawie jest zapis, że wydatki na wynagrodzenia nie mogą w 2011 r. przekroczyć budżetu na pensje w roku 2010 – mówi Emilia Bronisz. – Na szczęście w 2010 r. realizowaliśmy kilka bardzo dużych projektów.

To oznaczało również dodatkowe wydatki na płace. Dzięki temu lubelski instytut ma większy budżet na wynagrodzenia również w tym roku. – I mamy trochę łatwiej niż inne instytuty, które takich projektów w ub. roku nie prowadziły – dodaje Bronisz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!