środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Inwestycje w Lublinie. Czysta energia ze słomy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2013, 19:50

Elektrownia co roku będzie potrzebowała dostaw blisko 300 tys. ton słomy (Tergopower)
Elektrownia co roku będzie potrzebowała dostaw blisko 300 tys. ton słomy (Tergopower)

Jeszcze w tym roku może ruszyć w Lublinie budowa nowej, ekologicznej elektrociepłowni za ponad 140 mln euro.

Za projektem, o którym pisaliśmy pod koniec grudnia, stoi norweska firma Tergopower. Spółka chce zbudować u nas instalację zdolną wytworzyć 43 MW energii elektrycznej i 15 MW energii cieplnej. Elektrociepłownia ma powstać przy ul. Mełgiewskiej, za sklepem sieci Castorama.

– Pracujemy nad analizą środowiskową. Przygotowujemy również wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej – mówi Einar Vangsnes z zarządu Tergopower. – Pod koniec lutego dokument ten powinien trafić do PGE. Bardzo zaawansowane są również prace nad projektem technicznym samej instalacji.

Inwestorzy mają już za sobą rozmowy z operatorem sieci energetycznej, władzami Lublina i województwa.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wsparcia ze strony samorządowców – dodaje Kenneth Fredriksen, dyrektor operacyjny Tergopower. – Chcielibyśmy jak najszybciej otrzymać pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec roku moglibyśmy rozpocząć prace.

Budowa instalacji ma potrwać 18 miesięcy. To oznacza, że w 2015 roku elektrownia rozpoczęłaby pracę. Inwestor nastawia się przede wszystkim na produkcję energii elektrycznej. Jako surowiec ma służyć słoma.

– Roczne zapotrzebowanie obliczamy na 270 tys. ton – precyzuje Fredriksen. – Myślę, że to bardzo dobra wiadomość dla lubelskich rolników. Oczywiście, zastosujemy bardzo elastyczną technologię, która pozwoli na wykorzystanie także innych surowców organicznych.

Wraz z elektrociepłownią, w całym regionie ma powstać sieć punktów skupu biomasy. Przedstawiciele inwestora poszukują już odpowiednich lokalizacji.

– Grunt pod budowę samej instalacji został już zabezpieczony – dodaje Sebastian Soluch z zarządu Tergopower. – Nasz wybór padł na Lublin ze względu na dobrą infrastrukturę. Chodzi m.in. o bliskość linii kolejowej i trasy w kierunku Zamościa. Przyłączenie do sieci energetycznej i ciepłowniczej również nie będzie wymagało wielkich nakładów. Poza tym Lubelskie to region rolniczy. Nie powinno więc być problemów z dostępem do biomasy.

Inwestor szacuje, że realizacja projektu pochłonie od 140 do 145 mln euro. Elektrociepłownia zatrudni ponad 30 pracowników, ale nawet kilkaset osób może znaleźć zajęcie przy dostawach surowców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Josef
saoguo
Ja
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Josef
Josef (6 stycznia 2013 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale ogłupiają społeczeństwo!Jak rolnicy przestają produkować,bo się lepiej opłacają odłogi to oni wprowadzają inwestycję na słomę.Kiedy się Naród podniesie i powie dość tej Tuskowej mafii???Jak to może być ,aby Polska ,kraj typowo rolniczy sprowadzał żywność na zaopatrzenie wewnętrzne.Co gorsza ,u władzy od okupacji jest rzekomo partia chłopska,która jak żadna inna dopasowuje się do układów ,a nie kształtuje sprzyjających naszej gospodarce!!!Jest jak rak na organiźmie,a społeczeństwo ich traktuje jak obrońców!
Rozwiń
saoguo
saoguo (5 stycznia 2013 o 23:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='krzoy' timestamp='1357388210' post='716661']
Przeczytaj uważnie ze zrozumieniem (jeśli potrafisz..) cały art. a nie tylko tytuł... Ponadto nie wolno co roku przyorywać słomy, gdyż zachwiało by to równowagę koloidalną w glebie. Dodatkowo powstaje coraz więcej upraw roślin energetycznych. Inwestycja ta jest konkurencją dla monopolistycznego rynku energetycznego w polsce, wiec jest to krok w dobrym kierunku...!
[/quote]

No właśnie czytanie ze zrozumieniem.W notatce napisano że paliwem ma być słoma .Ja, gdybyś dokładnie przeczytał ze zrozumieniem napisałem że paliwem powinny być inne rośliny energetyczne a słoma ewentualnym uzupełnienie.Czytaj wszystko i łącz wyrazy w całość wtedy zrozumiesz sens.Pojedyncze słowa zwiodą cię na manowce.Co do przeorywania słomy.Pewnie jesteś zwolennikiem tylko nawozów mineralnych bez stosowania materiału organicznego.Uważam że myślisz bez perspektywicznego spojrzenia na problem.Pole to nie szklarnia gdzie hoduje się rośliny na wełnie mineralnej i roztworze nawozu sztucznego i dobrze jest gdy w glebie jest próchnica.Znawco.
Rozwiń
Ja
Ja (5 stycznia 2013 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Andrzej' timestamp='1357390678' post='716669']
Diamentami też można palić, tylko dlaczego nikt tego nie robi?. Jaką wartość energetyczną ma słoma?. Gdzie transport, składowanie i inne koszty?. Może miast wozić tą słomę to opalać ciepłownie paliwem zurzytym na jej pozyskanie i transport?. Słoma nadaje się do wypchania pustych łbów tych "naukowców"
[/quote]
Masz rację, tylko nie o to w tym misiu chodzi. Chłopaki będą dzięki temu mieli zielone certyfikaty czyli nie będą musieli płacić za emisję CO2 w innym swoim geszewcie. A jak jeszcze podatki poprzez tzw. dotacje łunijne dofinansuje tego misia, to interes sam cymes.
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (5 stycznia 2013 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Diamentami też można palić, tylko dlaczego nikt tego nie robi?. Jaką wartość energetyczną ma słoma?. Gdzie transport, składowanie i inne koszty?. Może miast wozić tą słomę to opalać ciepłownie paliwem zurzytym na jej pozyskanie i transport?. Słoma nadaje się do wypchania pustych łbów tych "naukowców"
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2013 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co to pisac jak nie wiadomo czy wybuduja
Znajac zycie to nie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!