poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Inwestycje w Lublinie: Na co Ratusz chce zdobyć dotacje z UE?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2015, 06:30
Autor: Dominik Smaga

Wczoraj Ratusz pokazał długą listę inwestycji, na które chce zdobyć unijne dotacje. To m.in. nowy dworzec, drogi, rury, autobusy i budynki. Ale na to wszystko - o ile dotacje będą - trochę poczekamy. Na przykład przebudowa pl. Litewskiego może ruszyć dopiero w 2017 r.

W wykazie są inwestycje warte w sumie 2,5 miliarda złotych, z czego 1,5 miliarda miałyby pokryć unijne dotacje, a pozostały miliard miasto musiałoby wyłożyć samo. - Damy radę - twierdzi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina informując, że do Ratusza pukają już instytucje proponujące kredyt (obecny dług miasta to miliard złotych) i że na pokrycie własnej części samorząd będzie szukać m.in. pieniędzy rządowych.

Unijne dotacje miasto chce czerpać z dwóch "worków”. Pierwszy toprogram Polska Wschodnia, a drugi to zatwierdzony niedawno przez władze województwa Regionalny Program Operacyjny.

Żeby dostać pieniądze na jakiś projekt, miasto musi go przepchnąć przez konkursowe sito. Zwolnione z tego będą tylko te inwestycje, które trafią na listy tzw. projektów kluczowych. A takie listy dopiero powstaną: jedna odnośnie Polski Wschodniej, druga w ramach RPO.

Na tę pierwszą miasto chce wprowadzić duży projekt transportowy. Obejmuje on m.in. budowę ul. Muzycznej wraz mostem, Grygowej z wiaduktami, przebudowę Nadbystrzyckiej, Narutowicza i Głębokiej, Szeligowskiego i Choiny (pojadą nimi trolejbusy), czy też nowe odcinki trakcji nad ul. Jana Pawła II, al. Kraśnicką i Mełgiewską oraz zakup autobusów elektrycznych i trolejbusów.

W przypadku listy projektów kluczowych RPO miasto będzie starać się o ujęcie w niej budowy m.in. nowoczesnego dworca autobusowego w rejonie ul. Młyńskiej, a także przebudowy pl. Litewskiego.

Inne inwestycje będą musiały walczyć o pieniądze w konkursach. - To zdecydowana większość projektów - przyznaje Żuk. Takich konkursów spodziewa się nie wcześniej niż jesienią. Będzie można do nich zgłaszać tylko te inwestycje, które mają gotowy komplet projektów i pozwolenie na budowę.

Które z planowanych zadań najwcześniej będzie spełniać ten warunek? - Na przykład skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Ducha, czy przedłużenie Muzycznej - odpowiada Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta. Gotowe są plany nowej siedziby Teatru Andersena czy też Centrum Sztuki Współczesnej.

Kompletna jest też dokumentacja dla pl. Litewskiego, choć wcale nie oznacza to, że przebudowa zacznie się szybko. Z zawiłych procedur może wynikać, że koparki wkroczą tu dopiero w 2017 r., choć to tylko kuluarowe prognozy urzędników, którzy nie potrafią precyzyjnie wskazać terminu rozpoczęcia tych prac.

Wiele inwestycji trzeba dopiero zaprojektować, m.in. przebudowę deptaka i dalszego ciągu wraz z Rynkiem, pl. Po Farze i ul. Grodzką. Na projekt czeka też przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino do węzła Sławin, Trasa Zielona do Krochmalnej, nowa trasa od Wyścigowej do Wrotkowskiej. Ponadto przebudowa al. Unii Lubelskiej wraz z mostami, jak również (planowana na nieco później) przebudowa al. Kraśnickiej oraz system sterowania ruchem na skrzyżowaniach i system parkingów Parkuj i Jedź.

W wykazie dróg, na które miasto chce zdobyć dotację, nie ma przedłużenia Głębokiej do al. Solidarności ani przedłużenia ul. Zana do ul. Smoluchowskiego. - Nie da się ich wpisać w żaden unijny program - tłumaczy prezydent.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin inwestycje
robycom
Gość
&speed
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

robycom
robycom (12 marca 2015 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co z połączeniem drogowym północ-południe, kolejne kilkanaście lat w gigantycznych korkach? k.r-wa ważniejsza jest siedziba centrum sztuki i teatru ... nie wytrzymnam. Co za miasto, co za władza...


Ano Lublin nie ma szczęścia do rządzących :( Lublin zostanie wioską z "zakładami pracy" typu markety  i wspomnianych przez Prezydenta  instytucji bankowych. Właśnie Sowińskiego powinno być priorytetowe a wybudowano Stadion i basen - jaja urbanistyczne wg jana gehla  :) - Panowie Rajcy i Panie Prezydencie najpierw rozwiązania komunikacyjne a później rozrywka

Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2015 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Betonowy kloc to chyba się tobie na łeb zwalił &speed

Rozwiń
&speed
&speed (20 lutego 2015 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie ma co narzekać mamy dobrego prezydenta co się bezpośrednio przekłada na ilość pieniędzy jaka spływa do nas z Brukseli, P. Żuk ściąga do Lublina gigantyczne pieniądze o których kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć i w zdecydowanej większości nie są to pieniądze wydawane na drogie zabawki jak to niektórzy lubią określać, jeśli udałoby się zrobić większość tego co zaplanował na nową perspektywę, Lublin czeka kolejny milowy krok w kierunku dobrze rozwiniętego nowoczesnego ale i ekologicznego miasta, ja mocno trzymam kciuki za kolejną udaną kadencję bo sukces P.Żuka to przede wszystkim sukces Lublina i wszystkich jego mieszkańców

moze i coś tam załatwił - nie przecianiałbym tego sukcesu -tylko ten chaos inwestycyjny .Setki pomysłów, koncepcji bez jakiejkolwiek sensownej wizji i smaku.. Potrafi tylko stawiac betonowe kloce.A miasto jak było zapyziałe to dalej jest zapyziałe 

Rozwiń
ALARM
ALARM (20 lutego 2015 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szkodnik z ratusza legalnie prowadzi destrukcje Lublina!!! Ludzie, w kolejce juz sie ustawiaja wasi wierzyciele(jak to ujął Żuk "instytucje kredytowe") Dla mniej czających powiem tak: kto normalny bierze kredyt na Lexusa is 300h a nie ma zapłaconego rachunku za prąd?

Rozwiń
Alex
Alex (20 lutego 2015 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie plany zamkniecia Lublina w kòłko(obwodnica)?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!